پژوهشگر حوزوی در گفت‌وگو با رسا:
تاریخ گواه بر این است که همه بنی‌ اسرائیل فرمان‌های حضرت موسی(ع) را انجام نمی‌دادند. پس وقتی حضرت موسی(ع) می‌گوید که یک پیامبر خاتمی خواهد آمد، یکسری از بنی‌اسرائیل به این پیش‌بینی حضرت موسی(ع) توجهی نمی‌کنند. همان‌طور که برای خود حضرت موسی(ع) احترام قائل نیستند، برای حرف‌هایش هم احترام قائل نیستند.
رییس پژوهشگاه فقه نظام در گفت‌وگو با رسا:
در میان طلاب دغدغه‌ها زیاد است ولی به سطوح بالاتر که می‌رویم به علل و عوامل مختلف این گفتمان کمرنگ می‌شود. شاهد مطلب این است که فهرست درس‌های موجود حوزه را مرور کنید. قالب این دروس در حوزه سطح و خارج یا به فقه عبادات می‌پردازد و اگر هم به فقه معاملات نگاهی داشته باشد از نگاه فردی خواهد بود.
رییس پژوهشگاه فقه نظام در گفت‌وگو با رسا:
طبیعتاً گفتمان فقه نظام در حوزه ما بسیار کمرنگ است. ولی یکی از مهم‌ترین علل، نبودن متون درسی مناسب و عمیق برای این حوزه‌ها است. اگر فردی بخواهد در این عرصه وارد شود و کرسی درسی برای نمونه در فقه اقتصاد دایر کند، با فقدان منابع روبرو می‌شود.
در گفت‌وگو با شاگرد خصوصی علامه جعفری بررسی شد؛
به یکی از دوستان نیز گفتم مهم نیست که استاد در متن حرکت می‌کند یا در حاشیه، بلکه مهم این است که مطلب به‌دردبخور به ما می‌گوید؛ چه در متن باشد و چه در حاشیه. شما متن را می‌خواهید تمام کنید که درس دیگری را شروع کنید؟ چه فایده‌ای دارد؟ شما می‌خواهید علم یاد بگیرد.
بخش نخست/ پژوهشگر عرصه تاریخ در گفت‌وگو با رسا بررسی کرد؛
یهودی‌ها می‌دانستند پدر و مادر و اجداد پیامبر خاتم چه کسانی هستند. آن‌ها به صورت دقیق پیامبر(ص) را از جهت نسل، شناسایی کرده بودند. یهودیان صفات فیزیکی پیامبر(ص) را می‌دانند همان طور که صفات فیزیکی فرزند خود را می‌دانند و آن‌ها بدون این که پیامبر(ص) را دیده باشند می‌دانند ایشان در هر برهه‌ای چند ساله هستند.
استاد دانشگاه فارابی در گفت‌وگو با رسا:
به نظر بنده اکثریت آموزه‌های دینی یک نوع آموزه‌های عقلانی می‌‌طلبد. اگر فرد آموزه دین را به صورت عقلانی تبیین کند مسلماً می‌تواند نتیجه خوبی نیز بگیرد چون خود آموزه نیز عقلانی است. اگر عقل را از دین بگیریم چیزی از دین باقی نمی‌ماند و نتیجه آن نیز گریزانی مردم از دین می‌شود.
حجت‌الاسلام کبیر در گفت‌وگو با رسا:
اجتهادیِ سنتی و پویا است که فرد علوم شروط کافی و لازم را در اجتهاد اسلامی بداند. این اجتهاد جواب‌گو است. این اجتهاد همان چیزی است که امام صادق(ع) در توضیح علمای آخر الزمان به یاران خود می‌فرمایند: وقتی معصوم(ع) نیست باید به او مراجعه کنید. راویان احادیث ما هستند.
مصحح کتاب «اقامة الشهود فی رد الیهود» در گفت‌وگو با رسا مطرح کرد؛
اقامة الشهود فی رد الیهود دومین کتاب معروفی است که علمای یهود بر علیه خودشان نوشته‌اند. اولین کتابی که یهود در این زمینه نگاشته‌اند، کتاب محضر الشهود است که ملااسماعیل یزدی قزوینی آن را نوشته است. دومین کتاب هم همین کتاب حاضر است. نویسنده اصالتاً شیرازی است و بعد هم در تهران دفن شده است.
حجت‌الاسلام گلزاده در گفت‌وگو با رسا:
تعامل و همکاری میان نهادهای تبلیغی، واگذاری کار به اهل آن و اجرای فرامین رهبر معظم انقلاب به عنوان یک ضرورت و نیاز باید به صورت جدی مورد نظر قرار گیرد.
قبلی۵بعدی