۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۳
کد خبر: ۶۴۱۱۱۷
پ
«یادواره تراز»، در معرفی و بیان ابعاد و شاخص‌های یادواره شهدا در تراز انقلاب اسلامی از منظر امام خامنه‌ای، به همت انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری رسا، «یادواره تراز»، در معرفی و بیان ابعاد و شاخص‌های یادواره شهدا در تراز انقلاب اسلامی از منظر امام خامنه‌ای ه، به همت حجت الاسلام  محمد صادقی سیرویی، توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

زنده نگه داشتن یاد شهدا و برگزاری محافل و یادواره‌ها که قدمتی به بلندای تاریخ تشیع داشته و در ایام انقلاب اسلامی ایران و پس از آن به خصوص پس از دفاع مقدس به ده‌ها هزار مورد در سال افزایش داشته است، یک اقدام فرهنگی بسیار مهم و تاثیرگذار است که تا کنون هیچ شاخصی برای سنجش و ارتقاء آن در دسترس فعالان این عرصه قرار نگرفته است. از این رو دفتر پژوهش‌های شبکه ملی وارثون پس از فعال‌سازی «ستاد مردمی یادواره‌ها و محافل شهدا»، نسبت به این مهم و تولید این اثر اقدام کرد.

در این اثر که اولین دستاورد پروژه «گردآوری دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب در خصوص جهاد و فرهنگ جهادی» است، به مهم‌ترین مسائل در خصوص زنده نگاه داشتن یاد شهدا، به خصوص در قالب برگزاری محافل و یادواره‌های شهدا پرداخته شده است.

برای تدوین این اثر، در مرحله نخست از میان مجموع بیانات و مکتوبات ایشان، هر کدام که به نوعی به مسأله جهاد یا شهادت مرتبط بود استخراج شد؛ بیانات ایشان در مناسبت‌های خاص و مرتبط با دفاع مقدس یا شهادت، بیانات در جمع خانواده‌های معظم شهداء، در جمع نیروهای نظامی و انتظامی، در جمع برگزار کنندگان کنگره‌های شهداء و مانند آن، همراه با مکتوبات ایشان مانند؛ پیام به کنگره‌ها و یادواره‌ها، پیام به مناسبت شهادت فرزندان غیور ملت، و مانند آن، از جمله مهم‌ترین منابع گردآوری دیدگاه‌های ایشان بود.

در این مرحله پس از متن پژوهی، بیش از ۷۰۰ فراز از دیدگاه های ایشان به دست آمد که به صورتهای مختلف به مساله زنده نگه داشتن یاد شهداء و ابعاد مرتبط با آن اشاره داشت. جهت تدوین این فرازها، مجموع آن‌ها در چند مرحله مورد مطالعه قرار گرفته و نمایه شدند. حاصل بررسی این نمایه‌ها، و اشتراکات و افتراقات میان آن‌ها بیان‌گر توجه معظم له به ابعاد مختلف و متنوع در خصوص مساله زنده نگه داشتن یاد شهداء بود.

بر پایه این نتایج، مجموع این فرازها در هشت فصل طبقه بندی شدند؛ چیستی یادواره، ضرورت برگزاری، اهمیت برگزاری، اهداف برگزاری، آثار یادواره‌ها، سلول‌های بنیادین یادواره، ارکان یادواره‌ها و آسیب‌ها، مهم‌ترین ابعادی هستند که مورد توجه معظم له قرار داشته و ایشان رهنمودها و نکاتی را در خصوص آن بیان فرموده‌اند. بیان این ابعاد می‌تواند تعیین کننده شاخص‌های مورد نظر برای ارتقاء هرگونه تلاش برای زنده نگه داشتن یاد شهدا، به خصوص محافل و یادواره‌ها باشد.

«یادواره تراز»؛ یادواره شهدا در تراز انقلاب اسلامی از منظر امام خامنه‌ای است که به همت واحد پژوهش‌های شبکه ملی وارثون (فعالان مردمی عرصه جهاد و شهادت)، در قطع رقعی و ۴۷۸ صفحه، توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین