۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
کد خبر: ۶۲۱۱۹۸
پ
حجت الاسلام نواب برگزاری سومین همایش ملی فقه هنر ویژه هنرهای نمایشی خبر داد و سینما و تئاتر را یکی از رساترین زبان‌های انتقال مفاهیم دینی دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام سید محمدحسین نواب، مدیر مدرسه اسلامی هنر، امروز در نشست خبری سومین همایش ملی فقه هنر (ویژه هنرهای نمایشی) که مدرسه اسلامی هنر قم برگزار شد، با اشاره به محورهای اصلی این همایش گفت: در دو همایش قبلی به مسائل کلی و فلسفه فقه هنر پرداخته شده است و در همایش سوم نیز فقه هنرهای نمایشی، سینما و تئاتر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مدیر مدرسه اسلامی هنر بیان کرد: در این همایش سی مقاله به اساتید فقه و اصول سفارش داده می‌شود تا این مقالات را تدوین کنند.

وی با بیان اینکه فقه و احکام اسلامی از جایگاه ویژه‌ای در نظام شیعی ایران برخودار است، گفت: بسیاری از سیاست‌های فرهنگی کشور و وزارت ارشاد ناظر به فقه هنر است؛ از این رو باید اگر ابعاد فقهی هنر روشن و مشخص شود؛ تا این که در این عرصه با سیاست‌گذاری و قانون و مقررات شفاف‌تری مواجهه خواهیم شد.

حجت الاسلام نواب بیان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان سازمان برنامه‌ریزی در این عرصه نیاز دارد که ابعاد فقهی هنر روشن شود تا آن‌ها بتوانند شفاف‌تر در این عرصه قانون‌گذاری کنند و این قانون‌گذاری آثار هنری بر اساس فقه به نفع سینما و هنرمندان خواهد بود.

وی با بیان اینکه سینما و تئاتر یکی از رساترین زبان‌های انتقال مفاهیم دینی است، گفت: باید از سینما برای انتقال مفاهیم اخلاقی و انسانی بهره گرفته شود؛ از این رو باید مباحث فقهی و احکام این عرصه به روشنی تبیین شود.

حجت الاسلام نواب درباره فراخوان و زمان برگزاری سومین همایش ملی فقه هنر بیان کرد: پژوهشگران تا نیمه آذر ماه امسال فرصت دارند چکیده مقالات را به دبیرخانه این همایش ارائه دهند.

وی گفت: این همایش اواخر دی ماه در قم برگزار می‌شود؛ پژوهشگران می‌توانند متن نهایی مقالات را تا نیمه اردیبهشت سال آینده ارسال کنند که پس ارزیابی به صورت کتاب تدوین خواهد شد./998/ج

گزیده ای از خبر را می توانید در کلیپ صوتی زیر بشنوید
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین