۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۲
کد خبر: ۶۱۳۱۴۷
پ
آیت الله اعرافی در جمع علمای هندوستان:
مدیر حوزه های علمیه با اشاره به جایگاه و موقعیت ممتاز شهر مقدس قم، از این شهر به عنوان قطب معرفتی جهان اسلام یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری رسا، آیت الله علیرضا اعرافی، در دیدار علما و بزرگانی از کشور هندوستان، با بیان این که توفیقی حاصل شد تا در کنار هم بنشینیم و در مورد مسائل اسلام و مسلمین گفت و گو کنیم، بیان داشت: بدون شک این نشست ها، رفت و آمدها و گفت و گوها می تواند در تقویت وحدت و همبستگی اسلامی مؤثر باشد و ما به عنوان حوزه های علمیه در خدمت شما در راستای تقویت مبانی وحدت و همکاری و همگرایی دو کشور و امت آنها هستیم.

وی افزود: مبانی و عناصر مشترک امت اسلامی به اندازه ای زیاد است که جایی برای جنگ، نزاع و اختلاف باقی نمی ماند به ویژه میان ایران و هند با توجه به این که تاریخ، علایق و سلایق مشترک بسیاری بین این دو کشور وجود دارد و امیدواریم با این دید و بازدیدها و جلسات مشترک شاهد فصل جدیدی در روابط بین علمای این 2 کشور باشیم.

مدیر حوزه های علمیه کشور ادامه داد: ایرانی اسلامی در 40 سال گذشته علیرغم این که 8 سال آن را در جنگ تحمیلی سپری کرده و در طول این سال ها همیشه در محاصره قدرت های استکباری، اقتصاد مواجه با تحریم و ده ها توطئه علیه نظام اسلامی بوده که هر یک از این مشکلات می تواند قدرت های بزرگ را از پای درآورد، ولی به حیات خود ادامه داده و بر آرمان های خود پایبند بوده است و در مراحل گوناگون نیز پیشرفت داشته است.

وی با بیان این که ایران امروز با توجه به جمعیت 80 میلیونی در زمینه علوم و فناوری ها و تولید علم در قلمروهای مختلف موفق بوده است، خاطرنشان کرد: امروز بیش از 4 میلیون دانشجو و بیش از 100 هزار استاد و عضو هیأت علمی در بیش از 2 هزار دانشگاه و مرکز آموزش عالی در ایران اسلامی در حال تحصیل، تدریس و تولید علم هستند و کمتر رشته ای وجود دارد که در ایران اسلامی به آن پرداخته نشده باشد.

آیت الله اعرافی اظهار داشت: در بحث فناوری های نو و جدید ما قدم های بزرگی برداشتیم و در منطقه طبق برآوردهای سازمان های بین المللی، رشد اول علمی از آن ایران است و به نوعی در همه قلمروهای علمی با توجه به مشکلات موجود با شتاب پیش رفته و در حال حرکت هستیم.

وی پیشرفت در صنایع دفاعی، صنایع داروسازی و انرژی صلح آمیز هسته ای را از قلمروهایی دانست که ایران اسلامی گام های بزرگی در آن برداشته است، گفت: ما به برکت نظام اسلامی و با همت دانشمندان و ملت ایران امروز پیشرفت های قابل توجهی در بحث تکنولوزی ها و فناوری های روز داشته ایم و قله های ترقی را فتح کرده ایم.

مدیر حوزه های علمیه کشور با تأکید براین که تمام پیشرفت ها درون زا بوده و با تلاش متخصصان، دانشمندان و ملت ایران محقق شده است، افزود: این پیشرفت ها مورد تأیید مقامات بین المللی است و ما این پیشرفت ها را در دوران تحریم و فشارهای اقتصادی و با حفظ آرمان های جمهوری اسلامی ایران به دست آورده ایم و بر سر آرمان های اسلامی و انقلابی خودمان ایستادگی کردیم.

وی تصریح کرد: امروز هم شما بزرگواران مطمئن باشید ملت بزرگ ایران با تکیه بر اسلام و ارزش های الهی راه خود را ادامه می دهد و سختی ها را پشت سر خواهد گذاشت و ترامپ و نتانیاهو و امثال اینها کاری از پیش نخواهند برد و الحمدلله امروز امت اسلام در سراسر دنیا در حال پیشرفت و تعالی و بوده و بیدار است و شکست از آن دشمنان خواهد بود.

آیت الله اعرافی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که امروز قم به عنوان یک شهر بزرگ علمی و قطب معرفتی در جهان اسلام به شمار می آید، ادامه داد: امروز بیش از 300 مرکز مؤسسه علمی آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و تبلیغی در قم فعال است و قریب به 100 هزار دانش آموخته از سراسر کشور و 100 کشور دنیا، بیش از 10 هزار استاد و مدرس رشته های مختلف و نهادهای گوناگون و قریب به 10 هزار محقق، پژوهشگر و نویسنده در نهادهای علمی قم در حال فعالیت هستند.

وی تولید و انتشار بیش از 100 مجله در حوزه علوم اسلامی و صدور سالانه هزاران کتاب و مقاله به سراسر جهان را از دیگر فعالیت های صورت گرفته در قم عنوان کرد و ادامه داد: بیش از 200 رشته علوم اسلامی و رشته های وابسته به علوم اسلامی در مراکز قم تدریس و ارائه می شود.

مدیر حوزه های علمیه کشور با اشاره به استقرار مراجع بزرگ شیعه در شهر قم و همچنین ارتباط بیش از 2 هزار مرکز علمی ایران و جهان با مراکز علمی مستقر در این شهر، بیان داشت: جای جای شهر قم لبریز از حضور عالمان، متفکران و نویسندگان و تولیدکنندگان علوم اسلامی و دانش های دینی است.

وی در ادامه به رویکردهای مورد توجه حوزه علمیه قم اشاره کرد و افزود: اولین رویکرد مهم، رویکرد تمدنی به اسلام است؛ ما اسلام را دین کامل، جامع، پاسخگو، و تولیدکننده یک تمدن الهی می دانیم و باید تلاش کنیم تمدن بشری را براساس اصول اسلام استوار کنیم.

آیت الله اعرافی دومین رویکرد مهم را رویکرد امت واحده بودن مسلمانان با تفسیر صحیح و جامع عنوان کرد و گفت: برخی جهان اسلام را یک جهان واحد نمی دانند و مسلمانان را متفرق فرض می کنند که این رویکرد افراطی است و برخی نیز امت اسلام را یک پیکره ذکر می کنند که در آن هیچ اختلاف و تعددی نمی شود یافت که ها هیچ یک از این رویکردها را قبول نداریم.

وی ادامه داد: رویکرد سوم و رویکرد موردنظر ما این است که امت اسلامی واقعا یک امت هستند و مشترکات وسیعی دارند و هویت و ذاتشان یک هویت است و می توانند یک امت حقیقی واحده تشکیل دهند در عین این که تعدد و تکثر سلایق، مذهب، زبان و گرایش های فرهنگی دارند و به نوعی ما وحدت در کثرت را می پذیریم و اگر از تقریب میان مذاهب هم صحبت می کنیم یعنی با این شرایط قبول داریم.

مدیر حوزه های علمیه تصریح کرد: مسلمانان می توانند تمدن اسلامی بیافرینند، متحد و متشکل باشند و می توانند دارای یک قدرت باشند تا سهم خود را از قدرت در عرصه بین الملل بگیرند و این امکانپذیر است و با همین رویکرد بود که از قم یک انقلاب برخاست، یک نظام اسلامی تشکیل شد و از همین انقلاب اسلامی یک جبهه اسلامی در جهان شکل گرفت.

وی با تأکید بر این که ما به سادگی می توانیم با وحدت و انسجام اسلامی مسأله اسرائیل ئ از این قبیل مسائل را حل کنیم، خاطرنشان کرد: این امر به برکت بیداری اسلامی، انقلاب اسلامی و اندیشه اسلامی قابل تحقق است.

آیت الله اعرافی با اشاره به رویکرد چهارم که آرمان های اسلامی است و همه علمای اسلام به دنبال آن هستند، بیان داشت: ما نیازمند یک بازسازی و ارتقای مراکز علمی و دینی هستیم و علمای اسلام باید تلاش کنند معارف الهی و اسلامی را متناسب با دنیای امروز استخراج کرده و عرضه کنند و همین طور باید علوم اسلامی و اجتماعی که از غرب آمده را با منطق اسلامی بازسازی کنیم و موارد اسلام را متناسب با آنها عرضه نماییم.

وی با بیان این که در ایران برای همه فرق و مذاهب اسلامی زمینه رشد و پیشرفت فراهم است و نگاه تعاملی میان مذاهب اسلامی برای ما یک اصل است، گفت: امروز نگاه ما در پرتو انقلاب اسلامی از تقابل عبور کرده و تعامل تقریب حاکم است.

مدیر حوزه های علمیه در پایان بیان داشت: آمادگی خود را جهت همکاری، تعامل و ارتباط با علما و بزرگان هندوستان اعلام می داریم و امیدواریم شما بزرگواران بتوانید اسلام را در سراسر هند ارتقا دهید؛ اسلام در هند مبشر آزادی، وحدت و همگرایی ادیان و مذاهب است. /924/ج

انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
محمدی
Iran, Islamic Republic of
10:27 - 1398/04/23
امام رضا غریب الغربا بود، غریب اشنا با دنیا، اشنا به نیکی های دنیا و غریب با بدی های دنیا. در دنیا اینگونه بود که اشنای آخرت بود و بعد از 14قرن، نگهدار دل شکسته ی حضرت فاطمه زهرا (س) برای نه تنها شیعه، بلکه کل آزادی خواهان جهان شد، ولادت امام رضا بر تمام رهروان راستین امام خوبی ها تبریک و تهنیت باد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
10:40 - 1398/04/23
نگاه لطف رضا، حل کند مسائل را
احمد کاشفیان
Iran, Islamic Republic of
10:45 - 1398/04/23
میلاد شمس‌الشموس انیس النفوس امام الرئوف معین الضعفاء راحم الفقراء علی بن موسی الرضا(ع) بر همه شیعیان و مستضعفان دنیا مبارک و تهنیت باد.
طلبه
Iran, Islamic Republic of
14:20 - 1398/04/23
از میان چهار رویکرد که آیت الله اعرافی فرموده اند رویکرد تمدنی حوزه از همه مهمتر و سخت تر است.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
14:21 - 1398/04/23
تعاملات حوزه علمیه قم و هندوستان باعث ارتقای سطح معرفت شیعیان از ائمه می شود.
امیر محمد ملکی
Iran, Islamic Republic of
16:45 - 1398/04/23
تمامی معارف قرآن و احادیث اهل بیت را امروزه غربیها از راه پوزیتیویسم و آزمایش تجربی اثبات کرده اند.
آفتاب اسلام ناب تازه دارد طلوع می کند.
باش تا صبح دولتش بدمد.
حسن خیرآبادی
Iran, Islamic Republic of
16:58 - 1398/04/23
امام رضا(ع) می فرماید اگر مردم زیبای هایی سخن ما را متوجه شوند جذب مکتب می شوند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین