۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۵
کد خبر: ۶۸۸۶۴۳
پ
مجموعه دو جلدی «غایةالسؤول (شرح کفایةالاصول)» نوشته احسان مهرکش به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

به گزارش سرویس کتاب نشر خبرگزاری رسا، مجموعه دو جلدی «غایه السؤول (شرح کفایةالاصول)» نوشته احسان مهرکش در ۱۰۷۲ و ۱۰۱۲ صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد. 

حضرت آیت الله العظمی سبحانی در مقدمه این اثر می‌نویسد: تأسیس پایه‌های علم اصول در میان شیعه به عصر امام محمدباقر(ع) و امام جعفر صادق(ع) بر می‌گردد. فقهای شیعه پس از ائمه اطهار(ع) بر اساس روشی که مورد تأیید ائمه(ع) بوده، برای به دست آوردن اصول استنباط تلاش مستمری انجام داده‌اند. 

از مهم ترین اثر اصولی که در فضای این جریان و روش تحریر شد، می‌توان از «کفایةالاصول» آخوند ملامحمدکاظم خراسانی نام برد که محور بحث‌های تألیفات پس از خود شد. از زمان تألیف کفایةالاصول تاکنون، شرح‌ها و حواشی زیادی پیرامون آن نگاشته شده است. 

با ملاحظه قسمت‌هایی از اثر حاضر مشخص شد، مؤلف در این اثر سعی و کوشش کرده تا مطالب کفایه را با استفاده از مجموعه آنچه که در دسترس است، توضیح دهند. این توضیح در دو بخش «تبیین مطالب» و «تبیین عبارات مشکل کفایه» انجام گرفته است و در این دو امر تا حدود زیادی موفق بودند و لذا شرح ایشان از شروح خوب کفایه محسوب می‌شود. 

همچنین، آیت الله عابدی «استاد برجسته حوزه علمیه قم» در مقدمه این اثر می‌نویسد: علم اصول فقه رشد و بالندگی خود را مدیون و وام دار تلاش عالمان و فقیهان بزرگی است که آثاری فاخر و کم نظیر در این عرصه پدید آورده‌اند. 

اصول فقه شیعی – و نه آنچه در حوزه های اهل سنت به نام اصول فقه متداول است – با آنچه امروز در غرب به عنوان «فلسفه تحلیل زبانی» یا «فلسفه تحلیلی» شناخته می‌شود، قابل مقایسه است. 

یکی از مهم‌ترین آثار در موضوع اصول فقه کتاب «کفایةالاصول» مرحوم آیت الله ملا محمدکاظم خراسانی است؛ این اثر، به شرح و تفسیر و توضیح عبارت ها و مطالب کفایه پرداخته است؛ مؤلف محترم از طلاب و فرهیختگان جوانی است که این اثر ایشان نویدبخش آینده پر فروغ علمی و تحقیقی اوست. این کتاب با قلمی روان و گویا با هدف تبیین آموزه‌های کفایه سامان یافته است. 

این اثر در دو جلد و ۳۶ فصل و مجموعا در ۲۰۷۴ صفحه تهیه و تنظیم شده است. علاقه مندان با خرید اینترنتی این کتاب از طریق نشانی اینترنتی مؤسسه بوستان کتاب به آدرس می‌توانند از تخفیف ۲۰ درصدی اثر مذکور بهره مند شوند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین