۰۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
کد خبر: ۶۲۸۳۶۳
پ
مسؤولان دولتی:
مسؤولان دولت دوازدهم به موضوع کنترل بازار پس از سهمیه بندی بنزین تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری رسا، مجلس شورای اسلامی امروز دوشنبه چهارم آذرماه میزبان جمعی از مسؤولان دولتی بود تا از روند جاری بازار پس از افزایش قیمت بنزین مطلع شود.

مشروح گزارشات ارائه شده از سوی میهمانان امروز بهارستان به شرح ذیل است:

قیمت کالا‌ها را کنترل می‌کنیم

رضا رحمانی وزیر صمت گفت: پس از آنکه موضوع اصلاح قیمت بنزین در عالی‌ترین سطح نظام تصمیم گیری شد، وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در حوزه کاری خودش ورود پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه پس از آغاز اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین، کنترل قیمت سایر کالا‌ها توسط وزارت کشور فرماندهی شد و وزارتخانه هایی، چون نفت و سایر دستگاه‌های مرتبط هم در این زمینه ورود کردند، افزود: یکی از دغدغه‌های جدی ما کنترل آثار تورمی موضوع افزایش قیمت بنزین روی قیمت سایر کالا‌ها و خدمات بود.

وزیر صنعت معدن و تجارت متذکر شد: به محض اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین، ما تشکیل جلسه دادیم و تا امروز به طور منظم جلسات ستاد تنظیم بازار برگزار می‌شود و ما به صورت لحظه‌ای قیمت کالا‌ها را کنترل و رصد می‌کنیم.

رحمانی بیان کرد: پیش از اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین یکسری از دستگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی، تحلیل‌هایی را از لحاظ آثار افزایش قیمت بنزین روی قیمت سایر کالا‌ها و خدمات انجام داده بودند که ما در جلسات اخیر خود این گزارش‌ها را در دستور کار قرار داده و تحلیل کرده ایم.

وی گفت: برای مثال مرکز پژوهش‌های مجلس سال گذشته تحقیقی در این باره انجام داده بود و نتیجه این تحقیق حاکی از آن است که افزایش قیمت بنزین ۲.۶ درصد روی قیمت سایر کالا‌ها تأثیر می‌گذارد و مطابق با تحقیقات بانک مرکزی این تأثیر ۴ درصد است.

وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه تحلیل خود ما این است که افزایش قیمت بنزین روی قیمت سایر کالا‌ها و خدمات یک تأثیر واقعی و یک تأثیر روانی خواهد داشت، تصریح کرد: مهمترین دغدغه ما در وهله اول آن بود که کالا به ویژه مواد غذایی به وفور در دسترس مردم باشد و از سوی دیگر نگذاریم روند تولید آسیب ببیند.

رحمانی با تأکید بر اینکه ما آثار روانی حاصل از این تصمیم را کنترل می‌کنیم تا موج گرانی در کشور راه نیفتد، گفت: ما آثار واقعی افزایش قیمت بنزین روی قیمت سایر کالا‌ها و خدمات را می‌پذیریم، اما دنبال آن هستیم که آثار روانی آن را کنترل کنیم و اجازه ندهیم کسی از این فضا سوءاستفاده کند.

وی ادامه داد: بیشترین دغدغه ما این بود که اجازه ندهیم موج گرانی ایجاد شود در کنار اقداماتی از این دست اقدامات عملیاتی و اجرایی را شروع کردیم که تشدید نظارت‌ها بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه از مبدا تولید و یا واردات، قیمت کالا‌ها را تا زمانی که به دست مصرف کننده برسد کنترل می‌کنیم، گفت: با تشدید نظارت‌ها تلاش کردیم تا آثار سوء افزایش قیمت بنزین را به حداقل برسانیم. ادعا نداریم که بتوانیم که این آثار را به صفر برسانیم.

رحمانی با اشاره به تشکیل چند لایه برای ایجاد نظارت بر قیمتها، تاکید کرد: اتاق اصناف را بسیج کردیم و موظف شدند اولین لایه نظارت را تشکیل دهند.

وی اضافه کرد: ۱۵ هزار نفر از طرف اتحادیه‌ها بازرسی انجام می‌دهند، در لایه بعد بازرسی اتاق اصناف فعال شد و چهار هزار بازرس مشغول به فعالیت شدند؛ گزارش‌های مردمی سامانه ۱۲۴ در اختیار آن‌ها قرار گرفت و بازرسی مشترک اصناف با سازمان تعزیرات انجام شد. به این ترتیب ۱۹ هزار بازرس در کل کشور به کار گرفتیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: پیش از این تفاهم نامه‌ای با سازمان بسیج اصناف امضا کرده بودیم و این سازمان را نیز فعال کردیم.

رحمانی با بیان اینکه در کنار کنترل روند‌ها و تشدید بازرسی‌ها تصمیماتی عملیاتی نیز اتخاذ شده است، گفت: هر روز ستاد تنظیم بازار و کنترل قیمت کالا‌ها تشکیل جلسه می‌دهد. از روز اول تلاش کردیم اقداماتی را انجام دهیم تا موج گرانی‌ها را تحت تاثیر قرار دهد در این راستا تمهیداتی اندیشیده شد.

وی با بیان اینکه مقرر شد دستگاه‌های دولتی تا پایان امسال قیمت کالا و خدمات خود را افزایش ندهند، تاکید کرد: علاوه بر این با تشکل‌های تولیدی و صنفی جلسه داشتیم و به آن‌ها هم اعلام کردیم در این مرحله نباید افزایش قیمت داشته باشند. البته برخی معترض هستند و ما نیز باید واقعیت را بپذیریم. در برخی کالا‌ها و خدمات افزایش قیمت وجود داشته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در حوزه کالا‌ها افزایش قیمت کمتر از خدمات بوده است، گفت: در حوزه خدمات افزایش قیمت بیشتر بوده به ویژه در خدمات مسافرتی و حمل و نقل.

رحمانی همچنین از ابلاغ طرح تشدید نظارت به همه استان‌ها خبر داد و گفت: تا این لحظه افزایش محسوسی در میزان شکایت‌ها داشته‌ایم آمار بازرسی‌ها ۳۹ درصد افزایش یافته ۴۵ درصد تعداد پرونده‌هایی که به تعزیرات فرستاده می‌شود افزایش داشته از نظر ریالی ۲۰۰ درصد ارزش ریالی پرونده‌های تشکیل شده افزایش داشته است.

وی همچنین از رایزنی با وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات برای بررسی خارج از نوبت پرونده تخلفات اصناف خبر داد و افزود: پیشنهاد بازار این بود صنوف متخلف را با نصب پلاکارد اعلام کنیم، اما دوستان منع قانونی دارند، خواستار سریع این منع قانونی هستیم، زیرا این اقدامات بازدارنده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: واقعیت این است که بنزین گران شده و جامعه را تحت تاثیر قرار داده است و عده‌ای به دنبال سو استفاده هستند، اما تلاش وزارت صنعت این بوده که افزایش قیمت‌ها را به احداقل برساند.

نظارت‌های تعزیرات برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها تشدید یافته است

جمال انصاری رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی درباره بحث کنترل قیمت سایر کالا و خدمات پس از افزایش قیمت بنزین گفت: سازمان تعزیرات حکومتی همواره با کمک دستگاه‌های همکارخود تلاش کرده است که تأثیر منفی متغیر‌های اقتصادی در زندگی مردم را کاهش دهد.

وی افزود: خوشبینانه است که بگوییم هیچ تغییری در قیمت سایر کالا‌ها و خدمات اتفاق نمی‌افتد، اما تلاش ما این است که آثار روانی و عملی منفی بر مردم را کاهش دهیم.

رییس سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه این سازمان مبتنی بر گشت محوری نیست بلکه مبتنی بر مطالبات واقعی مردم است، تصریح کرد: سازمان تعزیرات گشت‌های خود را در این زمان، سازمان دهی کرده است و در کنار آن به صورت مرتب دادرسی پرونده‌هایی که در این زمینه تشکیل شده را در حال انجام دارد.

انصاری گفت: از آغاز اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین تاکنون، سازمان تعزیرات حکومتی آثار تشدیدی نظارت‌های خودش را بسیار زیاد کرده و همچنین میزان شکایت‌هایی که از طریق سامانه‌های پیامکی و تلفنی و همچنین گشت‌های نظارتی از سوی مردم به ما واصل شده است به بیش از ۴۰۰ درصد افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: تشکیل شعب ویژه در استان‌ها برای دادرسی پرونده ها، فعال سازی کمیسیون‌های نظارت بر تعزیرات استان‌ها و حضور و بازدید میدانی مسئولان سازمان تعزیرات حکومتی، بخشی از اقداماتی است که ما در این روز‌ها در دستور کار جدی خود قرار داده ایم و عزم خود را برای برون رفت از شرایط فعلی جزم کرده ایم.

وصول بیش از ۲۸ هزار شکایت

علیرضا آوایی وزیر دادگستری در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحث کنترل قیمت‌ها، اظهارداشت: از آغاز طرح اصلاح قیمت بنزین در سامانه ۱۳۵ تعزیرات، حدود ۲۸ هزار و ۹۰۰ شکایت واصل شده است. عمده این شکایت‌ها مربوط به نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها، میوه و تره بار، مرغ و تخم مرغ بوده است.

وی با بیان اینکه ما در این مدت بازرسی‌ها و اکیپ‌های گشت خود را افزایش داده ایم، ادامه داد: نزدیک به ۱۵۰۰ نفر از مسؤولان سازمان تعزیرات حکومتی در این روز‌ها به صورت میدانی از بازار بازدید به عمل می‌آورند و قیمت‌ها را رصد می‌کنند.

وزیر دادگستری با اشاره به اینکه پرونده‌های بسیار زیادی در این مدت مورد رسیدگی قرار گرفته است، متذکر شد: ۸۰ درصد پرونده‌هایی که مربوط به سوءاستفاده برخی از افراد پس از افزایش قیمت بنزین است، در مدت ۱۰ روز مورد رسیدگی قرار گرفته است.

آوایی تأکید کرد: در این مدت میزان اکیپ‌های گشت و بازرسی‌های ما ارتقا یافته و روند بررسی پرونده‌ها علیرغم رشد بسیار زیاد پرونده‌ها افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: تأکید اصلی ما این است که با همکاری وزارت صنعت معدن و تجارت و همچنین سازمان تعزیرات تا پایان امسال مشی ویژه‌ای را دنبال کنیم تا آثار تورمی حاصل از افزایش قیمت بنزین به حداقل ممکن برسد و بر این اساس هر روز جلسات تنظیم بازار به طور مرتب برگزار می‌شود. /۸۵۶/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین