مفاهیم ذهنی در قرآن قابلیت تبدیل شدن به داستان دارند
استاد دانشگاه تربیت مدرس:
پروینی در بررسی امکان تبدیل مفاهیم ذهنی در قرآن به داستان، گفت: خداوند در سراسر قرآن مفاهیم ذهنی فراوانی را در قالب صحنه های هنری و تصویرگرانه بیان کرده است.
هرمنوتیک خطاب و خوانش در قرآن کریم
عضو هیأت علمی مدرسه اسلامی هنر بررسی کرد؛
شهدادی با اشاره به ابرمتن بودن قرآن کریم به بررسی هرمنوتیک خطاب و خوانش در قرآن کریم پرداخت و گفت: ابرمتن معنای محجوب است و معنای در حجاب، همواره اشتیاق به آشکارگی دارد.
تأثیرات قرآن کریم بر شکل گیری ساختار هنر خوشنویسی
طلبه پژوهشگر و خوشنویس بررسی کرد؛
حجت الاسلام محمدی‌ پارسا با اشاره به تأثیرات قرآن برشکل گیری هنر خوشنویسی به تبیین نسبت اقلام خوشنویسی با کتابت قرآن و بیان نقش آفرینی متصور از قرآن در هنر اسلامی پرداخت.
امکان تعارض اخلاق و هنر در قرآن کریم بررسی شد
از سوی حجت الاسلام اسلامی اردکانی؛
استاد دانشگاه ادیان و مذاهب با اشاره به موضوع تعارض هنر و اخلاق در قرآن کریم تأکید کرد که این مسأله به ویژه در داستان آزمون ابراهیم(ع) با چالش هایی رو به رو است.
سازوکار «روایت» در قرآن کریم
عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی بررسی کرد؛
عباسی در تبیین ساز و کار روایت در قرآن کریم گفت: ما بر این باوریم که رخدادهای روایت شده در قرآن، درواقع، روایت نیستند بلکه در هر لحظه در حال رخ دادن و اتفاق افتادن هستند.
نمود ویژه و روشن تأثیر مفاهیم بلند قرآنی در هنر
دبیر دومین همایش ملی قرآن کریم و هنر مطرح کرد؛
حجت‌الاسلام قائمی‌نیا با اشاره به تاثیر مفاهیم قرآنی در هنر گفت: این تأثیر به دو شکل است، تاثیر تحت‌ اللفظی و تاثیر استعاری که باید مورد بررسی قرار بگیرد.
حجت الاسلام نواب خبر داد؛
مدیر مدرسه اسلامی هنر از برگزاری «دومین همایش ملی قرآن کریم و هنر» خبر داد و گفت: این همایش 16 اسفندماه در تالار آیه قم برگزار می شود.
از بی تفاوت بودن فیلم فجر نسبت به تحولات روزگار تا سوژه سوزی در این جشنواره
در نشست نقد و تحلیل فیلم های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر مطرح شد؛
نشست نقد و تحلیل فیلم های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با حضور فعالان عرصه فیلم و سینما به همت مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد.
حجت الاسلام تیموری رییس حوزه ریاست و روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فرهنگ شد
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی طی حکمی حجت‌الاسلام موسی‌الرضا تیموری را به سمت «رییس حوزه ریاست و روابط عمومی این پژوهشگاه» منصوب کرد.
قبلی۵بعدی