۰۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴
کد خبر: ۶۴۰۵۲۳
پ
ویروس کرونا تاکنون هزاران نفر را گرفته است و در حال حاضر درمانی برای کرونا وجود ندارد؛ بنابراین بهترین راه مبتلا نشدن به این ویروس، پیشگیری است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، بیش از یک ماه است که نسل تازه‌ای از ویروس کرونا یا کرونا ویروس در منطقه‌ای از چین شیوع پیدا کرد. این ویروس تاکنون هزاران نفر را گرفته است و در حال حاضر درمانی برای کرونا وجود ندارد؛ بنابراین بهترین راه مبتلا نشدن به این ویروس، پیشگیری است. در این مطلب به پرتکرارترین سؤالاتی که درباره ویروس کرونا پرسیده می شود، پاسخ داده شده است.

کرونا یک ویروس جدید تنفسی است که اولین بار در شهر ووهان Wuhan، استان هوبی Hubei در کشورچین شناسایی شد. خانواده کوروناویروس‌ها بطور شایع درانسان‌ها چرخش داشته اند و سبب بیماری سرماخوردگی می‌شدند. ویروس جدید قبلاً در این خانواده ویروسی دیده نشده بود.

در حال حاضر مانند ویروس‌های سرماخوردگی، واکسنی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد. بهترین راه پیشگیری، خودداری از تماس با ویروس یعنی تماس نزدیک با افرادی است که علائم سرماخوردگی دارند و دارای سابقه سفر به چین در دو هفته گذشته هستند البته وزارت بهداشت توصیه می کند مردم همواره موازین پیشگیری از انتشار بیماری‌های تنفسی را رعایت کنند شامل:

شستشوی مکرر و صحیح دست‌ها با آب و صابون بمدت ۳۰ تا ۴۰ ثانیه بخصوص بعد از رفتن به دستشویی، پیش از غذا خوردن، بعد از تمیز کردن بینی، عطسه و سرفه در درون دست‌ها.

اگر آب و صابون براحتی در دسترس نیست، از محلول‌های برپایه الکلی ضد عفونی دست استفاده کنید. البته اگر دست‌ها بوضوح کثیف هستند، همواره از آب و صابون استفاده نمائید.

از تماس دست‌های شسته نشده با چشم ها، بینی و دهان خودداری کنید.

از تماس نزدیک با افرادی که علائم سرماخوردگی دارند، خودداری نمائید) حفظ فاصله حداقل ۱ - ۲ متر، خودداری از روبوسی، در آغوش گرفتن و دست دادن.

در صورت داشتن علائم سرماخوردگی در منزل استراحت کنید.

هنگام عطسه و سرفه، دهان و بینی خود را با هر وسیله ممکن بپوشانید) دستمال کاغذی، آستین لباس یا ماسک جراحی معمولی ؛این عمل مانع پرتاب قطرات آلوده برروی صورت سایر افراد یا سطوح و آلودگی آن‌ها میشود و چرخه انتقال بیماری را قطع میکند. بعد از استفاده از ماسک یا دستمال آن‌ها را در کیسه نایلون انداخته، درب کیسه را گره زده و در سطل زباله بیندازید.

سطوح و اشیایی را که در معرض تماس مکرر با دست‌ها هستند) مانند دستگیره‌ها (را با استفاده از اسپری‌ها یا پارچه‌های آغشته به مواد ضدعفونی کننده) برای سطوح مقاوم وایتکس و برای سطوح حساس الکل ۷۰ درجه  به صورت مکرر تمیز و ضدعفونی کنید.

علاقه‌مندان برای کسب  اطلاعات بیشتر در اقدام بیشگیری بیماری کرونا می‌تواند از فایل زیر اقدام کنند. /۹۹۸/ن ۶۰۴/ش

راهنمایی پیشگیری از ویروس کورونا

انتشار یافته: ۲۸
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:40 - 1398/12/02
کرونا ویروس سیاسی را در قم شکست می دهیم می گویند کرونا دو نفر را در قم کشته است ولی نمی گویند که چه کسی با چه ابزاری این ویروس را کشف کرده است؟ هیچکس نمی گوید که چرا اعلام کشف ویروس با اعلام مرگ دو بیمار همزمان شده است که ادعا شد به ویروس کرونا آلوده شده بودند؟ سؤال ما این است که حالا که دو بیمار مرحوم شده اند، چند نفر دیگر آلوده و تحت درمان هستند و چرا سخن از قرنطینه شدن بیمارستانهایی در شهر قم و خود شهر قم در فضای مجازی در گردش است در حالی که طبق آنچه تا کنون بیان شده، دو نفر آلوده به کرونا ویروس از دنیا رفته اند و مورد دیگری از ابتلا به این ویروس هنوز کشف نشده است؟ شکی نیست که کرونا ویروس خطرناکتر از سرماخوردگی های معمولی نیست و ذات الریه و آنفلوانزا هم همیشه بوده و گاهی این بیماری ها ـ شاید بیش از کرونا ـ مرگ آور بوده و هستند؛ اما هیچ وقت به خاطر این بیماری ها جایی یا کسی قرنطینه نشده است؛ حالا دقیقاً دو روز قبل از انتخابات مجلس اعلام می شود که دو نفر بر اثر کرونا ویروس از دنیا رفته اند و آن هم در شهر قم! با توجه به آن که به گفته ناظران بین المللی کرونا ویروس برای زمین زدن اقتصاد رو به رشد چین علم شده است، باید بپرسیم که آیا ادعای کشف کرونا ویروس در ایران در آستانه بزرگترین رویداد مردم سالارانه جمهوری اسلامی ایران، آن هم بعد از شهادت سردار سلیمانی و تجدید نیروی انقلاب اسلامی و حضور حماسی و حیرت آور مردم در تشییع جنازه آن شهید و متعاقب آن در روز 22 بهمن، با هدف از رونق انداختن انتخابات مجلس شورای اسلامی مطرح نشده است؟ مردم هوشیارند و بصیر، و می دانند که با چه دشمنان نامرد و لجوج و بی اخلاقی روبرو هستند و می دانند که دشمنانشان هیچ قید و بند اخلاقی و انسانی را به رسمیت نمی شناسند و از هر ترفندی برای به زانو در آوردن ملت های آزاده بهره برداری می کنند. مردم ایران دیدند که چگونه وزیر تجارت آمریکا از شیوع کرونا ویروس در چین استقبال کرد و آن را باعث رونق اقتصاد رو به افول آمریکا دانست بنابراین فردا روز جمعه 2 اسفند 1398ش آثار کرونا ویروس سیاسی مورد استفاده دشمن را از طریق رأی دادن به کاندیداهای بصیر و آگاه و اصلح، به کانون های توطئه استکبار باز خواهند گرداند. ما در قم می مانیم و با رأی دادن به کاندیداهای اصلح، کرونا ویروس سیاسی را شکست می دهیم، همان گونه که در ایام بمباران صدام در قم ماندیم و توطئه دشمن را خنثی کردیم. .....
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:40 - 1398/12/02
کرونا خیلی مراقبت داره خیلی هم دقت و رعایت نکات بهداشتی میخواد اما بخدا ترس رو بجون مردم انداختن زندگی رو فلج می کنه. مردم باید اگاه باشن اما استرس مطلقا نباید بجونشون بیفته. من خودم از امروز صبح تنم دایم رو ویبره ست. تو خونه تکون نمی خورم. از بس الکی الکی دستامو شستم استخونم پیداشده. خیلی میترسم.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:40 - 1398/12/02
بسیار سادست داروی بسیار قوی امام کاظم ...و آب و عسل و جامع امام رضا با هم مخلوط بشه ایدز هم درمان میشه .کرونا دیگه عددی نیست
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:41 - 1398/12/02
1.با اسپند محیط را زد عفونی کنید 2.عسل با آب گرم (نه آب جوش) مخلوط با عسل 3.سیاه دانه موارد بالا درمان نیست...ولی کنار درمانهای دیگه قابل اجرا است در چین تعدادی با داروی پزشکی و سنتی خوب شدند جاداره ما هم طبیبان سنتی را وارد تیم مقابله با کرونا کنیم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:41 - 1398/12/02
واقعا چه کسی مسئول برخورد با سایت هایی است که اینقدر با آب و تاب دارن شایعه پراکنی میکنن؟؟ سایت هایی که به اصطلاح معتبر هستن ! یک خبر رو منتشر میکنن بعد از چند ساعت میگن تکذیب شد در حالی که دیگه مردم تحت تاثیر شایعه قرار گرفتن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:42 - 1398/12/02
بهداشت را رعایت کنید و توکل کنید همچی درست میشه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:42 - 1398/12/02
یک سوال ایا وزارت بهداشت این توان دارد همانند چین یک بیمارستان اختصاصی در یک مدت کوتاه برای تحت کنترل درآوردن این بیماری در کشور احداث کند ؟ با پخش شدن این بیماری در سطح کشور کنترل آن نیز سخت خواهد شد با توجه به نزدیک شدن ایام تعطیلات سال نو و خریدهای عید باید تذکرات لازم به مردم داده شود
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:42 - 1398/12/02
شاید رسانه های غربی برای کاهش مشارکت مردم در انتخابات به این مسئله دامن زدندو در داخل هم که عده‌ای همیشه جو گیر میشوند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:42 - 1398/12/02
از اقدامات مسئولین ووهان چین یاد بگیرید.استان ۵۷ میلیون نفری را کاملا قرنطینه کردند، خرید و فروش محدودیت شدید داره، رفت و آمدها بسیاربسیارکم شد و بیمارستانها از ابزار جدید برای تشخیص سریع کرونا استفاده می کنندغذاها با مزاج گرم و خشک و مفید برای پیشگیری از ابتلا به کرونا:لیست میوه ها و دانه های گرم و خشک: لیست غذاهای گرم و خشک: گوشت آهو ، شیر شتر ، گوشت شتر ، گوشت شتر مرغ ، گوشت کبوتر ، کوهان شتر (خیلی گرم و خشک) ، گوشت گاومیش ، گوشت گنجشک ، گوشت لک لک ، نمک طعام (خیلی گرم و خشک) ، گوشت اردک ، خورش فسنجان انبه ، بادام کاغذی ، بادمجان (خیلی گرم و خشک) ، تخم شربتی ، بولاغ اوتی ، پرتقال ، پسته ، پونه (خیلی گرم و خشک) ، پیاز (خیلی گرم و خشک) ، پیه ( دمبه) ، ترب (خیلی گرم و خشک) ، تره ، جعفری، دینارویه ، چای ، خردل ها ، خرما ، خرمالو ، دارچین ، روغن ، ریحان ، زرد چوبه ، زعفران ، زنجبیل ، زنیان ، زیتون ، زیره سیاه ، سیر ، شنبلیله ، فلفل (خیلی گرم و خشک) ، فندق ، کرفس ، کشمش انگور سیاه ( مویز) ، کلم ، کنگر ، گردو ، گل سرخ (خیلی گرم و خشک) ، لپه ، مرزه ، موسیر ، موم عسل ، نارگیل ، نخود ، نعناع ، عرق بهار نارنج ، هل .
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:48 - 1398/12/02
لطفا غلط املایی در آخرین خط را اصلاح کنید
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:51 - 1398/12/02
انتظار داشتیم وقتی از قبل میدانستیم همچین اتفاقی قراره در ایران بیفته...از قبل تیم پزشکی(نوین و سنتی) روی بیماری کار کنند تحقیق کنند تا بعد ورود به ایران بتوان مبتلایان را درمان یا حداقل کمک کرد تا در بهترین وضعیت جسمی بیماری را پشت سر بگذارند....
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:51 - 1398/12/02
سروران با 3 کار ساده سیستم ایمنی بدن خودتون رو تقویت کنید 1 . خواب خوب و کافی 2. تغذیه مناسب 3. ورزش روزمره این 3 کار باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شما میشه بعلاوه رعایت نکات بهداشتی شستن دستها قبل از خوردن غذا زدن ماسک پرهیز از رفتن در اماکن شلوغ مثل مترو و فروشگاهها حتی المغدور. سلامت و تندرست باشید
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:51 - 1398/12/02
گویا ترس از این بیماری از خود بیماری کشنده تر شده ... این همه جو و دستپاچگی نداره که ... من خودم قم زندگی میکنم امروزم وسط شهر چند بار تردد داشتم.یکم خلوت شده خیابونا و مردم در مورد کرونا حرف میزنن اما چیزی که معلوم بود ترس زیادی از کرونا بود ... نمیگم خطر نداره ولی واقعا بعضیا توی جو دادن شورشو دراوردن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:53 - 1398/12/02
با توجه به فرا رسیدن سال نو, لازم است رسانه ملی به مردم گوشزد کند که بطور استثنا در سال جدید, از روبوسی و دست دادن پرهیز کنند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:53 - 1398/12/02
کاملا مشخصه بازی یه عده است که انتخابات پرشور نباشه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:53 - 1398/12/02
باید برای اتوبوسها؛ مترو؛ مساجد؛ نماز جمعه؛ سینماها و فروشگاهای بزرگ فکری کرد. فراموش نکنیم در چین در ایام تعطیلات این اتفاق افتاد. و در حالی که هیچ کسی مدرسه نمیرفت. دانشگاهها تعطیل بود و مردم از آن زمان تاکنون در خانه ها هستند و سرعت انتشار به این شکل است. مهمترین عنصر فرهنگی این است که مردم چین به دستور العمل ها بدقت عمل میکنند و ما نه.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:53 - 1398/12/02
ایمن سازی در مقابل بیماری مسری با تجمع و اجتماع تناقض دارد. در این موارد ایزوله کردن مناسب تر است.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:54 - 1398/12/02
مشکوکه پیش از انتخابات اونم تو قم که بازتاب گسترده ای در رسانه های خارجی داشته و برنامه وسیعی تدارک دیده اند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:54 - 1398/12/02
جنگ رواني دشمنان در آستانه انتخابات مجلس كه به احتمال زياد با پيروزي نمايندگان انقلابي تمام ميشود و اينكه بگويند همزمان با آمدن آنان ، ويروس " كرونا " و سپس " قرار گرفتن ايران در ليست سياه FATF " كه قراره فردا در جلسه آن سازمان در پاريس تصويب شود ؛ همزمان بر ملت ايران نازل خواهد شد!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:54 - 1398/12/02
سالهاست در مورد ضعف سیستم بهداشت و درمان هشدار داده میشه و فورا آقایون پزشک که بر خلاف تمام دنیا مدیریت اینجا رو قبضه کردن موضع میگیرن. ما اولین کشوری توی خاورمیانه هستیم که از کرونا قربانی میدیم، درحالیکه اصلا نمیدونیم از کجا وارد کشور شده! چندین هفته ست که امارات و مصر درگیر کرونا هستن و فوتی نداشتن. تعداد تخت بیمارستانی و پزشک کم، عدم پوشش مرزها، و از همه مهمتر بی خیالی کادر پزشکی و درمانی که هر کس یکبار به بیمارستان مراجعه کنه راحت متوجه میشه، مسائل مهمی هستن که هربار کسی نقد کرد، پزشک‌ها بهش حمله ور شدن! در بیمارستان‌های ما آنقدر مرگ و ضایعه عادی شده که کسی متوجه این دو عزیز که بیمار شدن نشده تا فوت کردن و خودشون هم میگن که احتمالا افراد بیشتری درگیر هستن و نمیدونن کیا! خارج از چین این وضعیت توی هیچ کشوری نبوده، حتی همسایه هاشون. روسیه با چند هزار کیلومتر مرز مشترک با چین وضعیتش بهتر از ماست. بعد دوستان اینجا میگن که ما در فلان عمل رتبه سوم دنیا رو داریم. خوب آفرین اونم خوبه، ولی وقتی توی اولین شاخصها، یعنی تخت بیمارستانی، پزشک، دسترسی مردم، و... هنوز در رده کشورهای ضعیف هستیم، اون آمارها ما رو توی همچین شرایطی نجات نمیده. وقتی عرصه درمان به شکل تجارت بهش نگاه بشه، عجیب نیست این اتفاقات و خدا توی این وضعیت به این مردم رحم کنه.
جعفر برقی
Iran, Islamic Republic of
15:55 - 1398/12/02
بنده خودم چون مرتبط با رشته ام هست میگم که اصلا وضعیت بیمارستان‌های ما در حد کشوری مثل ایران نیست و حتی در حد بقیه بخش‌هامون هم نیست. بیمارستانی که پول‌های کلان توش پرداخت میشه به بعضی پزشک‌ها، حتی دیوارهایش رنگ درست و حسابی ندارن. الان همین چند نفر از هموطنهامون که بیمار شدن بعضی بیمارستان‌ها بخش ایزوله نداشتن! اونهایی هم که دارن خیلی‌هاشون فشار منفی توشون رعایت نمیشه. من خودم چند روز پیش هشت صبح یکی از بیمارستان‌های دولتی تهران بودم، که ساده ترین امکانات و حتی ظاهر درستی نداره، ولی صبح که وایمیسی دم در پزشک‌ها با بی ام و و تویوتا لندکروز میان تو! ما مشکلی با اون هم نداریم، ولی چطوریه که این بیمارستان‌ها وضعیتشون اینه و کسایی که اونجا کار میکنن درآمد آنچنانی دارن. پول سرویس یک ماه ماشین بعضی آقایون برابر با تجهیز کردن یکی از همین بیمارستان‌ها ست! بعد مسیولین مگه کی هستن؟ وزارت بهداشت که چند دهه ست دست پزشک هاست از بالا تا پایین، که شما هیچ کشوری رو پیدا نمی‌کنید اینطوری از پزشک وزیر انتخاب کنن اون هم توی این مدت طولانی، بیمه هم همینطور، در نظارت اعمال نفوذ میکنن، تعداد ظرفیت دانشگاه رو خودشون تعیین می‌کنن و هزاران مشکل دیگه که نشون میده چقدر انحصار هست توی این حوزه و اینطور مواقع خیلی راحت مشکلات عیان میشه. چون دیگه کرونا شوخی بردار نیست که فلان بیمار بره شکایت کنه آخرش هم هیچ حقی بهش داده نشه. دامن همه رو میگیره.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:55 - 1398/12/02
اگر کسی بخواد بگیره با ماسک که هیچ با لباس فضانوردی هم ایستگاه اول مترو سوار بشه و ایستگاه آخر پیاده بشه کرونا که هیچ کارینا و کرولا و کمری و لندکروز هم خواهد گرفت
علی مصری
Iran, Islamic Republic of
15:56 - 1398/12/02
دوستان به این کامنت هایی که بنده میگم دقیق گوش کنید چون این بیماری اصلا داروی خاصی نداره ... 1-ماسکی که می زنید چون یکبار مصرف هست اگر پول ندارید دوباره بخرید حداقل روی بخاری با حرارت داغ 15 دقیقه حرارت بدید! 2-این ویروس در دمای زیر 35 درجه تا چند روز روی سطوح فلزی پلاستیک و سیمانی و..زنده می ماند پس لطفا در خارج از خانه به هیچ چیز دست نزنید سعی کنید اصلا دست ندید از چند متری کسی که سرفه یا عطسه می کنه رد نشید به هیچ عنوان با دست به صورت بخصوص دهن دماغ و گوش و چشم دست نزنید به محض برگشت به خانه حداقل 20 ثانیه دستها رو با صابون مایع بشورید و با دستمال یکبار مصرف خشک کنید 3-این بیماری مانند آنفلانزای اسپانیایی که 100 سال پیش باعث مرد 100 میلیون نفر از جمعیت دنیا شد یک دوره جهش چند ساله داره و یک جنگ سختی بین سیستم دفاعی بشر با این ویروس برای چندین سال ادامه خواهد داشت سعی کنید سیستم دفاعی بدن رو با مصرف پیاز سیر و بخور گیاهان دارویی ضد ویروسی مانند آویشن گل بنفشه تقویت کنید مصرف غذاهای چرب صنعتی نوشابه و..رو کاهش بدید با مصرف آنتی بیوتیک سیستم دفاع بدن رو سرکوب نکنید چون کار ویروس راحتر میشه..داروهای ضد ویروس خاصی هست که اصلا آنتی بیوتیک نیستن اما مثلا انبرنسا رو دود کنید در خانه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:56 - 1398/12/02
در بحران بیولوژیک باید همیشه چند قدم جلوتر را نگاه کنیم و بدترین حالت را در نظر بگیریم زیرا هم ساده تر است و هم کم هزینه تر. اگر حساسیت حداکثری در جلوگیری از ورود ویروس داشتیم به اینجا نمیرسیدیم. الان هم اگر قم را با حداکثر تلاش قرنطینه کنیم بسیار ساده تر از مرحله بعد است که بیماری گسترده تر شود. متاسفانه مسئولان سهل انگارانه تر از این حرفها هستند. اپیدمی در قم اتفاق افتاده و فقط مدارس تعطیل میشود.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:57 - 1398/12/02
بنده اگه اتم هم بزنن میرم رای میدن منتها... دولت باید برای کارمندان اداراتی که با مردم در ارتباط هستند روزانه به طور رایگان ماسک و دستکش و حتی عینک محافظ پخش کند! و باید برای بقیه مردم هم همین شرایط رو فراهم کنه این درحالی هست که اصلا ماسک در قم نیست! خود کارمند داروخانه ماسک زده میگه ماسک نداریم!! مسولان محترم هم که فقط میگن جای نگرانی نیست! یا خدا خودت به دادمان برس
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
15:58 - 1398/12/02
چرا فقط مدارس .باید همه ادارات را به مدت حداقل یک هفته تعطیل کنند .حتما"باید فراگیر بشه بعد دنبال راه حل بگردید
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
20:37 - 1398/12/02
سلام لطفا پیگیری کنید که چرا ماسک و لوازم بهداشتی درداروخانه های قم نایاب شده است و باید به قیمت چند برابر تهیه کنیم.
محمد مهدی اسلامی (نام مستعار)
Iran, Islamic Republic of
14:46 - 1398/12/04
هیچ فکر کرده اید که چرا کرونا به عربستان سعودی وارد نشده است ؟.میدانید چرا ؟ چون که آل سعود به ارباب شیر میدهد کرونا هم می ترسد که ّ به آنجا قدم بگذارد .پس هر کشوری که از فرمان ارباب غربی اطاعت کند هیچ ویروسی و میکروبی جرات نمیکند به آن کشور وارد شود!! اگر شیر سالم بنوشید مدام . نگردد مریض از شما هیچکدام . خصوصا کرونا که از چین بود . عبورش سریع تر ز ماشین بود . گذر میکند از همه مرز ها . ز خوفش کنند مردمان لرزها . ولیکن نبینی که آل سعود . نکرده ز مرزش کرونا ورود . دلیلش همان است که دادند شیر . به ارباب ز پستان بموقع نه دیر . هر آن کس که تسلیم ارباب شود . کرونا ز تر سش چو آهو دود .
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین