عکاس:محسن قائمی
۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴

بنای تاریخی مدرسه علمیه حضرت ابوالحسن امیر المومنین (علیه السلام) آمل

بنای تاریخی مدرسه علمیه حضرت ابوالحسن امیر المومنین (علیه السلام) آمل در ۲ بخش در مسجد آقا عباس و مسجد جامع این شهر قرار دارد.
بنای تاریخی مدرسه علمیه حضرت ابوالحسن امیر المومنین (علیه السلام) آمل در ۲ بخش در مسجد آقا عباس و مسجد جامع این شهر قرار دارد. در مدخل مدرسه دو کتیبه موجود است که به صورت فرمان از سوی شاه حسین صفوی برای ساخت این بنا صادر شده است. بنا که از دو طبقه تشکیل شده دارای چهار فضای اصلی در اطراف حیاط مرکزی یا صحن اصلی است. فضا‌های اصلی آن شامل ورودی، راهرو، حیاط مرکزی، شبستان و اتاق‌ها می‌شود و مناره آن در کنار سر در ورودی در قسمت شمالی قرار دارد. تاریخچه ساخت مسجد به دلیل تخریب آن در اثر زلزله و آتش‌سوزی به‌صورت دقیق مشخص نبوده و تاریخ‌های متعددی برای ساخت این بنا وجود دارد. برخی تاریخ ساخت این مسجد را به دوره‌های اولیه اسلام نسبت داده‌اند. در سال۱۳۶۵ شمسی تولیت مسجد جامع آمل، که مورد تایید مراجع وقت قم بود؛ مرمت و بازسازی مسجد جامع، احیای کتابخانه وحوزه علمیه، تدریس سطوح مقدماتی وعالی حوزه علمیه را انجام داد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزش های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.