۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۳
کد خبر: ۶۴۴۵۰۳
پ
با توجه به سیاست‌ خارجی و داخلی محمد بن‌سلمان از زمان روی‌کارآمدنش در نظام سعودی شواهد نشان می‌دهد که فروپاشی آل‌سعود به‌دست او صورت خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری رسا، کسانی که با واقعیت کنونی نظام سعودی آشنایی دارند٬ به این نتیجه رسیده‌اند که آل‌سعود در حال تبدیل شدن به آل‌سقوط است. این موضوع چندین دلیل دارد که مهم‌ترین آنها فساد و سیاست خاص مقامات سعودی است که در طول چندین دهه٬ نظام عربستان را به مرز نابودی کشاند؛ سیاست استبداد و سرکوبگری به‌اضافه سیطره آل‌سعود بر ثروت‌های کشور و اعطای بخش ناچیزی از آن به مردم، علاوه بر آن مناصب دولتی در عربستان به‌طور کلی در اختیار شاهزادگان سعودی قرار گرفته است٬ درحالی که اغلب آنها پیر و ازکارافتاده هستند.

نتیجه چنین نظامی در عربستان این است که درهای انتخابات به‌روی افراد و شهروندان شایسته این کشور بسته شده است و اصلاً چیزی به‌نام دموکراسی در نظام عربستان سعودی معنا ندارد.

افزایش چشمگیر سرکوب‌گری‌های عربستان در دوره بن‌سلمان

با همه تلاش‌ها و اصرارهایی که خانواده پادشاهی عربستان برای محافظت از نظام خود و ادامه آن انجام می‌دهند؛ واقعیت کنونی این کشور نشان می‌دهد که دوره این خاندان در عربستان به‌سر آمده است؛ به‌ویژه پس از زمان ولیعهدی «محمد بن سلمان» و اقدامات سرکوبگرانه و افراطی وی در حذف مخالفانش که اخیراً با بازداشت «احمد بن عبدالعزیز» پسر بنیان‌گذار حکومت سعودی و «محمد بن نایف» ولیعهد سابق عربستان به‌اضافه جمعی از مسئولان دولتی به‌اتهام فساد٬ به اوج خود رسید. محمد بن سلمان از زمان روی‌کارآمدنش٬ همواره افرادی بی‌تجربه و بی‌درایت را به مناصب مهم منصوب کرده است.

جالب توجه است که بن‌سلمان از زمانی که زمام امور عربستان را به‌دست گرفته٬ است وعده اصلاحات و مبارزه با فساد و حل مشکلات شهروندان را می‌دهد؛ اما اتفاقی که در واقعیت افتاده کاملاً به‌عکس آن است. در این دوره فساد در عربستان به اوج خود رسید و با افزایش سرکوبگری‌ها و استبداد٬ محرومیت مردم از آزادی بیان٬ خفه کردن مخالفان و بازداشت‌های خودسرانه٬ عربستان بیش از پیش تبدیل به نماد و سردمدار ناقضان حقوق بشر در سطح جهانی شد.

البته به این موارد باید محاکمه‌های ناعادلانه و غیرقانونی٬ قتل خارج از چارچوب قانون٬ قتل به‌روش غیرمستقیم از طریق اهمال‌کاری پزشکی در حق بازداشت‌شدگان٬ شکنجه‌های وحشتناک زندانیان و نقض کامل حقوق بشر علیه آنها به‌اضافه جنایت‌های بی‌شمار دیگر نظام سعودی را تنها طی چند سال اضافه کنیم.

در دوره بن‌سلمان همچنین شهروندان سعودی با مشکلاتی چون افزایش مالیات‌ها٬ کاهش دستمزدها٬ بالا رفتن هزینه خدمات عمومی و غارت مبالغ زیادی از خزانه دولت روبه‌رو شده‌اند.

در نتیجه این شرایط٬ تعداد شهروندانی که برای پناهندگی در کشورهای دیگر٬ عربستان را ترک می‌کنند به‌شکل قابل توجهی افزایش یافت. تعداد شهروندان سعودی پناهجو در کشورهای دیگر در سال 2017 نسبت به 2012 سه‌برابر شد، همچنین عده‌ای از آنها پس از اینکه بن‌سلمان اقدام به مصادره اموال ثروتمندان کرد٬ همراه با خانواده‌هایشان به خارج فرار کرده تابعیت خارجی گرفتند.

با این سیاستی که محمد بن سلمان در اداره عربستان پیش گرفته٬ پیش‌بینی می‌شود در مدت زمان کوتاهی٬ خاندان سلطنتی او که نزدیک به یک قرن است بر عربستان حکومت می‌کند٬ از هم بپاشد.

بن‌سلمان در این سالها از طریق جاسوسی در شبکه‌های اجتماعی و به دست آوردن اطلاعات شخصی و هویت اصلی کاربران و فعالان مخالف و زندانی کردن آنها٬ موجی از رعب و وحشت را میان شهروندان سعودی ایجاد کرده است؛ نمونه بارز این امر جنایت ترور «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار مخالف سعودی به‌طرزی وحشتناک در کنسولگری عربستان در استانبول بود که اکتبر 2018 اتفاق افتاد.

ولیعهد سعودی پس از یک دوره انکار و تکذیب نحوه به قتل رساندن خاشقجی که در حال حاضر هیچ اثری از جسد او هم نیست٬ سرانجام در سپتامبر 2019 به این واقعیت اعتراف کرد. البته ترور خاشقجی تنها یک نمونه از جنایت‌های صورت‌گرفته در دوره محمد بن سلمان بود٬ آن هم به این دلیل که خبر آن درز پیدا کرد و به گوش همه جهان رسید؛ در حالی که مشخص نیست روزانه چه‌تعداد از خاشقجی‌ها در زندان‌های سعودی سربه‌نیست می‌شوند.

اشتباهات محرز ولیعهد سعودی در سیاست خارجی؛ از جنگ یمن تا عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها

اما در سطح خارجی٬ بزرگترین و بارزترین جنایت احمقانه بن‌سلمان٬ آغاز جنگ یمن بود که عربستان پس از 6 سال کشتار و ویرانگری در یمن و محاصره ظالمانه این کشور که بزرگترین فاجعه بشری را رقم زد٬ اکنون با تحمل هزینه‌های مادی و سیاسی فراوان در باتلاق این جنگ گرفتار شده است.

حمله جنبش انصارالله یمن به تأسیسات نفتی آرامکو در سپتامبر 2019 که خسارت‌های فراوانی به آن وارد کرد٬ سبب شد شاهزادگان سعودی به‌کلی از بن‌سلمان ناامید شوند.

مداخله مستمر در امور کشورهای دیگر همچون مصر و حمایت از سیاست کشتار خلیفه حفتر در لیبی برای تسلط بر دولت وفاق ملی٬ از جمله اشتباهات دیگر محمد بن سلمان در سطح سیاست خارجی عربستان در این سال‌ها بود.

اما بارزترین حرکت غلط ولیعهد جوان سعودی٬ بازکردن باب عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی بود که ضربه بزرگی به نظام عربستان زد.

همه این اطلاعات نشان می‌دهد که قدرت عربستان در زمان حاضر در دست کسی افتاده است که در راه رسیدن به پادشاهی از هیچ کاری ابا ندارد و هرکس را سد راه خود ببیند از میان برمی‌دارد.

ناکامی‌ها و اشتباهات محمد بن سلمان طی این سالها٬ عربستان را در سایه افزایش جمعیت و اقتصاد نفتی آن وارد بحران‌های پیچیده‌ای کرده است که هیچ افق روشنی برای خروج از آن دیده نمی‌شود.

به‌طور کلی می‌توان این‌گونه نتیجه‌گیری کرد که به‌احتمال بسیار زیاد فروپاشی قریب‌الوقوع آل‌سعود در عربستان به‌دست طراح چشم‌انداز 2030 یعنی محمد بن سلمان خواهد بود./983/ب

منبع: تسنیم

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین