۲۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۷
کد خبر: ۴۴۴۵۲۶
پ
روند اجرای برجام ظریف را به مجلس کشاند
در پی روند اجرای برجام، ظریف برای پاسخ به سؤالات تعدادی از نمایندگان مجلس در کمیسیون امنیت ملی حضور یافت و اعلام کرد که آمریکا را برای اجرای تعهداتش تحت فشار قرار می دهیم.
ظریف در صحن علنی مجلس

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از خانه ملت، محمد جواد ظریف با اشاره به حضور در نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی برای پاسخ به سوال برخی نمایندگان گفت: هشت تا سوال از سوی نمایندگان مطرح شد، فرصتی بود که هم پاسخ به سوالات داده و هم توضحاتی فراتر از سوالات گفته شود، امیدواریم فضای مثبتی که بین وزارت خارجه و کمیسیون امنیت ملی هست ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: طرح سوال از سوی نمایندگان یکی از حقوق شان است و فارغ از اینکه از برخی پاسخ ها قانع شدند و از برخی دیگر نه، فرصتی خواهد بود که در صحن علنی مجدد دیگاه خود را اعلام کنیم، از نظر بنده همه سوالات سازنده بود و امیدواریم ادامه داشته باشد.

موضوع سوالات مطرح شده

وزیر امور خارجه کشور با بیان اینکه از همه مباحث سوال طرح شد، گفت: در خصوص وضعیت آب در استان شرقی کشور، اجرای برجام، اقداماتی که توسط کشورهای همجوار صورت گرفته، پیگیری شهدای منا، اقدامات منافقین در فرانسه، دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و غیره سوال پرسیده شد.

ارائه پاسخ مکتوب برخی سوالات

ظریف اظهار داشت: برای پاسخ به برخی سوالات باید گزارشی مکتوب ارائه کنیم و در برخی موارد که نمایندگان قانع نشدند منتظریم که به صحن علنی برویم اما نمایندگان اکثر پاسخ ها را قانع کننده دانستند.

وی در ادامه به روند اجرای برجام و رضایت وزارت امور خارجه اشاره کرد و اظهار داشت: روند اجرای برجام در خیلی از حوزه موفقیت آمیز بوده چرا که حاصل مقاومت مردم ایران بود، ما در حوزه محدودیت هسته ای که علیه ایران اعمال شده بود و ابعاد به اصطلاح نظامی فعالیت هسته ای ارزیابی مثبتی از برجام داریم.

آمریکا را برای اجرای تعهداتش تحت فشار قرار می دهیم

وزیر تاکید کرد: در بحث رفع تحریم صادرات نفت نیز باید بگویم که وضعیت فروش نفت به واسته زحمت کارکنان صنعت نفت به شرایط قبل از تحریم برگشته است. همچنین امکان بازگرداندن پول های کشور فراهم شده است. اما در حوزه اجرای برجام از سوی آمریکا ضعف هایی داریم که با فشار از سوی ما و شرکای اروپایی انتظار داریم آمریکا فعال تر شود و تضمین دهند تعهدات شان صرفا بر روی کاغد نخواهد بود و در حوزه عمل بیشتر کار می کنند./924/د102/ج

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید