۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۷
کد خبر: ۴۴۱۷۸۰
پ
عضو مجمع نمایندگان حوزه تأکید کرد؛
حجت الاسلام محمدی فخر با بیان این‌که طلبه باید مثل یک جهادگر عمل کند بر حفظ اخلاق، رفتار، پوشش ظاهری، تلاش برای تقویت پایه‌های دینی و توجه ویژه به مطالعات جنبی از سوی طلاب تأکید کرد.
حجت الاسلام محمدی فخر

حجت الاسلام غلامحسین محمدی فخر، نماینده طلاب و فضلای استان خوزستان در مجمع نمایندگان حوزه علمیه در گفت ‏وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، با بیان اینکه خودشناسی از مهم‌ترین مصادیق زی طلبگی است، ابراز کرد: یک طلبه اول باید خودشناس باشد و به خودش رسیدگی کند؛ بنابراین کسی که می‌خواهد مبلغ دین باشد و گفتارش اثر کند اگر خودش را نشناسد و در محضر خدا عرضه نکند حرفش روی دیگران هم اثر نخواهد کرد.

 

وی ادامه داد: طلبه بایستی از لحاظ پوشش، رفتارهای اجتماعی، سیاسی و نوع معاشرت و برخورد رفتار مناسب داشته باشد و در همه این زمینه‌ها برای خودش یک نگرشی داشته باشد.

 

حجت الاسلام محمدی فخر با بیان اینکه در جامعه امروز طلبه برای دیگران الگو است، ابراز داشت: همان‌گونه که در محراب مردم به او اقتدا می‌کنند در اجتماع هم باید به گونه ای رفتار کند که مردم از رفتار او تأثیر بگیرند و از او تبعیت کنند.

 

تفاوت عالم با عابد

عضو مجمع نمایندگان حوزه علمیه تصریح کرد: عالم و عابد با هم تفاوت دارند عالم جامعه را هدایت، سکان‌داری و راهنمایی می‌کند، عابد برای خودش عبادت می‌کند، نماز می‌خواند و روزه می‌گیرد.

 

وی با بیان اینکه علم عالم مانند رودخانه است و همه از آن می‌توانند از استفاده کنند، افزود: علم عابد برای خودش است مثل خوردن آب است که من اگر آب می‌خورم برای جسم و رفع عطش خودم می نوشم، اما عالم رودخانه ای است که همه از آن شرب می‌کنند این دو تفاوت و فاصله زیادی باهم دارند چرا که عالم عابد پرور، شهید پرور و پرورش جامعه در دست او است.

 

نماینده طلاب و فضلای استان خوزستان با بیان اینکه عالم گناهش چند برابر گناه جاهل است، گفت: چون گناه عالم  بر مبنای علم است، ولی آنکه گناه را نمی‌فهمد و اثر آن را نمی‌داند او فقط مرتکب خطا شده است؛ بنابراین طلبه باید نسبت عمل به واجبات و رعایت مستحبات کوشش کند و از ارتکاب محرمات و مکروهات اجتناب داشته باشد.

 

حجت الاسلام محمدی فخر با بیان اینکه طلبه باید مثل یک جهادگر عمل کند، حفظ اخلاق، رفتار، پوشش ظاهری، تلاش برای تقویت پایه‌های دینی و باورها و مطالعه های جنبی را برای طلبه بسیار مهم ارزیابی کرد و ابراز داشت: چون که مردم از طلبه صرف فعل نمی‌خواهند از ایشان نماز وحشت، میت، خطبه عقد می‌خواهند مسائل رساله را می‌پرسند.

 

وی در پایان گفت: وظیفه امروز طلبه پاسخگویی به شبهات است قسمت تخصصی حوزه باید با تلاش بیشتر میدان را فراهم کند تا طلبه مسلح به زبان پاسخگویی شود و در اختیار دین، نظام و ارزش‌های دینی باشد./875/ت302/ی

 

خبرنگار: علی شمس   

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث