در نشست علمی زمینه‌ها و علل دست‌یابی امویان به قدرت بررسی شد؛
ردپای بنی امیه در تمام تحولات نظامی جز جنگ بدر که ابوسفیان به سبب هدایت کاروان تجاری خود حضور نداشت، علیه حضرت محمد(ص) مشاهده می‌شود. حتی یکی از پسران ابوسفیان به نام حنظله در جنگ بدر کشته شده و یکی از دیگر از فرزندانش به نام عمرو به اسارت درآمد. 12 نفر از بنی امیه و همپیمانان آن‌ها در این جنگ به اسارت درآمده و چندین نفر کشته شدند.
بخش دوم و پایانی/ در نشست «نگاهی به اسلام رحمانی» تبیین شد؛
اسلام تکفیری به دنبال تخریب اسلام در بُعد خارجی و اسلام رحمانی به دنبال استحاله اسلام در بعد داخلی است که هر دو به سمت منافع استکبار حرکت می‌کنند. تشیع انگلیسی(جریان شیرازی) نیز خواسته و ناخواسته با اسلام رحمانی اشتراکاتی مانند تخریب اسلام ولایی و انقلابی دارد.
بخش دوم و پایانی/در نشست تخصصی بزرگداشت بانو امین مطرح شد؛
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، اجتهاد منظومه‌ای در علوم را به‌صورت یک علم دانست و گفت: این مدل از اجتهاد در فقه و کلام به‌ صورت منظم درآمده است. این در حالی است که در گزاره‌های توصیفی می‌توان خیلی از گزاره‌های استخراج نشده آن را با این مدل از اجتهاد استنباط کرده، به علم اخلاق نسبت داد. بر اساس این تعریف این مدل اجتهادی به مراتب پیشرفته‌تر از استنباط تک‌‌گذاره‌ای است.
بعضی از کسانی که ادعای مرجعیت دارند، از اسلام رحمانی صحبت کرده‌اند. به مجلس شورای اسلامی هم توصیه کرده‌اند: قوانینی در مجلس تصویب کنید که مسئله حقوق زنان را مشخص کند. بعد همین شخص می‌گوید: احکام را به صورتی مطرح کرده‌اند که زن جز با اجازه شوهر، حق بیرون رفتن از خانه را ندارد و با این احکام از مرد یک امیر در خانه درست کرده‌اند!
بخش نخست/در نشست تخصصی بزرگداشت بانو امین مطرح شد؛
رییس جامعه المصطفی العالمیه به تشریح و تعریف اجتهاد تمدن‌ساز پرداخت و گفت: اجتهاد تمدن ساز یعنی اجتهادی که بتواند همه این مراحل را که در اجتهاد مرسوم حوزه‌های دین است را تجربه کند و بتواند پس از این عبور گزاره‌های پایه ساز نظام‌های مختلف دینی باشد.
بخش نخست/نشست تخصصی بررسی اندیشه‌های فلسفی شهید مطهری؛
مشاور عالی مقام معظم رهبری شهید مطهری را یک عالم معلم توصیف کرد و گفت: اشتغالات این معلم انقلاب به فعالیت‌های سخت علمی، باعث نشد که به عنوان یک فسلسوف مبارزات سیاسی را کنار بگذارند.
به همت مدرسه علمیه آیت‌الله بهجت برگزار می‌شود
سلسله خطابات دینی با موضوع «جبهه مقاومت و بیداری اسلامی» به همت گروه زبان مدرسه علمیه آیت‌الله بهجت(ره) برگزار می‌شود.
بخش پایانی/در نشست شاخصه‌‌های طلبه انقلابی عنوان شد؛
نویسنده کتاب«سیمای آرمانی طلبه در نگاه مقام معظم رهبری» به تشریح تمدن اسلامی از منظر رهبر معظم انقلاب پرداخت و گفت: در تبیین مبنای تمدن اسلامی در عصر حاضر رهنمودهای رهبر معظم انقلاب نقش تعیین کننده و نقش یک جهت دهنده‌ای که از سوی خداوند متعال و به واسطه حضرت صاحب(عج) تکلیف شده است را دارد؛ بنابراین تمسک به این منویات راه فهم دقیق این معارف است.
از سوی مقام معظم رهبری انجام گرفت
امروز شاهد بودیم مقام معظم رهبری همزمان با سالروز شهادت موسی بن جعفر(ع) درس خارج خود را ادامه دادند و پس از درس نیز ذکر مصیبت مناسبی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد. این سیره حسنه می‌تواند سرلوحه عمل بقیه اساتید حوزه قرار گرفته و به جای تعطیل کردن دروس به نشانه «عزا»، اعلام همدردی، اعتراض، شادی و... درس خود را برگزار و نکات مدنظر را بیان کنند.
قبلی۵بعدی