۰۹ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۵
کد خبر: ۴۴۶۸۶۳
پ
نتایج یک نظر سنجی از مردم مصر که درباره موضوع میزان اعتمادشان به اداره حج از سوی عربستان انجام شده است، از بی اعتمادی آنان به توانایی عربستان برای ادارۀ این مراسم حکایت دارد.
حادثه منا

به گزارش خبرگزاری رسا، صفحه توییتر شبكه الحج والعمرة (مجموعه ای متشکل از اساتید و دانشجویان علوم دینی و فقه) با انتشار گزارشی نوشت: 21 درصد از حجاج مصری ترجیح می دهند به دلایل امنیتی یفر حج خود را به سال آینده موکول کنند.

این صفحه افزود: مرکز عربی پژوهش ها و بررسی های مصر" 6000 نفر از مصریانی را که امسال به سفر حج می روند، در یک نظر سنجی مورد بررسی قرار داده است. افراد شرکت کننده در نظر سنجی از گروه های سنی 25 تا 75 سال بوده اند.

بر اساس گزارشی که از نتایج این نظر سنجی منتشر شده است، 42 درصد از افراد گفته اند نظرشان درباره اداره حج در سال جاری، مثبت نیست. 33 درصد نیز گفته اند امیدی برای بازگشت از این سفر ندارند.

شبکة الحج و العمرة همچنین خبر داد که بسیاری از شرکت کنندگان، ترجیح می دهند که حج خود را به سالی "امن تر" موکول کنند و حدود 21 درصد از کسانی که برای حج سال 1437 هجری قمری ثبت نام کرده بودند، نظر خود را تغییر داده اند و منتظر ضمانت هایی جدی برای حفظ جانشان هستند. آنان توقع دارند که اداره حج در سال جاری بهبود بیابد.

43 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی، از این که دولت مصر حقوق کشته شدگان در فاجعه منا را پیگیری نکرد، ابراز ناخرسندی کردند.

به گزارش العالم، 29 درصد از پرسش شوندگان درباره ارزیابیشان از سطحِ استفاده عربستان سعودی از فن آوری های جدید برای بهبود اداره مراسم حج، گزینه بسیار عالی، 52 درصد گزینه بسیار ضعیف و 19 درصد نیز گزینه متوسط را انتخاب کردند.

در این میان، 23 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی، حج در شرایط کنونی را "واجب شرعی بی خطر"، 45 درصد "واجب شرعیِ همراه با خطرهایی متوسط" و 32 درصد آن را "واجب شرعیِ بسیار خطرناک" دانستند.

24 درصد از شرکت کنندگان معتقدند که ناامنی و حوادثی که باعث مرگ حاجیان در سال های گذشته شد امری طبیعی است و 43 درصد از آنها نیز معتقدند که نبود امنیت در ایام حج به دلیل سوء مدیریت دولت عربستان است.

بر اساس این نظر سنجی، 15 درصد شرکت کنندگان معتقدند که این حوادث در اثر عدم رعایت قوانین و هشدارها توسط حاجاین رخ داده و 18 درصد نیز قضا و قدر الهی را در این امر دخیل می دانند که امری خارج از دست بشر است.

گفتنی است تعداد داوطلبان مصری حج عمره برای سال 1437 هجری در مقایسه با سال قبل به میزان 28 درصد کاهش یافته است.

سوء مدیریت مراسم حج از سوی سعودی ها در سال گذشته به وقوع فاجعه منا منتهی شد که در اثر آن هزاران نفر از حجاج بیت الله الحرام قربانی شدند.

در پی این حادثه کشورهای اسلامی خواستار تشکیل هیأتی مشترک شدند که امور حج را به جای عربستان اداره کند./994/ب102/د

برچسب ها: منا مصر عربستان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث