۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۷
کد خبر: ۴۴۱۵۰۶
پ
صفاری نطنزی:
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به رفتار آمریکا در برجام، گفت: تا مادامی که سیاست خصمانه آنها علیه ایران ادامه دارد، این بی‌اعتمادی نیز ادامه دارد و باید حواسمان باشد.
مرتضی صفاری نطنزی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

به گزارش سرویس پیشخوان  خبرگزاری رسا به نقل از مهر، مرتضی صفاری نطنزی، با اشاره به تجربه رفتار آمریکایی‌ها با ایران در موضوع برجام، اظهار داشت: علاوه بر تجربه سی و چند ساله رفتار آمریکا با ما در دوران پس از انقلاب اسلامی، آنها قبل از انقلاب نیز رفتارهایی مانند کودتای ۲۸ مرداد را انجام دادند و مسئولیت آن را نیز پذیرفته‌اند.

 

وی افزود: در پی این کودتا، آمریکایی‌ها روی دست انگلیسی‌ها بلند شدند و به زعم انگلیسی‌ها و دیگر موتلفین آمریکا، در هیچ قضیه‌ای نمی‌توان به آمریکا اعتماد کرد.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: پس از انقلاب اسلامی به دلیل آنکه آنها منافع خود را از دست دادند و تحقیر شدند، طبیعی است که سیاست خصومت‌آمیز و دشمنانه‌ای را در برابر جمهوری اسلامی پی بگیرند؛ تا مادامی هم که این سیاست خصمانه آنها علیه ایران ادامه دارد، این بی‌اعتمادی نیز ادامه دارد و باید حواسمان باشد.

 

صفاری نطنزی با بیان اینکه برجام یک توافق دوجانبه برای حل یک مسئله بود، اظهار داشت: هدف از این توافق آن بود تا بخشی از تحریم‌ها حداقل تحریم‌های خارج از آمریکا برداشته شود و دست ما برای پیشرفت بازتر شود و از سوی دیگر، نگرانی‌های آنها نسبت به برنامه هسته‌ای ما نیز برطرف شود.

 

وی تصریح کرد: ممکن است برخی‌ها فکر کنند که آمریکا مدینه فاضله است؛ در حالی که برجام تجربه‌ای شد تا متوجه شویم که نمی‌توان به آنها اعتماد کرد و تجربه شش‌ماه اخیر نیز تا حدی به این بی‌اعتمادی دامن زده است.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه جامعه آمریکا در ارتباط با برجام یک‌دست و یک‌صدا نیستند، ادامه داد: با توجه به اینکه برجام یک فرآیند زمانبندی شده دارد، تا اینجای کار نمی‌توان گفت که به تعهداتشان عمل کرده‌اند و باید ادامه رفتار آنها را در ارتباط با برجام ببینیم.

 

آمریکا برادری خود را در «برجام» ثابت کند، بعد پیشنهاد منطقه را بدهد

 

صفاری همچنین در رابطه با این مسئله که آیا حل مسائل منطقه از طریق گفتگو با غربی‌ها روزی امکان‌پذیر خواهد بود یا خیر، تاکید کرد: آمریکا اول باید برادری خود را در برجام ثابت کند، سپس پیشنهاد حل مسائل منطقه را بدهد؛ وقتی ما برخورد معقولی از آمریکا در این زمینه ندیده‌ایم، نباید به پیشنهادات آنها نیز اعتماد کنیم.

 

وی همچنین درباره ارزیابی عملکرد هیات نظارت بر برجام در ماه‌های اخیر نیز گفت: این هیات کار را رصد و پیگیری می‌کند و البته هنوز موضع صریحی در رابطه با اینکه آیا طرف مقابل کاملا برجام را نقض کرده، اتخاذ نکرده است.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره ضرورت اطلاع‌رسانی این هیات به افکار عمومی نیز گفت: این هیات گزارش‌های سه‌ماهه وزارت خارجه به مجلس را زیر نظر دارد و اگر به جمع‌بندی برسد که برجام نقض شده است، حتما به مردم گزارش می‌دهد./836/د102/ل

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث