۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰
کد خبر: ۶۵۴۲۸۷
پ
در کتاب «قرآن و جهان‌های موازی»، چالش‌ها و بررسی‌های یک قرن اخیر فیزیکدانان و اخترشناسان درباره پیدایش گیتی و به‌ویژه نظریه جهان‌های موازی مطرح شده است.
به گزارش سرویس کتاب و نشر خبرگزاری رسا، جهان هستی پر از رمز و راز‌های ناشناخته است. اخترشناسان در طول تاریخ با جستجو در آسمان به دنبال کشف ناشناخته‌های جهان بوده‌اند. این دانشمندان تلاش‌های خود را با ابتدایی‌ترین تجهیزات نجومی آغاز کردند و اکنون به دستگاه‌های بسیار پیشرفته‌ای برای درک کیهان رسیده‌اند.
 
این ایده که دنیا‌های دیگری در آن بیرون وجود دارد، چیز تازه‌ای نیست. دانشمندان قبلا این فرضیه را مطرح کرده‌اند که شاید ما در شرایطی چند دنیایی زندگی می‌کنیم که از بی‌نهایت دنیا تشکیل شده است. مفهوم چنددنیایی ریشه در مفهوم تورم ابدی دارد. در این مفهوم، دوره تورمی که دنیای ما بلافاصله پس از مهبانگ آن‌را تجربه کرد، تنها یکی از بی‌شمار دوره‌های تورمی است که در قسمت‌های مختلف فضا اتفاق می‌افتد و هنوز هم ادامه دارد. همزمان با توقف تورم در بخشی از فضا، بخش دیگری از آن شاهد تورم خواهد بود. در این حالت دنیا‌های جدید به‌طور پیوسته در یک گستره وسیع و رو به رشد فضا-زمان به‌وجود می‌آیند؛ همان‌طور که یک حباب پس از تولید شدن به سرعت فضای اطراف خود را با خصوصیات فیزیکی‌اش پر می‌کند. تورم ابدی همان‌گونه که از نام آن نیز برمی‌آید، بی‌نهایت بار اتفاق می‌افتد و بی‌نهایت دنیا را به‌وجود می‌آورد که منجر به خلق چنددنیایی می‌شود.
 
کتاب «قرآن و جهان‌های موازی» نوشته سعید گراوندی، ابتدا تاریخچه‌ای از دانش فیزیک و آخرین تئوری‌های آن ارائه کرده و سپس شکل گیری جهان را براساس آن تئوری‌ها به زبان ساده بیان می‌کند. در فصل پایانی نیز براساس آیات شریفه قرآن کریم و با توسل به تفسیر‌های معتبری همچون المیزان، سعی در گشودن ابهامات و گره‌هایی درباره جهان‌های موازی دارد. در این کتاب می‌توان به‌طور خلاصه تمام چالش‌ها و بررسی‌های یک قرن اخیر فیزیک‌دانان درباره پیدایش گیتی را مطالعه کرد.  
 

از «گیتی‌های جزیره‌ای» تا «اثر دوپلر»
«در سال ۱۹۲۵ اخترشناس آمریکایی به نام هابل در رصدخانه مونت ویلسُن، الگوی عجیبی از کهکشان‌ها مشاهده کرد که دور شدن (انبساط) آن‌ها را از هم نشان می‌داد. ناگفته نماند که تا پیش از هابل، ستاره‌شناس‌ها معتقد بودند که خارج از کهکشان راه شیری، کهکشان دیگری وجود ندارد. اخترشناس‌ها لکه‌های سفیدی از گاز را مشاهده می‌کردند که به آن‌ها «گیتی‌های جزیره‌ای» می‌گفتند. برخی اعتقاد داشتند که این گیتی‌های جزیره‌ای، مربوط به راه شیری و برخی اعتقاد داشتند که در فواصل بسیار بسیار دور از راه شیری قرار دارند، چنانچه هیچگاه نمی‌توان ستاره‌هایی منفرد را در آن‌ها رصد کرد. بااین‌حال ابتدا هابل نشان داد که بیرون از سامانه راه شیری، کهکشان‌های دیگری نیز موجود هستند و سپس با توجه به «اثر دوپلر» نشان داد که این کهکشان‌ها نسبت به ما در حال دور شدن هستند. حتی سرعت دور شدن آن‌ها را با رابطه‌ای که امروزه به «قانون هابل» معروف است را محاسبه کرد.
 
هابل با توجه به «اثر داپلر» نشان داد طیف منتشر شده از کهکشانی به سمت ما، اگر آبی‌رنگ به‌نظر برسد، نشان‌دهنده آن است که کهکشان در حال نزدیک شدن به راه شیری است، مثلا آندرومدا. به عبارتی، این امواج نوری درهم فشرده شده و بسامد آن‌ها تقویت گشته و از آنجا که نور آبی در بالاترین بسامد طیف مرئی قرار می‌گیرد، این پدیده را «انتقال به آبی» می‌نامند. از سویی دیگر، اگر کهکشانی در حال دور شدن از ما باشد، خطوط طیفی آن به سمت قرمز تمایل پیدا می‌کنند که این اثر را «انتقال به سرخ» می‌نامند. این نتایج باعث شدند اینشتین معروف‌ترین جمله‌اش را بیان کند: «ثابت کیهان‌شناسی، بزرگ‌ترین اشتباه من بود.»


جهان‌های موازی از دیدگاه قرآن کریم
«طبق آیات قرآن، جهان اولیه بسیار متقارن بوده و رفته رفته این تقارن شکسته شده است. تقریبا مدل‌های کیهان‌شناسی آغاز جهان را در تقارن و وحدتی باشکوه تخمین زده‌اند. در مدل تورمی، شکست تقارن همراه انبساطی عظیم و تورمی رخ می‌دهد، اما در مدل چرخه‌ای این انبساط به آرامی جهان‌های موازی را از یکدیگر دور می‌کند. طبق آیات نیز داشتیم که ابتدا تقارن «سماء» شکسته و سپس تبدیل به «سماوات هفتگانه» می‌شود و تمام این مراحل را در شش روز یا بهتر بگویم شش مرحله، خوانده است.
 
به‌نوعی می‌توان گفت در کیهان‌شناسی قرآنی در مرحله‌ای از آفرینش یک ارض و یک سماء موجود بوده که یکپارچه و متقارن بوده‌اند. سپس این تقارن شکسته شده و هفت سماء و هفت ارض پدید می‌آیند. به عبارتی، می‌توان هفت جهان درنظر گرفت که هرکدام یک سماء و یک ارض در موازات یکدیگر دارند. قرآن کریم این هفت سماء را دارای برج‌هایی که راه‌هایی میان آن‌ها است، می‌داند. قرآن چنان نمایش می‌دهد که گویا دروازه و راه‌هایی در آسمان قرار دارند که شاید این دروازه و راه‌ها، ورودی طبقات این هفتگان‌ها باشند.

ابن عباس در تفسیر همین هفتگان‌ها می‌گوید: «در هر زمین همانند ابراهیم وجود دارد» و نیز می‌گوید: «اگر تفسیر آن‌را برای شما بازگویم، شما کافر خواهید شد و معنی کافر شدن شما، انکار آن گفته‌ها است.» این تعبیر ابن عباس، بسیار به تعبیر اِورتی از نظریه کوانتومی (جهان‌های موازی کوانتومی) شبیه است. این نظریه بر این پایه است که جهان پس از هر اندازه‌گیری ناظر و مشاهده‌گر به کپی‌های دیگری از خود منشعب می‌شود.»
 
نخستین چاپ کتاب «قرآن و جهان‌های موازی» در ۲۳۰ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه به بهای ۶۵ هزار تومان از سوی نشر آب خست راهی بازار نشر شده است./925/د101/ب1
 
منبع: ایبنا
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
16:58 - 1399/03/12
بینید ما کجای دنیا ایستاده ایم !!!
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
17:55 - 1399/03/12
کجای دنیا ایستاده ای ؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
17:55 - 1399/03/12
جهان موازی...
دنیاییه که ذهن خیلی ها رو نسبت به خودش در گیر کرده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
17:57 - 1399/03/12
بسم الله الرحمن الرحیم جهان های موازی را می توان از راه اثبانیت حق خدا بر زمین نیز اثبات نمود که برای این کار نیز باید ابتدا عامل جبر را پیدا کرد که عامل جبر در زمین وهمه ی موجودات نیز صاحب ما است که او نیز اقایی برسر ما قرارداده است که به او یا ابن الحسن العسکری می گویند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
17:58 - 1399/03/12
باسلام دوستان موضوع جالب و کاملا قابل توجهی وقابل تامل میباشد به نظر من باید وچود داشته باشد اگه جهان موازی وچود نداشت بعد از مرگ روح انسان به کجا میره ؟ چرا بعضی وقت ها برای اتفاقی که میفته احساس میکنی قبلا افتادن این اتفاق قبلا تجربه کرده بودید یا از قبل میدونستید.کسی هست در این مورد راهنمایی کنه .شاید عالم زر که میگن ...
پاسخ ها
شهبازی
Iran, Islamic Republic of
18:08 - 1399/03/12
این میلیارد ها کهکشهان با تیلیرون ها ستاره رو سیاه فکر میکند فقط برای انسان خلق شده من مطمئنم جز ادم موجوداتی زیادی دیگه ای وجود دارن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
18:02 - 1399/03/12
سفر در زمان مقوله ی بسیار ساده ای هست .
ابتدا باید از بعد فیزیک خارج شد . وقتی جرم مربوط به فیزیک است زمان هم مربوط به فیزیک است . نمیشه فیزیک رو بدون زمان و جرم و ... تصور کرد همونطور ک اب رو بدون ویژگی خیس بودنش و شکر رو بدون ویژگی شیرینیش نمیشه تصور کرد . پس ابتدا باید از بعد فیزیک خارج شد و وارد متافیزیک شد . ینی بعد روحانی انسان.
روح میتونه بره به گذشته و آینده ولی فقط به عنوان مشاهده گر . چیزی رو نمیتونه تغییر بده چون تقدیر هر چیزی و هر قومی و هر اتفاقی از قبل تعیین شده .
تسلط به این ک روح رو بتونی بفرستی خارج از بدن و کنترلشو در دست بگیری بارها انجام شده ک نیازمند ریاضت و ضعیف کردن بدن در برابر روحه . پس برای سفر در زمان
روحتونو تقویت کنید
نوری
Iran, Islamic Republic of
18:04 - 1399/03/12
سلام به نظر من واقعی نیست
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
18:04 - 1399/03/12
نظریه جهان های موازی کاملا حقیقت داره به این صورت که در فاصله بین دو انگشت شما میتونه میلیونها جهان موازی وجود داشته باشه.شما وقتی ارزو میکنی که کاش ادم پولداری بودم همون لحظه یه جهان موازی ایجاد میشه که شما توی اون جهان یه ادم پول دار هستی شاید باور نکنین ولی حقیقت داره
قاسمی
Iran, Islamic Republic of
18:19 - 1399/03/12
در بين همه اينها روياي صادقه از همه عجيب تر ولي واقعي تر است چون خيلي ها آن را تجربه كرده اند از جمله خود من، ولي با اين وجود هنوز دانشمندان درباره آن چيزي نميدانند و پيشرفتي نكرده اند. اين موضوع يكي از موضوعات مورد بحث در علوم شناختي است.
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
18:20 - 1399/03/12
من یک نظر درباره رویای صادقه دارم:
ممکنه مانند جهان ما و موازی جهان ما یک جهان دیگه ای باشه که انسان هایی شبیه به ما اونجا زندگی میکنن.(یعنی اگر ما A باشیم اونا `A هستن)
به همین دلیل گاهی اوقات ارتباط مغزی بین ما و مثل خود ما در جهان موازی برقرار میشه و اتفاقاتی که اونا تجربه میکنن رو ما باخبر میشیم و ممکنه اون اتفاق برای ما بیفته و ممکنه اتفاق نیفته.
نکته اینجاست چون ما در قالب خواب دیدیم ممکنه تا اتفاق نیفتاده باخبر نشیم پس ممکنه ما خیلی چیز ها دیدیم که چون اتفاق نیفتاده یادمون نیومده.
ممنون میشم اگه درباره این نظریه راهنمایی کنید که چقد ممکنه درست باشه.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
18:59 - 1399/03/12
با سلام خدمت شما من یک سئوال دارمازشما پاسخ گوی عزیز سئوال ایا روح انسان با جسم خویش دردو جهان موازی است اگر هست نحو ارتباط انها به چه صورت است لطفا به سئوال اینجانب پاسخ دهید
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین