۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۲
کد خبر: ۶۲۰۳۵۴
پ
نویسنده کتاب در اثر خود با دیدی تحلیلی به منشأیابی فکری سه جریان انحرافی شیخیه، بابیه و بهائیه پرداخته است.
به گزارش خبرگزاری رسا، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی یکی دیگر از آثار خود را درباره تحولات مهم تاریخ معاصر ایران به علاقه‌مندان ارائه کرد. کتاب «بهائیت پادجنبشِ تجدید حیات ملت ایران» پژوهشی تاریخی، سیاسی، در باره سه فرقه برآمده در تاریخ معاصر ایران یعنی شیخیه، بابیه و بهائیه است.
دراین اثر مخاطبان فارسی زبان به صورت جامع با اتکاء به اسناد تاریخی با چگونگی زندگی و سرنوشت رهبران این فرقه‌ها و عقاید و آثار آن‌ها آشنا می‌شوند. این موضوع به ویژه از آن جهت اهمیت دارد که نقش استعمار انگلیس در ایجاد این فرقه‌ها و کمک به ترویج آنها، بیش از پیش برای مخاطبان آشکار می‌گردد.
میکائیل جواهری نویسنده کتاب در اثر خود با دیدی تحلیلی به منشاء یابی فکری سه جریان انحرافی شیخیه، بابیه و بهائیه که از لحاظ تاریخی دردوره فتحعلیشاه قاجار به بعد در پی هم آمده اند، پرداخته است.
در این پژوهش تاریخی به عنوان پیش زمینه ظهور فرقه‌های انحرافی، جریان خطرناک اخباریگری در فاصله حکومت صفوی تا پایان حکومت زندیه واستفاده مستقیم قدرت‌های استعمارگر از این جریان فکری برای ایجاد فرقه‌های جدید در ایران کالبد شکافی شده است.
همچنین کشف تحرک بی سابقه استعمار در قرن هجدهم و نوزدهم میلادی در خاورمیانه و بالاخص ایران با ساختن فرقه‌های جدید بمنظور ایجاد انحراف در عقاید شیعه و نابود کردن ساختار نیابت عامه مراجع تقلید و مجتهدان اصولی از مباحث مهم دیگری است که در این کتاب به خوانندگان ارائه شده است.
آشنایی با چگونگی تاثیرپذیری شیخ احمد احسائی رهبر فرقه شیخیه از افکار خرافی و آمیخته به اوهام و مغالطه و غلوگرایی، از دیگر مزایای مطالعه این کتاب است. در این رابطه خوانندگان فرهیخته با روش شاگردان احمد احسائی از جمله سید کاظم رشتی در دوری گزیدن از عقلگرایی و بسنده نمودن به برداشت‌های شخصی از آموزه‌های دینی بیشتر آشنا می‌شوند و در می‌یابند که چگونه فردی به نام علی محمد شیرازی خود را در ابتدا باب حضرت حجت (ع) معرفی کرد، اما بعد‌ها پرچمدار ادعای بزرگ شد و عده‌ای از ساده اندیشان را به انحراف کشاند و با حمایت استعمار انگلیس در صفوف شیعیان تفرقه ایجاد کرد.
علاوه براین درکتاب «بهائیت پاد جنبشِ تجدید حیات ملت ایران» با جوانی کم وسن وسال به نام یحیی نوری آشنا می‌شویم که به همراه برادرش بابیان را اداره می‌کنند و سپس حسینعلی نوری با کنار گذاشتن یحیی ادعای جدیدی سر داده و کیش بهائیت را پدید می‌آورد.
ویژگی مهم دیگر این کتاب ارائه شرحی از رویداد‌های تاریخی به صورت یک مجموعه یکپارچه در مقطع مهمی از تاریخ معاصر است که بستر ساز حرکت‌های انحرافی در دوره قاجار و پهلوی بوده است. همچنین در این کتاب نشان داده می‌شود که چگونه بهائی‌ها توانسته بودند در دوران پهلوی اول و دوم در تمام ارکان حکومت نفوذ کنند.
از مزایای دیگر کتاب توجه خاص به مبارزات حضرت امام خمینی (ره) علیه بهائیان در فاصله سال‌های ۱۳۲۳ تا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است. /۹۲۵/د ۱۰۱/ش
منبع: http://ir-psri.com
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین