۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۱
کد خبر: ۶۲۷۵۶۷
پ
کارشناسان صهیونیست:
کارشناسان رژیم صهیونیستی اذعان کرده اند که این رژیم قدرت بازدارندگی خود را در برابر گروه‌های مقاومت در نوار غزه از دست داده است.

به گزارش خبرگزاری رسا، «عمیر اورن» کارشناس نظامی صهیونیست در مطلبی نوشت دور اخیر تنش با غزه نشان داد که نزاع ما با چالش راکت ها همچنان ادامه دارد و پایان نیافته است.

وی در تحلیلی که در پایگاه عبری واللا منتشر شد، آورده است فقط پس از گذشت دو روز از شلیک موشکها به اسرائیل(مناطق اشغالی 1948)، آرامشی از بین رفت که حدود چهل و دو ماه پایدار مانده بود و این آرامش عملا در ماه مارس 2018 پایان یافت، از زمان پایان جنگ «صخره سخت» علیه نوارغزه در سال 2014 معنایش این بود که باید برای چالش آینده از طریق دور آتی رویارویی آماده شد.

وی افزود آنچه در برابر غزه رخ می دهد، با نظریه امنیتی نظامی که موسسان نخست اسرائیل از دیوید بن گورین و موشه دایان تا اسحاق رابین وضع کرده بودند، تناقض دارد، آنها این اصل را بر کشورهای عربی تحمیل کرده بودند که یا آرامش مطلق یا جنگ فراگیری که نظامها و سرزمینهای آنها را تهدید می کند و این گونه بود که اسرائیل جنگ های خود علیه اعراب را در سالهای دهه پنجاه و دهه شصت تا جنگ شش روزه سال 1967 مدیریت کرد.

این تحلیلگر افزود اسرائیل پس از این جنگ وارد مرحله فرسایشی شدن طولانی در چندین جبهه شد، در کانال سوئز و غور اردن و جنوب لبنان، تا اینکه توافق صلح با مصر و آنگاه با اردن پس از هزاران کشته و زخمی امضا شد و با وجودی هزینه هایی که اسرائیلی ها مجبور شدند در برابر صلح بپردازند، ولی قطعا کمتر از بهاهای جنگ ها و رویارویی های نظامی است.

وی افزود هنگامی که اسرائیل به دستیابی به آتش بس با غزه افتخار می کند، این دستاورد بزرگی نیست، زیرا ما در آستانه دور تنش قریب الوقوع قرار خواهیم داشت، زیرا آنچه رخ داده، صلح و آتش بس و آرامش نیست و میزان تداوم آتش بس یا نقض آن، اول و آخر به طرف دیگر در غزه بستگی دارد.

این تحلیلگر صهیونیست آورده است سران سیاسی در اسرائیل باید، اسرائیل را به آینده بدون موشک و راکت و بدون اینکه روند امور مختل شود، برسانند، کاری که نتانیاهو در طول بیست و سه سال از زمان انتخابش در سال 1996 و طی یازده سالی که نخست وزیری را در دست داشته، انجام نداده است.

نحمیا شتیرسلییر هم در مطلبی در هاآرتص نوشت پس از گذشت یک دهه از حکومت نتانیاهو، نه امنیت باز گشته است و نه حکومت حماس از هم فروپاشیده است، بلکه امنیت اسرائیل از هم فروپاشیده و حماس تقویت شده و جنبش جهاد رشد و پیشرفت کرده است و آنها با یکدیگر هزاران موشک شلیک کرده و هزاران دونم در شهرک های اطراف غزه را آتش زدند، نتانیاهو، اسرائیل را با ارتش خود به سمت شکست کامل در بازدارندگی سوق داد، زیرا وی فاقد راه حل است و فقط تلاش می کند که در قدرت باقی بماند، او آقای امنیت نیست بلکه آقای شکست است.

وی در مقاله ای با عنوان از آقای امنیت تا آقای شکست نوشت تصور می کنید که نتانیاهو در صورتی که در اپوزیسیون بود چه کاری انجام می داد و گروه کوچکی مانند جهاد اسلامی صدها موشک به سمت ما شلیک کرد و وحشت و تهدید را در مناطق مختلف ایجاد کرد، بخش آموزشی را فلج کرد، مراکز تجاری را بست و سبب شد تا کارگران کار را تعطیل کنند و به تجارت و گردشگری اسرائیل ضربه و خسارت وارد کرد.

وی افزود این وضعیت در سال 2009 رخ داد زمانی که حزب کادیما در قدرت بود و حماس چندین موشک به جنوب شلیک کرد و نتانیاهو بلافاصله در آن زمان به عسقلان رفت که یک موشک به آن اصابت کرد و در برابر دوربین ها اعلام کرد که فقط یک معجزه مانع تلفات انسانی شد، ولی ما نمی توانیم همواره بر معجزه ها متکی باشیم، هنگامی که من به قدرت برسم، حماس را از بین خواهم برد و امنیت را به ساکنان عسقلان و اسدود و بئرالسبع و سدیروت بازخواهم گرداند. باید پرسید وی در عمل چه کاری انجام داد؟/983/ب

منبع: تسنیم

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین