۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۳
کد خبر: ۵۹۸۵۹۰
پ
یک مرکز حقوقی در آمریکا گزارش داد که تعداد گروه‌های نژادپرست در این کشور به بیشترین تعداد در 20 سال گذشته رسیده است.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری رسا، «مرکز حقوقی فقر در جنوب» (Southern Poverty Law Center) یا به اختصار «SPLC» در آمریکا در گزارش سالانه خود اعلام کرد که تعداد گروه‌های نفرت پراکن در این کشور، به بیشترین میزان خود در 20 سال اخیر رسیده است.

طبق اعلام SPLC، تعداد این گروه ها که عقاید نفرت قومی و نژادی داشته و شامل گروه‌‌های برتری نژادی سفید، ملی‌گرایان سیاه‌پوست، نئونازی ها و سایر گروه ها می شوند؛ از سال 2017 تا 2018 افزایش 7 درصدی و از سال 2014 تا 2017، افزایشی 30 درصدی داشته اند.

در این میان، بیشترین افزایش در گروه های ملی گرای سفید پوست مشاهده می شود که در سال گذشته تعداد 264 عددی داشته اند.

این گزارش اعلام می کند: بعد از آرامش نسبی که پس از وقایع خشونت بار شارلوتسویل (Charlottesville) در جامعه (آمریکا) برقرار شد، گروه های نژادپرست جدید، ابتکار عمل را در دست گرفته اند و به فعالیت می پردازند. در سال 2017، در شارلوتسویل، در ایالت ویرجینیای آمریکا گردهمایی مسلح برترپنداران نژاد سفید (راست‌گرایان افراطی، ملی‌گرایان سفیدپوست، و نئونازیست‌ها) به خشونت انجامید و اتهامات کیفری و پرونده های حقوقی علیه این گروه ها موجب شد که فعالیت آنها تا مدت زمانی اندک کاهش یابد.

گزارش SPLC بیان می کند آن چه که گروه های خشونت بار و نژادپرست را تحریک می کند، این عقیده است که نژاد سفید در آمریکا رو به کاهش است. اداره آمار و ثبت احوال آمریکا در این باره برآورد کرده است که تا سال 2044، جمعیت نژاد سفید در آمریکا کمتر از 50 درصد خواهد بود.

در ادامه گزارش SPLC می خوانیم: در حالی که گروه های نژادپرست و خودبرترانگاران سفید در حال افزایش است، عضویت در کوکلوس کلان رو به کاهش است و این مساله می تواند تا حدی به این دلیل باشد که این گروه در برقراری ارتباط با نسل جوان عاجز است.

گزارش SPLC تاکید می کند: گروه های نفرت پراکن آمریکایی دولت دونالد ترامپ را به عنوان الگوی خود می بینند و بیشتر جامعه آمریکا از جمله تقریبا 50 درصد سفیدپوستان این کشور، معتقدند که شخص رییس جمهور ترامپ، فردی نژادپرست است. گروه های خودبرتربین سفید که از زمان رقابت های انتخاباتی ترامپ در سال 2015 اعلام موجودیت کرده اند، عضو گیری خود را به شدت افزایش داده اند.

«مرکز حقوقی فقر در جنوب» SPLC، معتقد است که عامل افزایش گروه های نژادپرست در آمریکا، افزایش حضور سیاست مداران نژادپرست در بدنه حکومت این کشور است./847/ب901/ف

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین