۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۱
کد خبر: ۵۸۸۶۵۴
پ
آیت الله شب زنده دار:
عضو فقهای شورای نگهبان با تأکید بر تقویت معرفت انسان و مقابله با خواسته های نفسانی گفت: انسان باید در برابر کشش های انحرافی خود را حفظ کند تا بتواند به مقامات عالیه برسد.
آیت الله شب زنده دار

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت الله محمدمهدی شب زنده دار عضو فقهای شورای نگهبان در جلسه درس اخلاق خود در ادامه تبیین فرازهای دعای مبارک مکارم الاخلاق گفت: انسان باید تلاش کند که نیت خود را به بهترین نیت ها برساند.

وی افزود: انسان برای رسیدن به مقصد عالی باید برنامه ریزی و تلاش کند و اینگونه نیست که انسان در لحظه ای به احسن نیات برسد بلکه تلاش و تحرک می خواهد، وصول به مقامات معنوی کوشش زیاد می خواهد چرا که موانع بسیاری برای آن وجود دارد اما به اندازه ای عظمت دارد که می ارزد انسان آنچه که دارد خرج راه رسیدن به مقامات عالی کند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که افزون بر دعا باید در مقام عمل اقدام کرد تا به مقامات عالی رسید، اظهار داشت: نیت به دو معنا است که صرفا در لفظ خلاصه نمی شود، یکی به معنای داعی و انگیزه است که هر انسان و هر عاقلی کار را بر اساس انگیزه ای انجام می دهد؛ معنای دیگر نیت قصد است.

وی ادامه داد: اگر انگیزه انسان بخواهد حسن باشد باید از اندیشه نادرست پالایش شود تا مثلا کسی عملی را برای خشنودی مردم انجام دهد در حالی که ملاک کار باید رضایت الهی باشد، گاهی انسان برای ثواب یا فرار از عقاب کاری انجام می دهد که کف کار است اما گاهی انگیزه و هدف انسان شکر است که مرتبه بالاتری به شمار می رود.

آیت الله شب زنده دار انجام عبادت به دلیل حب الهی را از عالی ترین انگیزه انسان دانست و ابراز داشت: حب به خدا صفت بلند مرتبه ای است که عمل انسان را خالص می کند، تعظیم الهی، حیا، تقرب و این که فرمان الهی زمین نماند از دیگر انگیزه های انسان است.

وی عنوان کرد: اگر انسان متخلق به اخلاق الهی شود و خود را از اخلاق ناروا را پالایش کند به خداوند متعال تقرب پیدا می کند، اگر ایمان انسان کامل شد و به احسن الیقین رسید مولود قهری این مقامات این است که انگیزه های انسان عالی می شود.

عضو فقهای شورای نگهبان خاطرنشان کرد: اگر انسان انگیزه های عالی ندارد به دلیل عدم توجه و شناخت است، انسان در کنار فطرت و عقل، نفسی دارد که او را به شر و بدی ها می کشاند، در خارج هم جاذبه های گوناگون درجهان مادی وجود دارد تا انسان را به انحراف بکشاند.

وی اضافه کرد: سابقا موانع کمتری وجود داشت ولی امروز کار سخت تر است اما مقصد به اندازه ای مهم است که انسان باید برای رسیدن به آن تلاش کند، انسان باید در برابر کشش های انحرافی خود را حفظ کند تا بتواند به مقامات عالیه دست برسد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث