یادداشت؛
يکي از مسائلي که امروزه زمينه ساز تفرقه و تشتت در ميان مذاهب اسلامي شده است، مقوله لعن و ناسزا به بزرگان مذاهب و افراد مورد احترام آنهاست.
یکی از سوالاتی که با مطالعه تاریخ به ذهن خطور می‌­کند این است که چرا امام علی‌(ع) پس از پیامبر سکوت کرد و در مقابل انحراف نظام سیاسی و اجتماعی جامعه اسلامی قیام نکرد؟
به مناسبت شهادت یازدهمین امام شیعیان؛
امام حسن عسکری علیه السلام نه تنها در نگاه شیعیان جهان بلکه در اندیشه علمای اهل سنّت از جایگاه والا و با عظمتی برخوردار است.
تأملی در یک برداشت اشتباهی؛
آنچه مشهور است که هجوم به خانه حضرت علی‌(ع) با فاصله چند روزه از رحلت رسول اکرم(ص) اتفاق افتاده، صحیح نیست. با این تعبیر ایام محسنیه که در اوایل ربیع الاول گرفته می‌شود با گزارش‌های تاریخی تطبیق ندارد.
تبیین و بررسی حوزه انقلابی بر اساس اندیشه امام خمینی(ره)؛
امام خمینی‌(ره) به عنوان رهبر حوزوی انقلاب فهمی بین‌­المللی داشت و بر اساس همین فهم بود که توانست انقلاب را به همه جهان صادر کند و کشور را از چنگال استعمار خارج کند و به استقلال برساند. امروز نیز اگر حوزه بخواهد انقلابی باشد باید فهم بین المللی دقیق و جامعی داشته باشد.
یادداشت؛
هر چقدر کتاب هاى برادرانمان که درباره وهابیت تالیف کرده اند را مى خوانیم، به یقینمان اضافه مى شود که آینده از آنِ مذهب شیعه دوازده امامى است؛ زیرا آنان به دنبال حرکت سریع براى گسترش این مذهب در بین وهابیان و اهل سنت و دیگر مسلمانان هستند.
جامعه شناسی سیاسی صدر اسلام؛
یکی از اقدامات پیامبر(ص) در مواجه با جبهه باطل و تقویت جبهه حق، این بود که افراد صالح و شایسته را برای افراد جامعه تبیین کنند و افراد نالایق ظاهرنما را نیز رسوا کنند تا مردم فریب آنها را نخورند.
دیپلماسی عزت­‌آفرین در سیره سیاسی بین‌­الملل مقام معظم رهبری؛
مقام معظم رهبری با دیدی متعالی و ژرف­‌نگر از طرفی واقعیت غیراسلامی و پوشالی گروه‌­های تکفیری را بیان می­‌کند و از طرف دیگر با بیان نقش غرب در ایجاد این گروه­‌ها و همچنین مشکلاتی که بر اثر روابط استعمارگرانه غرب با جهان اسلام ایجاد شده است، جهت پیکان را به سوی خود غرب برمی­‌گرداند.
جامعه‌شناسی فرهنگی زیارت اربعین؛
تاکید بر الگوی زیارتی اربعین می‌تواند الگویی اصیل از زیارت را در جامعه اسلامی ایجاد کند و آسیب‌های فرهنگ زیارت را که به دنبال رواج فرهنگ و سبک زندگی مدرن در جامعه ایجاد شده است، اصلاح کند.
قبلی۵بعدی