۲۸ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۷
کد خبر: ۵۷۱۸۶۶
پ
آیت الله مکارم شیرازی:
حضرت ‌آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به این که ما باید پابه پای زمان جلو برویم، گفت: هر روز یک وسیله تازه‌ای ابتکار و اختراع می‌شود و ما نباید اجازه بدهیم که این وسیله فقط در اختیار دیگران باشد.
آیت الله مکارم در دیدار شورای سیاستگذاری ویکی شیعه

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار اعضای شورای سیاستگذاری ویکی شیعه ضمن تشکر از خدمات این شورا گفت: این کار ابداع و ابتکار خوبی است و به یقین تاثیر فراوانی خواهد داشت، هر چند به نظر می رسد که هنوز در اول راه است و تا رسیدن به نهایت راه فاصله زیادی هست، و این فاصله به زودی طی خواهد شد.

وی افزود: هر روز مسائل جدیدی پیش می‌آید و باید ابتکارات تازه‌ای داشته باشید و مسائل تازه‌ای و هیچ وقت این راه پایانی ندارد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به این که ما باید پابه پای زمان جلو برویم، اظهار داشت: هر روز یک وسیله تازه‌ای ابتکار و اختراع می‌شود و ما نباید اجازه بدهیم که این وسیله فقط در اختیار دیگران باشد. ما پیش‌گام باشیم و این وسیله را قبل از آنکه آنها استفاده کنند، استفاده کنیم.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با ذکر نمونه ای تاریخی از دوران پیغمبر گرامی اسلام(ص) افزود: در تاریخ آمده است زمانی که پیغمبر اکرم مشغول یکی از غزوات بودند به ایشان خبر دادند که در طائف سلاح تازه‌ای پیدا شده، فرمودند فورا بروید و از آن سلاح تهیه کنید و بیاورید. معنای آن این است که برنامه اسلام این بوده است که از سلا‌ح‌های تازه در مبارزه با دشمن همیشه استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه بعضی‌ها هر چیز تازه‌ای که پیدا می‌شد با آن مخالفت می‌کردند. حتی بلندگو که پیدا شده بود می‌گفتند این بوق شیطان است.

این مرجع تقلید مخالفت با نوآوری را در اثر تحریف معنی بدعت دانست و ابراز داشت: چیزی از بدعت در ذهن آن‌ها بوده و آن را به صورت غلط بر هر چیز نو و جدیدی تطبیق می‌کردند. بدعت در واقع این است که احکام تازه‌ای بیاورند، در حالی که اینها ابزار تازه است نه احکام تازه.

وی افزود: ما باید از ابزار جدید استفاده کنیم و بهترین استفاده ما باید از اینها باشد. هواپیما آمده است ما باید از آن استفاده کنیم. به هر حال استفاده از ابزار نوین یک وظیفه ماست و بدون تعصب باید بین ابزار و احکام فرق بگذاریم.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر اینکه دشمنان از هر وسیله ای که دارند استفاده می کنند، گفت: دشمنان فعلا اسلام را مزاحم منافع نامشروع خودشان در منطقه می‌دانند. بنابراین کمر به شکستن اسلام و مسلمین بسته‌اند و ما نباید حالت انفعالی و یأس به خودمان بگیریم.

وی ادامه داد: ما باید در مقابل دشمنان بایستیم، چون معارف اسلام قوی است و منطق آنها ضعیف، بنابراین ما می‌توانیم به صورت «کم من فئة قلیلة غلبت فئة کثیرة» بر آنها پیروز شویم، چون منطق‌ ما و معارف ‌ما قوی است و حرف حساب برای زدن داریم ولی آنها کارشان تخریب است.

این مرجع تقلید با تأکید بر اینکه سرمایه دشمنان غالباً دروغ و تهمت است عنوان کرد: به عنوان مثال در مسأله تحریف کتاب الله هر چه ما گفتیم تفسیر نمونه را ببینید چقدر راجع به عدم تحریف قرآن [ بحث کرده است]، کتاب انوار الاصول را ببینید چه بحث مناسبی [کرده‌ایم]. برای شما که بحث نکرده‌ایم برای خود و شاگردانمان بحث کرده‌ایم. و در کتاب‌های دیگر. ولی باز هم تکرار می‌کنند که شما قائل به تحریف هستید. پیداست اینها مغرضند و تکرار می‌کنند. سرمایه‌شان هم غالبا دروغ و تهمت است و هیچ باک ندارند از هر دروغی، از هر تهمتی.

وی با اشاره به لزوم پاسخگویی به شبهات با ادبیات صحیح گفت: ادبیات زشت سبب سقوط می‌شود. اخیرا اهل سنت درباره شیعیان نوشته اند و عداوت عجیبی پیدا کرده‌اند چون شیعه‌ در عراق و در سوریه و در ایران جلو افتاده است و حرف اول را می‌زند این‌ها خیلی به فحاشی افتاده‌اند و این ادبیات را هر کسی بفهمد متنفر می‌شود.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم تأکید کرد: در ذکر شبهات و سخنان مخالفین باید به مقدار لازم پرورش داده شود. شبهه حالت تخریبی دارد و ما نیاییم و یک شبهه را حسابی شرح و بسط بدهیم و بعد بخواهیم جواب بدهیم. به مقدار لازم که خیانت نباشد ذکر می‌کنیم. فشرده ولی پاسخ باید سازنده و مستدل و مسلط بوده باشد. شبهه تخریبی است و نباید بگذاریم مسلط شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی ضمن آرزوی توفیق برای شورای ویکی شیعه خاطرنشان کرد: خبررسانی حرف اول را می‌زند. من از ویکی شیعه خبر نداشتم، شما باید خبررسانی وسیع و گسترده داشته باشید تا همگان بدانند که ویکی‌شیعه میتواند مرجعی‌ برای‌‌ حل مسائل باشد؛ دعا می‌کنم برای موفقیت‌تان، فکر خوبی کردید و زحمت خوبی می‌کشید و ان شاء الله نتیجه خوبی هم می‌گیرید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث