۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۰
کد خبر: ۶۴۳۹۸۲
پ
آمریکا با یک اقدام دیوانه‌وار در حمله به نقاط مختلف عراق به‌بهانه پاسخ به حمله موشکی «پایگاه التاجی»، این بار مستقیماً وارد مقابله با دولت و ملت عراق شد.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از روزنامه الاخبار، پاسخ سریع آمریکا به حمله موشکی پایگاه «التاجی» بیانگر اقدامی دیوانه‌وار و شکستن قوانین درگیری بوده است و نیز تأکید می‌کند که واشنگتن از همه خطوط قرمز عبور کرده و در تقابلی مستقیم با دولت و ملت عراق قرار گرفته است.

از همه مهمتر٬ این اقدام ایالات متحده نشان داد که واشنگتن صراحتاً در تحریک برای ایجاد بحران میان احزاب و نیروهای سیاسی و موضوع مربوط به استقرار نظامیان خود در طول سالها دراین کشور شکست خورده است.

پس از اینکه نظامیان تروریست آمریکایی پایگاه‌های الحشد الشعبی در استان کربلا، بصره، صلاح‌الدین، واسط و بابل و نیز فرودگاه در دست احداث کربلا را هدف گرفتند، فرماندهی عملیات مشترک عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور در معرض تجاوز آشکار جنگنده‌های آمریکایی قرار دارد.

منابع ارشد امنیتی٬ این اقدام آمریکا را یک حرکت دیوانه‌وار توصیف کردند؛ چرا که قواعد درگیری میان دوطرف در طول سالهای گذشته را کاملاً نقض کرد.

منابع سیاسی آگاه به روزنامه الاخبار اعلام کردند که حملات اخیر آمریکا ضد عراق٬ عجز و ناتوانی دولت ایالات متحده و نادیده گرفتن مصوبه حاکمیت عراق را که مستلزم اخراج نظامیان بیگانه از این کشور است، نشان می‌دهد.

لحن تند فرماندهی عملیات مشترک عراق علیه آمریکا در پی تجاوزات اخیر آن در این کشور٬ همانند لحن بیانیه آن ضد گروه‌هایی بود که پایگاه التاجی را هدف قرار دادند.

این فرماندهی همچنین معتقد است این‌که آمریکا مدعی شده حملات آن به مواضع مختلف عراق در پاسخ به حمله موشکی پایگاه التاجی بوده٬ بهانه‌ای واهی است که منجر به تشدید اوضاع می‌شود.

در همین راستا در بیانیه مذکور آمده است: آمریکا در شرایطی که تجاوزات خود به نقاط مختلف عراق را حملات هوایی موفقیت‌آمیز توصیف و از میزان خسارت‌های واردشده به عراق در پی این تجاوزات ابراز رضایت می‌کند؛ چه توجیهی برای هدف گرفتن تأسیسات دولتی و نظامی و شهری این کشور دارد؟

در همین راستا منابع درباره علت حملات مکرر آمریکایی‌ها علیه مواضع حشد شعبی که بخشی از مؤسسه امنیتی ــ نظامی و متعهد به دولت عراق است سؤال می‌کنند. اما دیگر اقدام خطرناک واشنگتن در این راستا مربوط به مورد هدف قرار دادن مقر ارتش و پلیس فدرال عراق است.

منابع سیاسی مذکور خاطرنشان کردند که آمریکا از زمان ارتکاب به جنایت ترور سردار «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» و همرزمان آنها٬ بسیار ناتوان و سرگردان شده است.

اما در بیانیه فرماندهی مشترک عراق در پاسخ به تجاوزات اخیر آمریکا در مناطق مختلف این کشور٬ همه نیروها و احزاب سیاسی عراق٬ این اقدامات را رفتاری خارج از اراده دولت و تجاوز به حاکمیت کشور و تقویت روندهای غیرقانونی در این زمینه دانستند.

وزارت امور خارجه عراق با احضار سفیر واشنگتن در بغداد، یادداشت اعتراض نسبت به حملات هوایی آمریکا به مواضع امنیتی عراق را به او تحویل داده اعلام کرد که دولت این کشور در واکنش به تجاوزات واشنگتن٬ به شورای امنیت شکایت خواهد کرد.

این اقدام وزارت خارجه عراق نشان می‌دهد که مذاکره نتیجه‌ای نداشته و دولت این کشور٬ این بار نه با حرف٬ بلکه با عمل٬ مصمم به محافظت از حاکمیت کشور خود است.

منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین