۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۳
کد خبر: ۶۸۳۲۴۰
پ
کتاب «تاریخ انگاره شیعی زیارت بر پایه بازسازی کتاب المزار اشعری» از سری کتاب های حوزه تاریخ تشیع ه از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) منتشر شده است.

به گزارش سرویس کتاب و نشر خبرگزاری رسا، کتاب «تاریخ انگاره شیعی زیارت بر پایه بازسازی کتاب المزار اشعری» از سری کتاب های حوزه تاریخ تشیع به قلم دکتر حامد خانی (فرهنگ مهروش) است که از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق علیه السلام منتشر شده است.

پژوهشگران مطالعات تاريخي و تطبيقي اديان، ابعاد مختلف پديده ديني زيارت را در فرهنگ هاي مختلف مرور كرده، و ابعاد مختلف آن را باز كاويده اند؛ ابعادي هم چون ارزش دين‌شناختي آيين‌هاي زيارتي، جايگاه بنيادين زيارتگاه‌ها در اديان، تاثير آيين‌هاي زيارت بر شكل‌گيري مباحث و مكاتب كلامي، پيامدهاي زيست‌محيطي و اقتصادي زيارت، و تاثير روابط بينافرهنگي بر آن.

از جمله بحث‌ها در باره كاركرد آييني زيارت، بررسي تاثير آن بر شكل‌گيري فرقه‌ها يا حتي تبديل تدريجي فرقه‌ها به دين است. برخي دين‌شناسان به مطالعه مراكز زيارتي توجه نشان داده اند كه جايگاهي مقدس در سنت اديان كهن داشته‌اند و بنيان‌گذاران اديان جديد خواسته‌اند معنويت از يادرفته آن‌ها را احياء كنند. برخي هم به زيارتگاه‌هايي توجه كرده‌اند كه نخست پيروان مذاهبي مخالف با اكثريت آن ها را در مناطقي پرت و دورافتاده بنا نهاده‌اند و به‌مرور با تطور تدريجي آن فرقه ها، اين مراكز نيز مركزيت ديني يافته‌اند. آزمودن اين قبيل تحليل‌هاي دين‌شناختي بدون بازخواني ميراث اسلامي، خاصه ميراث شيعي، دشوار مي نمايد.

در اثر حاضر كوشش شده است كهن ترين نگرش‌هاي شيعيان به زيارت بر پايه بازسازي متن كهن و از يادرفته كتاب المزار سعد بن عبدالله اشعري (درگذشته 303 ق) تحليل شود.

از اهداف اصلی تألیف این کتاب، متقاعد کردن خوانندگان آن در رابطه با پی جویی، واکاوی و شناخت آیین های زیارتی کهن و بعضا منسوخ شیعیان، درک اسباب و علل رواج هر یک یا منسوخ شدن شان، ارتباط شان با شکل گیری، تثبیت و تحولات بعدی جامعه شیعی و تأثیر جریان های فکری مختلف بر توسعه آیین های زیارتی است.

علاوه بر این، این اثر به دنبال تبیین این نکته مهم است که باز شناسی تاریخ زیارات شیعی نیازمند بازسازی چندین اثر مهم دیگر از مزارات است و منابعی در آن مطرح می شوند که در این مطالعه کوشش می شود نشان داده شود بسیاری از آن ها از میان نرفته اند؛ بلکه صرفا در قالب مجموعه هایی منسجم تر جای گرفته و قابل بازیابی اند.

این اثر در میان دانشجویان فاضلی که قرار است موضوعی برای پایان نامه برگزینند دارای اهمیت شایانی است زیرا گام نخستینی است که در این حوزه مطالعاتی برداشته شده و دانشجویان و پژوهشگران می توانند با تلاش، تعمق و تتبع به شناخت ژرف تری از تاریخ دین و انسان دست یابند.

لازم به ذکر است کتاب «تاریخ انگاره شیعی زیارت بر پایه بازسازی کتاب المزار اشعری» در قطع رقعی با قیمت 580000 هزار ریال و 314 صفحه از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق علیه السلام منتشر شده و در اختیار علاقه مندان این حوزه مطالعاتی قرار گرفته است. برای تهیه این اثر می توانید به سایت انتشارات دانشگاه امام صادق علیه السلام مراجعه کرده و یا با شماره تلفن های 66954603 و 88370142 021 تماس حاصل نمایید.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین