بخش نخست/ عقل در بیان مدرسه معارفی خراسان؛
مدیر انجمن علمی کلام حوزه علمیه قم مفهوم عقل را از منظر آیت الله میرزا مهدی اصفهانی مورد بررسی و تحلیل قرار داد و گفت: آیت الله میرزا مهدی اصفهانی با تأکید بر فهم و استظهار عرفی با نگاه متفاوت به حوزه مبانی عقلی توجه جدی دارد.
آیت‌الله اراکی در نشست تخصصی موضوع‌ شناسی فقه فضای مجازی تبیین کرد؛
بحث فضای مجازی یکی از مباحث مربوط به فقه ارتباطات است. بحث فضای مجازی یکی از فروع فقه ارتباطات است، لذا بسیاری از کلیات فقه ارتباطات بر فقه فضای مجازی نیز منطبق خواهد شد. به همین دلیل اگر بخواهیم فقه جامعی در زمینه فقه فضای مجازی داشته باشیم، باید فقه ارتباطات را تبیین کنیم.
بخش دوم و پایانی/ در نشست «نگاهی به اسلام رحمانی» تبیین شد؛
اسلام تکفیری به دنبال تخریب اسلام در بُعد خارجی و اسلام رحمانی به دنبال استحاله اسلام در بعد داخلی است که هر دو به سمت منافع استکبار حرکت می‌کنند. تشیع انگلیسی(جریان شیرازی) نیز خواسته و ناخواسته با اسلام رحمانی اشتراکاتی مانند تخریب اسلام ولایی و انقلابی دارد.
بخش دوم و پایانی/در نشست تخصصی بزرگداشت بانو امین مطرح شد؛
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، اجتهاد منظومه‌ای در علوم را به‌صورت یک علم دانست و گفت: این مدل از اجتهاد در فقه و کلام به‌ صورت منظم درآمده است. این در حالی است که در گزاره‌های توصیفی می‌توان خیلی از گزاره‌های استخراج نشده آن را با این مدل از اجتهاد استنباط کرده، به علم اخلاق نسبت داد. بر اساس این تعریف این مدل اجتهادی به مراتب پیشرفته‌تر از استنباط تک‌‌گذاره‌ای است.
بعضی از کسانی که ادعای مرجعیت دارند، از اسلام رحمانی صحبت کرده‌اند. به مجلس شورای اسلامی هم توصیه کرده‌اند: قوانینی در مجلس تصویب کنید که مسئله حقوق زنان را مشخص کند. بعد همین شخص می‌گوید: احکام را به صورتی مطرح کرده‌اند که زن جز با اجازه شوهر، حق بیرون رفتن از خانه را ندارد و با این احکام از مرد یک امیر در خانه درست کرده‌اند!
بخش نخست/در نشست تخصصی بزرگداشت بانو امین مطرح شد؛
رییس جامعه المصطفی العالمیه به تشریح و تعریف اجتهاد تمدن‌ساز پرداخت و گفت: اجتهاد تمدن ساز یعنی اجتهادی که بتواند همه این مراحل را که در اجتهاد مرسوم حوزه‌های دین است را تجربه کند و بتواند پس از این عبور گزاره‌های پایه ساز نظام‌های مختلف دینی باشد.
بخش نخست/نشست تخصصی بررسی اندیشه‌های فلسفی شهید مطهری؛
مشاور عالی مقام معظم رهبری شهید مطهری را یک عالم معلم توصیف کرد و گفت: اشتغالات این معلم انقلاب به فعالیت‌های سخت علمی، باعث نشد که به عنوان یک فسلسوف مبارزات سیاسی را کنار بگذارند.
به همت مدرسه علمیه آیت‌الله بهجت برگزار می‌شود
سلسله خطابات دینی با موضوع «جبهه مقاومت و بیداری اسلامی» به همت گروه زبان مدرسه علمیه آیت‌الله بهجت(ره) برگزار می‌شود.
بخش پایانی/در نشست شاخصه‌‌های طلبه انقلابی عنوان شد؛
نویسنده کتاب«سیمای آرمانی طلبه در نگاه مقام معظم رهبری» به تشریح تمدن اسلامی از منظر رهبر معظم انقلاب پرداخت و گفت: در تبیین مبنای تمدن اسلامی در عصر حاضر رهنمودهای رهبر معظم انقلاب نقش تعیین کننده و نقش یک جهت دهنده‌ای که از سوی خداوند متعال و به واسطه حضرت صاحب(عج) تکلیف شده است را دارد؛ بنابراین تمسک به این منویات راه فهم دقیق این معارف است.
قبلی۵بعدی