۲۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۲
کد خبر: ۶۰۱۲۱۴
پ
پژوهشگر مطالعات قرآنی:
حجت‌الاسلام سید محمدحسین طباطبایی با اشاره به آیاتی از قرآن می‌گوید باید نسبت به عدم اشاعه اخبار نامعتبر و تهمت به دیگران مراقب بود.
به گزارش خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام سید محمد حسین طباطبایی با اشاره به اینکه حرفه خبر یکی از حساس‌ترین مشاغل دنیاست، گفت: حرفه خبر از آن جهت که خبرنگار از یک سو باید اخبار صحیح، جامع و موثق جامعه را به مردم برساند و از دیگر سو نسبت به عدم سقوط در ورطه تهمت به دیگران مراقبت لازم را داشته باشد، از حساس‌ترین مشاغل است. در واقع خبرنگاران باید امانت‌داران خوبی برای جامعه باشند.

وی افزود: رسول گرامی اسلام (ص) در روایتی فرمود: «کُلُّکُمْ‏ رَاعٍ‏ وَ کُلُّکُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِیَّتِهِ؛ همه شما‌ها چوپانید و همه شما در قبال مردم خودتان مسئولید.» وظیفه چوپان هدایت گله است به گونه‌ای که هم از آسیب درندگان در امان بمانند و هم مسیر صحیح را به آن‌ها نشان دهد و هم از آبشخور و چراگاه‌های مناسب به آن‌ها بهره برساند. این مثال پیامبر، برای حرفه خبری مصداق مناسبی است.

طباطبایی با اشاره به اینکه اکنون جامعه علاوه بر نیاز‌های مادی، احتیاج به خوراک فکری و معرفتی دارد، افزود: آنچه اکنون جامعه ما احتیاج به آن دارد، خوراک فکری و معرفتی است. در چنین شرایطی ضروری است هر آن کس که خداوند به او توفیق یادگیری علم داده، جامعه را از علم خود بهره‌مند کند. در اهمیت این مسئله همین بس که رسول خدا (ص) فرمود: «هر گاه بدعت و آیین و روش تازه‌‏اى که بر خلاف دستور دین است در امّت و پیروان من آشکار شود باید عالم و دانشمند علم خود را آشکار سازد و اگر چنین نکرد پس لعنت و عذاب خدا بر او باد؛ إِذَا ظَهَرَتِ الْبِدْعَةُ فِی أُمَّتِی فَلْیُظْهِرِ الْعَالِمُ عِلْمَهُ‏ فَإِنْ لَمْ یَفْعَلْ فَعَلَیْهِ لَعْنَةُ اللَّهِ.» این بدعت شامل اصول و احکام و رفتار‌ها و آداب و رسوم می‌تواند مصداق داشته باشد. در چنین شرایطی خبرنگاری که در حیطه خود توانمند است و می‌تواند زمینه روشنگری برای مردم را فراهم کند، باید اقدام به این کار کند.

این پژوهشگر مطالعات قرآنی با بیان اینکه خداوند در آیاتی از قرآن مؤمنان را از تهمت و افترا بازداشته است، گفت: خداوند در ابتدای سوره نور به ماجرای تهمت به یکی از مسلمانان اشاره کرده و آن‌ها را به دلیل این عمل سرزنش می‌کند. در این آیات ضمن اینکه تهمت‌زنندگان به عذابی بزرگ تهدید شده‌اند، مؤمنان از اینکه شایعات را بدون دلیل و بررسی باور کنند نهی شده‌اند. از این جهت باید نسبت به عدم اشاعه اخبار نامعتبر و تهمت به دیگران بر حذر بود.

وی افزود: نکته جالب توجه آن است که در روایاتمان شاهدیم از این فراتر گفته شده است. امام باقر (ع) فرمود: بر مؤمن نسبت به مؤمن دیگر واجب است که هفتاد گناه کبیره را از او بپوشاند؛ یَجِبُ لِلْمُؤْمِنِ عَلَى الْمُؤْمِنِ أَنْ یَسْتُرَ عَلَیْهِ سَبْعِینَ کَبِیرَةً». متأسفانه اکنون این روایات به حاشیه رفته است و آنچنان مورد توجه نیست. گاهی منتظریم یک نفر خطایی کند و زود آبروی او را بریزیم. البته در جایی که بیت‌المال مسلمین در معرض چپاول قرار می‌گیرد همان یک بار هم خطای بزرگی است که باید پس از حصول اطمینان مبادرت به افشاگری شود. اما در موارد جزئی باید مراقبت کرد. /۱۰۱/۹۶۹/م
منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید