۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۵
کد خبر: ۶۵۳۵۸۹
پ
اندیشمندان یمن:
شماری از اندیشمندان یمن درسخنانی به مناسبت روز جهانی قدس تصریح کردند : روز جهانی قدس ظرفیت‌های امت اسلامی را برای تمدن واحد اسلامی شکوفا خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رسا، روز جهانی قدس برای هر یک از جوامع اسلامی ویژگی خاص خود را دارد در حالی که همگی آنها همه آنها در یک زمان مقدس در شهر مبارک رمضان در مورد یک مکان مقدس که قبله گاه اول مسلمانان جهان است با یک دیگر هم قسم و هم نوا می شوند.

روزنامه یمنی الثوره در گزارشی نظرات شخصیت های مختلف این کشور را در این رابطه جویا شده است که عبد الله علاو رییس سازمان حقوق بشر خاورمیانه در این باره گفت : روز جهانی قدس روزی بین المللی برای قدس است ، رخدادی سالیانه که در سرتاسر جهان از کشورهای عربی و اروپایی گرفته تا آسیایی و جمهوری اسلامی ایران آن را گرامی داشته و می تواند صحت مسیر و راه را به ما نشان داده و ظرفیت های امت اسلامی را به سمت و سوی آزادی فلسطین و ریشه کنی آن غده سرطانی که اسرائیل نام گرفته سوق دهد.

این شخصیت یمنی افزود، امام خمینی(ره) با اعلام روز جهانی قدس همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی یک خط استراتژیک و راهبردری را ترسیم کرد که نشان می دهد ما یک امت واحد عبی و اسلامی هستیم و باید با یکدیگر از هر فکر و مشرب دینی وسیاسی با یکدیگر گفتمان ایجاد کنیم تا قدرت و توانمندی های تمن اسلامی را در تمامی ابعاد به منصه ظهور بگذاریم.

وی ابراز عقیده کرد: قرار دادن محو اسرائیل و غده سرطانی صهیونیستی به عنوان هدف قطب نمای فعالیت های ما می تواند یکی از بسترهای اصلی وحدت بخشی به امت اسلامی باشد، به ویژه که قبله گاه اصلی امت اسلامی پروژه مقاومت و آزادی فلسطین و مقابله با انواع استعمارگری است.

ربیع شاکر المهدی جانشین استاندار ابین و رییس انجمن اساتید دانشگاه یمن نیز در این رابطه به الثوره گفت: روز قدس این مناسبت مبارک می تواند تقویت بخش وحدت امت شود، زیرا فلسطین تنها مسئله فلسطینی یا عربی نیست بلکه یک مسئله و دغدغه اسلامی است، پس این اسلام است که به مبارزه برای آن هویت و معنی می بخشد ، و دعوتی که از تهران برای بزرگداشت روز قدس به گوش می رسد در واقع اعلام روزی برای احیای اسلامی و شرع اسلامی است، زیرا قدس میران اسلام و مسلمین است و بخش لاینفکی از عقیده آنهاست که هرگز نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

المهدی افزود امروز در حالی مسلمانان روز جهانی قدس را گرامی می دارند که شاهد آن هستیم بخشی از این امت در شرایطی از انحطاط ، فروپاشی، چند دستگی، جاهلیت وسقوط در قعر پرتگاه قرار دارد.این شرایط تسلیم شدن رسمی و کامل شرم آوری که در مقابل امپریالیسم در برابر دیدگان مان می بینیم در تاریخ ما بی سابقه است.

وی در عین حال تاکید کرد، اطمینان داریم دیر یا زود اسلام به پیروزی قاطع نایل خواهد شد، امت اسلامی سرنوشتی جز نصر اللهی نخواهد داشت.

طبیب عمرو جابر رییس یکی از سازمان های بشر دوست نیز این مناسبت را که از چند دهه پیش بنیان نهاده شده پاسخی به حق خواهی ملت مظلوم فلسطین و روزی برای نصرت مسائل عادلانه و اصولی و مقابله با قدرت های استکباری دانست و تاکید کرد ، روز جهانی قدس تلاشی برای قوام بخشیدن و تصحیح قطب نمای مردم به سوی فلسطین است.

علاوه بر آن بزرگداشت این روز فرصتی برای تاکید بر این مسئله است که دشمن حقیقی، امت رژیم صهیونیستی بوده و این رژیم عامل اصلی تمامی مشکلاتی است که در این منطقه شاهد آن هستیم.

وی تاکید کرد اطمینان دارد تظاهرات و مراسمی که در کشورهای اسلامی و غیر اسلامی برگزار می شود دست آخر منجر به رقم زدن پایان این رژیم غاصب خواهد شد.

به اعتقاد این کارشناس ملت ها از تظاهرات و مراسم خود 3 هدف کلی را دنبال می کنند: اول : تقویت جریان مقاومت فلسطین، دوم تقویت بیداری اسلامی و سوم تقویت جبهه مقاومت است.

عبدالرحمن العلفی مدیر اجرای مرکز تحقیقات منارات نیز در رابطه با این مناسبت جهانی گفت : باید بگویم در این لحظه تاریخی من از عقبگرد بزرگی که در مواضع کشورهای عربی در مقابل رژیم غاصب صهیونیستی شاهد هستم ابراز ناراحتی و تاسف می کنم.

وی با بر شمردن رفتارهای سازشکارانه عربی چه در سطح عربی به طور اعم و سطح تشکیلات خودگردان فلسطینی به طور اخص افزود: شرایط فعلی ومعادلات شکل گرفته در کشمکش عربی صهیونیستی هر فردی چه در یمن و چه در جهان عربی و اسلامی را ملزم می کند تا در عوامل ضعف و قدرت بازنگر کرده و آن را از وابستگی به رژیم های حاکم که همچنان سعی در نا آگاه نگه داشتن امت دارد خارج کند، زیرا رژیم های عربی جز سرکوب و استباد و تلاش برای اضمحلال و استحاله ارزش های جهانی اسلامی و تبدیل آن به ساختاری فرو دست در مقابل غرب هدف دیگری ندارند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین