۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۵
کد خبر: ۶۰۰۹۶۳
پ
یادداشت؛
هشتک تجاوز زناشویی را دنبال کردم و به زنانی رسیدم که برخی در سنین بالا ترجیح داده‌اند مجرد بمانند و با تفکرات فمنیستی، تنهایی وقت گذراندن با سگ و گربه‌ها را برگزیده‌اند.

به گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا، یکی از فضا‌های تبادل نظرات بصورت پیام کوتاه که مخاطبین زیادی دارد توئیتر است. در روز‌های گذشته در این فضا شاهد ترند شدن چند ساعته‌ی هشتکی بودیم با عنوان "تجاوز زناشویی" که این هشتک در چند ساعت بازتاب گسترده‌ای در این فضا داشت.

آغاز کننده‌ی این هشتک برخی از خانم‌ها و آقایان! فمنیست فعال در این فضا بودند که با نقل داستان‌ها و روایت‌ها و تخیلات مختلف سعی در بیان و تنقیح یک ظلم توسط دین اسلام به زنان را داشتند، که حال باید دید آیا واقعا آنچه مدعی هستند ظلم است به طور حقیقی و به دور از فضای احساسی و دروغ پراکنی رسانه‌ای ظلم بر آن صدق می‌کند یا تنها یک اتهام به دین می‌باشد.

ادعای بیان شده

این افراد در ادعای خود می‌گویند وجوب تمکین زن از شوهر ظلم به زن و نوعی تجاوز به زن است، زیرا گاهی اوقات زن آمادگی تمکین جنسی را ندارد یا زن و شوهر در حال طی مراحل طلاق هستند و بین این دو چیزی بنام عشق و محبت وجود ندارد و این تمکین اجباری شوهر که قانون و اسلام این حق را به وی می‌دهند ظلم و تجاوز به زن است.

در این راستا به بیان داستان‌ها و شرح حالت‌هایی پرداخته شده است که زن رضایت بر تمکین ندارد و به اجبار تن به این تمکین می‌دهد.

اینکه چقدر از این داستان‌ها واقعی‌ است و اینکه مرد، با توجه به اینکه در حال طی مراحل طلاق است آیا غرورش اجازه‌ی همبسترشدن و درخواست تمکین می‌دهد یا نه بحث دیگری‌ است که فرض را بر صحت این ادعا‌ها می‌گذاریم و به بررسی این مورد حقوقی می‌پردازیم.

مهارِ خوی تجاوز

نیاز جنسی یکی از نیاز‌های طبیعی هر زن و مرد بالغ می‌باشد که ادیان و مکاتب مختلف گاهی بر لزوم و برخی بر راه‌های برآورده شدن این نیاز طبیعی پرداخته‌اند.

وقتی در یک جامعه مظاهر فساد و عوامل تحریک‌کننده زیاد می‌شود و فرد راه عقلی و شرعی تخلیه را نداشته باشد به عقیده‌ی برخی روانشناسان این فرد پس از سپری کردن دورانی پر فراز و نشیب با تخیلات خود، گاهی به یک تجاوزگر که شهوتش بر عقل او غلبه می‌کند، تبدیل می‌شود.

دین اسلام راه عقلی و شرعی ازدواج با حفظ حقوق زن را برای این نیاز و دیگر نیاز‌های طبیعی هر انسان توصیه کرده است و به هرچه ساده‌تر گرفتنِ شرایط ازدواج تأکید کرده تا جوانان برای تأمین نیاز‌های روحی، عاطفی و جنسی خود به مشکلی برخورد نکنند. بر خلاف برخی نقاط جهان که زن را به عنوان کالا و بدون در نظر گرفتن حقوق مادی و معنوی و شأنیت او در پشت ویترین تنها برای تأمین جنسی عرضه می‌نمایند.

حقوق متقابل

زن و مرد هر دو در مقابل هم وظایفی همچون تمکین را دارند. نیاز‌های روحی، جنسی، عاطفی، اقتصادی در روابط متقابل زن و شوهر به طور جامع و کامل دیده شده است تا در محیطی امن و با آرامش زندگی کنند.

به همان میزان که زن در تأمین نیاز‌های جنسی همسرش وظیفه دارد، مرد هم در تأمین نیاز همسرش وظیفه دارد و این اهمیت متقابل به تأمین نیاز هم جامعه‌ای امن و عاری از خشونت و تجاوزگری جنسی را پدید می‌آورد.

عدم تمایل به برقراری رابطه‌ی جنسی!

گاهی مرد تمایل به برقراری رابطه‌ی جنسی ندارد، ولی زن این تمایل را دارد، گاهی زن تمایل ندارد و مرد این تمایل را دارد؟

اینکه بگوییم زن و شوهر باید هر دو تمایل داشته باشند تا بعد ارتباط برقرار کنند سرکوب نیاز طبیعی زن و شوهر در زمانی ست که طرف مقابلشان تمایل ندارد و این سرکوب‌ها وقتی انباشته شود یا خیانت یا تجاوزگری یا سرد شدن روابط زن و شوهر را در پی خواهد داشت و روابط خانوادگی و اجتماعی را متزلزل می‌کند.

چه اشکال دارد زن و شوهر به این نیاز طبیعی نگاه معقول و منطقی داشته باشند که تا زمانی که عقد زوجیت بین آن دو برقرار است، موظف بدانند خود را حتی بر خلاف میل خود در برخی اوقات پلسخگویی نیاز باشند. گاهی زن تمایل ندارد و گاهی مرد تمایل ندارد، ولی هر دو نسبت به نیاز‌های یکدیگر تا زمان بقاء زوجیت باید احساس مسئولیت کنند.

سیاست‌های دوگانه‌ی روشنفکران

روشنفکری که ساعت‌ها، روز‌ها و سال‌ها علیه خیانت و تقبیح و زشت دانستن خیانت هر یک از زن و شوهر به یکدیگر می‌نویسد و فریاد سر‌می‌دهد و به خیانتکاران فحش می‌دهد آنگاه که به یکی از نیاز‌های طبیعی زن و شوهر یعنی نیاز جنسی می‌رسد که عدم تمکین صحیح موجب بسیاری از خیانت‌هاست در اینجا "نگاه فمنیستی" خود را بر نگاه منطقی غلبه می‌دهد و برای پُز روشنفکری پا روی وجدان و عقل و منطق می‌گذارد.

روشنفکری که به تقبیح تجاوز گری می‌پردازد و خوی تجاوز‌گری و تجاوز جنسی را محکوم می‌کند و مریض جنسی را فحش می‌دهد اکنون به تشویق یک منطق می‌پردازد که "مریض جنسی پرور" است.

می‌خواند فلان شخص در طی مراحل دوران طلاق به خاطر فشار جنسی به فلان کودک یا مسافر خود تجاوز کرد و آن کودک و یا آن مسافر را کشت و هزاران فحش را علیه این مریض جنسی می‌نویسد، ولی جرأت ندارند علیه منطق‌ها و عواملی بنویسند که این شرایط را به وجود آورده است و از منطقی که در آن زن ابزار نمی‌شود و در یک سیر عقلانی و شرعی نیاز‌ها دو‌طرفه بر طرف می‌شود هرچند گاهی مرد و گاهی زن بر خلاف میل خود تن به رابطه دهد، به خاطر اطرافیان و پز روشنفکری و همراهی فمنیست‌ها طرفداری نمی‌کند.

مسئولیت زن و شوهر تا آخرین لحظه قبل از طلاق

زن و شوهر تا آخرین لحظه قبل از طلاق هرچند قهر باشند و از جهت عاطفی باهم ارتباط نداشته باشند، اما نسبت به تامین دیگر نیاز‌های یکدیگر مسئولند.

مرد نمی‌تواند بگوید، چون قهریم نفقه نمی‌دهم یا مسکن و لباس تهیه نمی‌کنم و یا هر نیاز دو طرفه ی دیگر که جزء حقوق زناشویی محسوب می شود. هر چند تامین جنسی کامل در سایه ارتباط عاطفی شکل می‌گیرد، اما نباید روی این تامین حداقلی هم خط بکشند و نیاز‌های عقلی خود را سرکوب کنند؛ در حالی که پاسخ عقلی و شرعی دارد. برای شرایط خاصی که زن توان جسمی و فکری را ندارد، یعنی در دوران عادتِ ماهانه، دین حق عدم تمکین را به زن داده است، ولی در غیر این دوران هر دو باید خود را در مقابل تأمین نیاز‌های یکدیگر مسئول بدانند.

هشتک تجاوز زناشوئی را دنبال کردم و به زنانی رسیدم که برخی در سنین بالا ترجیح داده‌اند مجرد بمانند و با تفکرات فمنیستی، تنهایی وقت گذراندن با سگ و گربه‌ها را برگزیده‌اند. قطعا افرادی که زندگی ناموفق داشته یا دارند و از منطقی دفاع می‌کنند که حاصلش را در برخی نقاط می‌بینیم که رشد تجاوز‌گری و ابزار جنسی شدن زنان بوده است، نمی‌توانند الگوی مناسب و فکر و منطقی مناسب برای زنان و دختران ما باشند.

یادداشت | هشتک تجاوز زناشوئی

به امید روزی که زن جایگاه والای خود را در سرتاسر جهان داشته باشد و نیاز‌های زنان و مردان در کانون گرم خانواده برطرف شود و زنانی را به عنوان ابزار جنسی در جامعه نبینند و مریض‌های جنسی را در کف جامعه نداشته و جامعه‌ای امن برای زنان و کودکان با حیا در جای‌جای جهان داشته باشیم. /918/ی702/س

مهدی قیاسی

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث