۰۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۶
کد خبر: ۶۱۴۶۶۸
پ
مردم نوار غزه امروز خود را برای برگزاری راهپیمایی بازگشت با عنوان جمعه "پناهندگان فلسطینی در لبنان" آماده می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رسا، کمیته عالی راهپیمایی بازگشت و شکستن محاصره غزه خواهان گسترده ترین مشارکت در این راهپمایی شده است که برای شصت و هشتمین بار در مرزهای شرقی نوار غزه با فلسطین اشغالی برگزار خواهد شد.

هدف از راهپیمایی امروز حمایت از پناهندگان فلسطینی ساکنان لبنان است که با یک سری محدودیت ها در زمینه اشتغال در این کشور روبرو شده اند.

در بیانیه کمیته عالی راهپیمایی بازگشت آمده است: ما با ملت خود در لبنان همبستگی می کنیم تا یکصدا اعلام کنیم که با طرح های از بین بردن (مسئله فلسطین) مخالفیم و حضور مردم فلسطین در لبنان موقت است و ما بر حق خود برای بازگشت به سرزمین مادری خویش تاکید می کنیم.

این کمیته همچنین بر تداوم راهپیمایی مردمی و مسالمت آمیز بازگشت تا رسیدن به اهداف آن تاکید کرده است.

جهاد اسلامی: ابومازن گام عملی درقبال اشغالگران انجام دهد

از سوی دیگر عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین تصمیم محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین برای تعلیق اجرای توافقنامه های امضا شده با اشغالگران اسرائیلی را گامی در مسیر درست دانست اما در عین حال تاکید کرد که این تصمیم لازم است اجرایی شود.

خالد البطش عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین در گفت وگو با شبکه تلویزیونی المیادین تصریح کرد: ما به عنوان ملت فلسطین و رهبران جهاد اسلامی از ابومازن و رهبری سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) خواسته ایم که همه توافقنامه های امضا شده با دشمن را لغو کنند.

وی افزود: پیش از این شورای مرکزی تصمیم به سلب به رسمیت شناختن اسرائیل و لغو توافقنامه ها گرفته بود و کاری که ابومازن دیروز انجام داد، گاهی در مسیر درست است؛ هرچند دیرهنگام انجام شد.

البطش تاکید کرد: این گام باید با سلب به رسمیت شناختن اسرائیل تکمیل شود.

وی تصریح کرد: این گام ابومازن درحالی صورت می گیرد که دولت آمریکا به منطقه فشار می آورد. امیدواریم که این تصمیم با گام های عملی همراه باشد.

البطش گفت: می خواهیم که بر ارزش و جدی بودن تصمیم ابومازن از طریق سازماندهی دوباره وضعیت داخلی فلسطینی ها افزوده شود.

وی افزود: چنین گامی با توجه به اهمیت آن می تواند به نزدیک کردن دیدگاههای جنبش های حماس و جهاد اسلامی کمک کند.

البطش گفت: امیدواریم این تصمیم با نشست سریع دبیرکل های گروههای فلسطینی به منظور تدوین یک طرح و چگونگی  تفاهم برای مدیریت درگیری با اشغالگران جنبه عملی به خود بگیرد. این نشست می تواند در هر جایی که جنبش های حماس و جهاد اسلامی قادر به حضور در آنجا هستند، مثل قاهره یا بیروت برگزار شود.

این رهبر جهاد اسلامی فلسطین درباره طرح سازش آمریکایی موسوم به معامله قرن گفت: اجماع ملی فلسطینی ها در رد این طرح و هرگونه عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی است. اعلام مخالفت تشکیلات خودگردان با این طرح بدان معنا است که اجماع وجود دارد. این امر انسجام ملی و سرعت آشتی داخلی و مقابله یکپارچه با اشغالگران را تقویت می کند.

جبهه خلق: تصمیم عباس گامی درست بود

جبهه خلق برای آزادی فلسطین نیز تصمیم عباس برای تعلیق اجرای توافقنامه های امضا شده با اشغالگران را گامی در مسیر درست دانست اما در عین حال تاکید کرد: این گام کافی نیست و باید با خروج کامل از توافقنامه سازش اسلو و همه تعهدات ناشی از آن تکمیل شود.

جبهه خلق بر اجرایی شدن فوری تصمیم عباس و لزوم دعوت فوری برای تشکل جلسه کمیته فعال سازی و توسعه سازمان آزادیبخش فلسطین به منظور رسیدگی فراگیر به وضعیت داخلی فلسطین برای پایان دادن به شکاف و دو دستگی داخلی از طریق توافقنامه های امضا شده بین گروههای فلسطینی و ایجاد یک وحدت ملی متکثر و شراکت واقعی در مدیریت درگیری با اشغالگران تاکید کرد.

جبهه خلق افزود: این مدیریت باید متکی بر یک برنامه ملی آزادیبخش با تاکید بر حقوق ملی و تاریخی ملت فلسطین در سرزمین فلسطین و نیز متکی به نهادهای ملی فراگیر باشد که بتواند توانمندیها و امکانات ملت و نیروهای آن را برای مقابله با سیاست ها و اقدامات رژیم اسرائیل بسیج کند.

ابومازن رییس تشکیلات خودگردان فلسطین پنجشنبه شب تعلیق اجرای تمام توافقنامه های امضاء شده با رژیم صهیونیستی را اعلام کرد.

وی بعد از نشست سران تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: ما بعد از رایزنی ها تصمیم گرفتیم که اجرای تمام قراردادهای امضاء شده با اسرائیل را تعلیق کنیم و از فردا کمیته ای برای اجرای تصمیمات شورای مرکزی تشکیل دهیم.

ابومازن گفت: ما تسلیم دیکته‌ها و تلاش‌ها برای تغییر دادن حقایق موجود به ویژه در قدس اشغالی نخواهیم شد.

رییس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: بدون اینکه ملت فلسطین به حقوق کامل خود برسند هیچ صلح و امنیتی در منطقه ما و دنیا وجود نخواهد داشت.

جنبش حماس نیز پیش از این اقدام رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در تعلیق عمل به توافقنامه‌های امضا شده‌اش با رژیم اسرائیل را گاهی در مسیر درست توصیف کرد و افزود: ملت ما چشم انتظار اقدام عملی فوری برای اجرایی شدن این تصمیمات در چارچوب یک برنامه عملی هستند. این برنامه عملی با اعلام فوری تشکیل یک دولت وحدت ملی، توقف هماهنگی امنیتی با اشغالگران، آزادی همه زندانیان سیاسی، دعوت برای بررسی راههای هماهنگی برای فعالیت مشترک، اتخاذ راهبرد متکی بر گزینه مقاومت برای مقابله با طرح سازش آمریکایی موسوم به معامله قرن و مقابله با مصیبت های وارده به ملت فلسطین و حفاظت از آنها در برابر جنایت های مداوم صهیونیست ها است./847/ب

منبع: تسنیم

برچسب ها: لبنان فلسطین غزه
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین