۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۶
کد خبر: ۶۱۵۱۵۵
پ
حماس همواره تأکید می‌کند که فقط مصلحت فلسطین و منافع ملت آن را در نظر می‌گیرد و استراتژی این جنبش مبتنی بر عدم دخالت در امور داخلی کشورهاست.

به گزارش خبرگزاری رسا، خبرگزاری آناتولی ترکیه در تحلیلی به بررسی روابط خارجی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) پرداخته و استراتژی حماس را به مثابه راهی پیچیده برای خروج از محاصره تحمیل شده از سوی رژیم صهیونیستی بر مقاومت فلسطین در نوار غزه قلمداد کرده  است.

در این تحلیل آمده است تلاش های جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) برای پایه ریزی روابط جدید با کشورهای منطقه و جهان و تقویت روابط موجود متوقف نمی شود که در راستای تلاش برای خروج از حالت محاصره تحمیلی رژیم صهیونیستی بر این جنبش طی سال های گذشته به ویژه پس از پیروزی جنبش در انتخابات مجلس قانونگذاری فلسطین در سال 2006 و کنترل نوار غزه از سوی این جنبش در اواسط سال 2007 قرار دارد.آخرینِ این تلاش ها، سفر هیئت بلندپایه این جنبش به ریاست صالح العاروری معاون رییس دفتر سیاسی آن به تهران و دیدار با رهبری و مقامات بلندپایه ایران بود.

در ادامه این تحلیل به حمایت جمهوری اسلامی ایران از ملت فلسطین و مقاومت مشروع آنها بر ضد رژیم صهیونیستی و تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه مسئله فلسطین، مسئله نخست و مهمترین مسئله جهان اسلام است، اشاره شده است.

در این تحلیل آمده است روابط میان حماس و ایران در پی بحران سوریه از اواخر سال 2011 با نوعی رکود همراه شد، ولی مسئولان حماس در سال 2017 گفتند که روابط با ایران به روال سابق خود بازگشته است.

روز هفدهم جولای بود که موسی ابومرزوق عضو دفتر سیاسی جنبش حماس در یک کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه سفر هیئتی از این جنبش به مسکو تاکید کرد که روابط بسیار خوبی میان حماس و ایران برقرار است.

فایز ابو شماله تحلیلگر سیاسی عرب درباره این سفر می گوید تجاوزات مستمر اسرائیل به نوار غزه و پشت کردن بسیاری از کشورهای عربی به مقاومت فلسطین، جنبش حماس را به سمت تقویت روابط با تهران واداشته است، ایران از بزرگترین حامیان مقاومت طی سال های گذشته به شمار می رود.

ابوشماله افزود ائتلاف آمریکایی، اسرائیلی و عربی در منطقه برای از بین بردن مقاومت فلسطین شکل گرفته و رویکرد حماس برای تقویت روابط با ایران، یک گام دفاعی با هدف حمایت از مقاومت است.

این تحلیلگر بر این باور است که حمایت های ایران از مقاومت از مهمترین پایه هایی است که از مقاومت برای رویارویی با محاصره و تجاوزات اسرائیل پشتیبانی کرد.

ابوشماله افزود تقویت روابط با ایران، سبب افزایش توانمندی های حماس می شود که برای مقابله با محاصره شدید تحمیل شده از سوی اسرائیل و تلاش های پیاپی برای محدود کردن آن به این حمایت ها نیاز دارد.

ابراهیم المدهون تحلیلگر سیاسی نزدیک به حماس هم می گوید که حماس برای تقویت راه های حمایت از مقاومت فلسطین از طریق تقویت روابط با تهران تلاش می کند.

المدهون افزود دیدگاه مشترکی میان حماس و ایران وجود دارد که راه های حمایت از مقاومت فلسطین را تقویت می کند.

وی با تاکید بر حمایت های اصولی جمهوری اسلامی ایران از جنبش های مقاومت فلسطین از جمله حماس می گوید حماس از طریق تقویت روابط با ایران، همپیمان مهمی را برای خود همراه می کند.

سرنوشت روابط حماس با سوریه

از سوی دیگر، برخی معتقدند روابط قوی و رو به رشد حماس و ایران، ممکن است سبب وساطت تهران برای ازسرگیری روابط با سوریه به عنوان مهمترین همپیمان ایران در منطقه شود.

ابومرزوق عضو حماس در جریان سفر اخیر به مسکو گفته بود از زمانی که حماس، دمشق را در سال 2012 ترک کرد، روابطی میان این جنبش و دولت سوریه برقرار نیست و امیدواریم که اوضاع منطقه بهبود یابد، زیرا همه ما برادر هستیم و برادران باید همواره با هم در تماس و ارتباط باشند.

المدهون تحلیلگر سیاسی در این باره می گوید سخن گفتن از روابط با نظام سوریه همچنان زود است، و پیچیدگی های زیادی به همراه دارد. وی پیش بینی کرد که ایران در کاهش شکاف میان حماس و سوریه نقش ایفا کند.

روابط با دیگر کشورها

به اعتقاد تحلیلگران، روابط خارجی جنبش حماس تنها به جمهوری اسلامی ایران محدود نمی شود، و برخی کشورهای منطقه و جهان را هم شامل می شود که در راس آنها، قطر، ترکیه، روسیه و آفریقای جنوبی قرار دارند.

روز دوشنبه بیست و دوم جولای، خلیل الحیه عضو دفتر سیاسی حماس گفته بود این جنبش روابط متوازنی را با برخی کشورها به خاطر مسئله فلسطین و ملت مان در پیش گرفته است.

ابو شماله می گوید با وجودی که بسیاری از کشورهای منطقه، حماس را تحریم کرده اند، ولی این جنبش همچنان روابط خوب خود با کشورهایی که دارای وزن و جایگاه سیاسی در منطقه و جهان هستند، حفظ می کند.

المدهون هم تصریح می کند حماس یک قدرت فلسطینی که دارای تاثیرگذاری منطقه ای است، تبدیل شده و به همین سبب بسیاری از کشورها رویکرد پایه ریزی روابط با این جنبش را در پیش گرفته اند.

وی افزود ترکیه از مهمترین کشورهایی است که با جنبش حماس رابطه دارد و طی سال های گذشته در سطح سیاسی و رسانه ای از مسئله فلسطین حمایت کرده و میزبان برخی رهبران فلسطینی بوده است.

وی گفت حماس همچنین روابط خیلی خوبی با دولت قطر دارد و این جنبش در برهه اخیر، روابط خود با روسیه و آفریقای جنوبی را تقویت کرده و چه بسا چشم اندازی برای پایه ریزی روابط میان حماس و چین در برهه آتی وجود داشته باشد.

این تحلیلگر سیاسی می گوید حماس طرحی برای تقویت روابط با برخی کشورهای منطقه و جهان دارد، حماس همچنین روابط خوبی با نظام مصر دارد، هر چند قاهره موضع مخالفت با جنبش های اسلامی را در پیش گرفته است.

ابوشماله می گوید هنگامی که ترکیه در سطح جهان از مسئله فلسطین حمایت می کند و هنگامی که ایران تهدید می کند(در صورت ماجراجویی نظامی رژیم صهیونیستی)، تل آویو را موشک باران خواهد کرد، حماس این کشورها را همپیمان قدرتمندی می بیند که باید روابط خود با آنها را حفظ کند.

ابراهیم المدهون هم ابراز عقیده می کند که روابط حماس با کشورهای منطقه تاثیری بر تصمیم گیری های این جنبش ندارد. حماس تلاش می کند خود را درهیچ محوری منحصر نکند و از ورود به هر درگیری منطقه ای خودداری کند، حماس حتی با وجود دشمنی برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با این جنبش، به سمت انتقاد و یا خصومت با این کشورها کشیده نشده است.

جنبش حماس همواره اعلام می کند که تنها مصلحت مسئله فلسطین ومنافع ملت فلسطین را در نظر می گیرد و استراتژی این جنبش مبتنی بر عدم دخالت در امور داخلی کشورهاست و اینکه سلاحش را فقط به سمت اشغالگران اسرائیلی نشانه گرفته است./847/ب

منبع: تسنیم

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین