گزارش رسا از کرسی ترویجی‌ عرضه و نقد ایده علمی:
نظریه تنصیص بنا دارد با جمع‌آوری و بررسی روایاتی که درباره تعداد و نام و نشان ائمه از زبان پیامبر(ص) نقل شده است، همچنین بررسی روایاتی که بی‌اطلاعی شیعیان و یاران ائمه(ع) را از جانشینان ایشان نشان می‌دهد، به یک تعارض‌ پاسخ گوید.
در نشست فضای مجازی، چالش‌ها و فرصت‌‌ها تبیین شد؛
نشست علمی فضای مجازی، چالش‌‌ها و فرصت‌‌ها با هدف تبیین مزیت‌ها، مأموریت‌ها و نقش حاکمیت، نخبگان و افراد در زمینه فضای مجازی از سوی اداره کل پژوهش‌های اسلامی رسانه در قم برگزار شد.
بخش اول/اهمیت وحدت حوزه و دانشگاه؛
روحانیت به طبقه جوان روشنفکر احترام گذاشته و آنها را چون فرزندانی عزیز و برادرانی ارجمند بدانند و مطمئن باشند که با ضم این دو قدرت بزرگ پیروزى به دست مى‌آید و با جدایى روى آن را نخواهند دید.
با حضور پژوهشگران المصطفی بررسی شد؛
پژوهشگران پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای در نشست بررسی وضعیت مطالعات فرهنگی دینی و تمدنی بین‌المللی المصطفی به تحلیل ابعاد بین المللی فعالیت‌های این مرکز علمی حوزوی پرداختند و بر ضرورت ترسیم الگوی مطالعاتی در این زمینه تأکید کردند.
در نشست اخلاق مهندسی ژنتیک بررسی شد؛
مخالفان با منشأ مبانی کلامی و تصوراتی که از آثار مهندسی ژنتیک دارند، این فعالیت علمی پژوهشی را غیراخلاقی توصیف می‌کنند و معتقدند که این نوع فعالیت‌ها، تغییر مخلوقات خدا، مداخله در آفرینش و تحدی با خداست.
اندیشمندان حوزه و دانشگاه تأکید کردند؛
تأثیرپذیری معماری به سبک ایرانی از آموزه های دینی، نشان می دهد که در کنار آموزه های دینی اسلام در هنر و معماری اسلامی، باید نقش آموزه های تشیع در مقایسه با عموم فرهنگ اسلام را نیز مورد بررسی قرار داد.
دستاورد نظریه فلسفه غیبت بر اساس تکامل تاریخی بشر؛
عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) معتقد است که دستاورد نظریه فلسفه غیبت بر اساس تکامل تاریخی بشر، تبیین فلسفه ولایت نیابتی فقهاء از امام غایب در عصر غیبت است که می‌‌تواند با تقریرهای جدید به ادبیات سیاسی عصر غیبت و تحکیم نظریه ولایت فقیه کمک کند.
در گفت‌وگو با مدیران رسانه‌ای مطرح شد؛
سردبیر خبرگزاری تسنیم، مهر و جماران، مدیر مسؤل روزنامه 19دی، دبیر هنر و ادب روزنامه کیهان و سردبیر عکس روزنامه خراسان، بر این عقیده‌اند که حوزه علمیه با مسؤلیت خطیر و بزرگی که دارد، در عرصه رسانه دچار ضعف جدی است.
از سوی استاد تاریخ حوزه علمیه بررسی شد:
حجت الاسلام طائب بسته شدن آب در روز عاشورا را نتیجه سوء استفاده بنی امیه از قتل خلیفه سوم دانست و گفت: امام حسین(ع) و یارانش در روز عاشورا نمایشی از مظلومیت حقیقی در مقابل دیگران از خود ارائه کردند که باعث شد مظلومیت ساخته شده توسط معاویه از یادها برود.
قبلی۳بعدی