۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۴
کد خبر: ۶۹۲۵۶۱
پ
عضو ائتلاف الفتح:
یک عضو ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری، نتایج انتخابات پارلمانی را کودتا علیه ساز و کار قانونی سیاسی و توطئه‌ای برای تضعیف الحشد الشعبی دانست.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری رسا، «محمود الحیانی» عضو و نامزد ائتلاف الفتح در انتخابات زودهنگام پارلمانی ۲۰۲۱ عراق امروز (یکشنبه) نتایج اعلام شده از سوی کمیساریای عالی انتخابات عراق را کودتا علیه ساز و کار سیاسی دانست.

او به وبگاه المعلومه گفت که الحشد الشعبی در معرض یک توطئه بزرگ قرار گرفته و توطئه‌گران قصد نابودی این گروه و تضعیف حامیانش را دارند و آن‌چه کمیساریای انتخابات اعلام کرده و روند انتخابات چیزی جز تلاش برای خدعه و فریب علیه ائتلاف الفتح نبود.

الحیانی سپس افزود: «نتیجه اعلام شده انتخابات تلاشی برای تضعیف ائتلاف الفتح و کودتا علیه ساز و کار سیاسی بود. الحشد الشعبی امروز در معرض یک توطئه بزرگ قرار گرفته است، اما همه تلاش‌ها در نهایت شکست خواهد خورد، چرا که الحشد نماینده همه جریان‌های مردمی است و به گروهی و جریان خاصی تعلق ندارد.»

در همین راستا «زینب الموسوی» دیگر عضو و نامزد ائتلاف الفتح به وبگاه العهد نیوز عراق گفت این گروه سیاسی از آن جهت که حامی الحشد الشعبی در پارلمان است، در معرض توطئه خارجی قرار گرفته و آرای انتخاباتی‌اش به سرقت رفته است.

او بار دیگر همچون رهبران ائتلاف الفتح، تأکید کرد که این گروه سیاسی نتایج اعلام شده را قبول ندارد و دلایلی وجود دارد که سرقت آراء از سوی برخی کشور‌های منطقه را ثابت می‌کند.

الموسوی سپس گفت که الفتح از طریق قانونی به نتایج اعلام شده اعتراض خواهد کرد.

کمیساریای عالی انتخابات عراق اواخر شب گذشته در اطلاعیه آخرین نتایج شمارش آراء لحظاتی پیش از اعلام نتایج در کنفرانس خبری گفت که این نتیجه به صورت نهایی نیست و نتیجه شمارش دستی آراء نیز به این نتایج اضافه خواهد شد و احتمال تجدید نظر در آن وجود دارد.

این عضو ائتلاف الفتح از استان الانبار شب گذشته نیز در مصاحبه‌ای گفت که یک فرد با نفوذ دولتی که با طرف‌های خارجی در ارتباط است، در پشت صحنه تغییر نتایج انتخابات قرار دارد.

او نامی از فرد مورد نظر خود به میان نیاورد، اما گفت که او به سرور‌های رأی‌گیری دسترسی داشت و از این طریق اقدام به تغییر نتایج کرده است.

الحیانی تأکید کرد که کمیساریای عالی انتخابات در اعلام نتیجه انتخابات اشتباهات بسیاری مرتکب شد و پس از اعلام نتیجه اولیه، گفت که هنوز آرای بیش از سه هزار شعبه اخذ رأی شمرده نشده است.

به گفته وی این موضوع موجب بروز مشکلات زیادی شد، به طوریکه ابتدا نتایج اعلام شد و سپس تغییر کرد و در این میان بسیاری از آرای انتخاباتی ناپدید شد.

«ضحی القیصر» دیگر نماینده سابق پارلمان عراق و نامزد انتخابات فعلی نیز در واکنش به اعلام نتایج از سوی کمیساریای عالی انتخابات گفت که این نتایج کاملا برخلاف چیزی است که در برگه‌های رأی نوشته شده است.

او با تأکید بر اینکه آرای رأی دهندگان دزدیده شده است، افزود: «بهترین راه برای از میان برداشتن نگرانی‌ها بازشماری دستی آرای همه شعب اخذ رأی است.»

«محمد الکعبی» تحلیلگر سیاسی عراقی نیز به وبگاه المعلومه گفت آمریکا طرح سیاسی جدیدی را در عراق ترسیم کرده و تلاش دارد از خلال آن منافع خود و هم‌پیمانانش را تضمین کرده و به حضور نظامی خود در خاک عراق ادامه دهد.

کمیساریای عالی انتخابات عراق اواخر شب گذشته در یک کنفرانس خبری، آخرین نتایج شمارش آراء را اعلام کرد و با این حال گفت که این نتیجه به صورت نهایی نیست و نتیجه شمارش دستی آراء نیز به این نتایج اضافه خواهد شد و احتمال تجدید نظر در آن وجود دارد. طبق اعلام این نهاد، عمده آراء به گروه‌های سیاسی ذیل تعلق گرفته است.

جریان صدر به رهبری «مقتدی الصدر»: ۷۳ کرسی

ائتلاف تقدم به ریاست «محمد الحلبوسی»: ۳۷ کرسی

ائتلاف دولة القانون به ریاست «نوری المالکی»: ۳۴ کرسی

حزب دموکرات کردستان عراق به ریاست «مسعود بارزانی»: ۳۲ کرسی

حزب اتحادیه میهنی کردستان به ریاست بافل طالبانی: ۱۷ کرسی

ائتلاف عزم به ریاست «خمیس الخنجر»: ۱۲ کرسی

ائتلاف الفتح به ریاست «هادی العامری»: ۱۷ کرسی

مخالفت هیأت هماهنگی شیعیان با نتایج انتخابات

اعتراض به نتایج انتخابات از همان ساعات ابتدایی قرائت مرحله اول شمارش آراء که ۲۴ ساعت پس از برگزاری انتخابات صورت گرفت، آغاز شد.

شب گذشته نیز هیأت هماهنگی شیعیان عراق موسوم به «چارچوب هماهنگی» که شامل احزاب و گروه‌های شیعه شامل ائتلاف «الفتح»، «دوله القانون»، «عصائب اهل الحق» به اضافه «کتائب حزب‌الله» و دیگر جریان‌های شیعی است، در رد نتایج انتخابات این کشور بیانیه منتشر کرد.

کانال تلگرامی النجباء به نقل از این هیأت گزارش داد: «از کمیساریای انتخابات انتظار داشتیم، تخلفات بزرگی را تصحیح کند که در جریان و پس از شمارش آراء و اعلام نتایج صورت گرفت».

این نهاد تأکید کرد، پس از اینکه کمیساریای انتخابات اصرار کرد که نتایج آرائی که مورد شکایت قرار گرفت، صحیح است، «ما نیز مخالفت کامل خود را با نتایج این انتخابات اعلام می‌کنیم».

نهاد مذکور، کمیساریای انتخابات را مسئول ناکامی و سوء مدیریت انتخاب دانست و تأکید کرد که این مسئله، تأثیر منفی بر مسیر دموکراسی و وفاق اجتماعی خواهد گذاشت.

در همین ارتباط، «نوری المالکی» نخست‌وزیر پیشین عراق و رئیس ائتلاف دوله القانون که پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات، با ۳۷ کرسی در رده دوم پس از جریان صدر قرار گرفت، دیروز (شنبه) از کمیساریای عالی انتخابات خواست تا موارد «اجحاف و اختلال» در نتایج انتخابات رسیدگی کند.

المالکی با انتشار بیانیه‌ای بر ضرورت اطمینان خاطر مردم عراق و گروه‌های سیاسی رقیب در انتخابات از آراء داده شده و احترام به انتخاب‌های رأی‌دهندگان تأکید کرد و گفت که مسیر درست تحقق اراده ملت و ایجاد سلطه، مسیر دموکراسی است که ملت عراق هزینه‌های بسیاری برای رسیدن به آن پرداخت کرده و همواره نیز از آن دفاع خواهد کرد.

وی در ادامه بر ضرورت «رسیدگی به اجحاف و اختلالی که با روند انتخاباتی همراه بود و واکنش‌های برخی با استفاده از شیوه‌های قانونی و مسالمت آمیز را برانگیخت و نیز ضرورت اعطای کامل حق هر صاحب حقی» تاکید کرد.

با این حال، نتایج اعلامی از سوی کمیساریای عالی انتخابات عراق نشان می‌دهد هیچ یک از ائتلاف‌های سیاسی، میزان آرایی که بر اساس آن قادر به تشکیل فراکسیون بزرگتر در پارلمان باشند، کسب نکرده‌اند و ائتلاف میان گروه‌های سیاسی مختلف مانند دوره‌های پیشین، برای تشکیل کابینه ضروری است.

جریان صدر در این انتخابات موفق به کسب بیشترین کرسی در مقایسه با رقبای انتخاباتی‌اش شد، اما برای تشکیل دولت جدید، همچنان نیازمند هم‌پیمانی با سایر گروه‌های پارلمانی است و به همین دلیل رایزنی‌ها و اقدامات اولیه برای این امر را آغاز کرده است./۹۸۸/

برچسب ها: رسا عراق انتخابات
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
17:45 - 1400/07/25
تا وفتی در عراق سفارت آمریکا هست انتظار نداشته باشید انتخابات سالم و بدون تقلب انجام بشه ! تو افغانستان دیدید چطور نوکرشان را سر کار آوردن اینجا هم خیلی راحت سر مقاومت را بریدن !
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
17:49 - 1400/07/25
خیلی واضحه و نیاز به توضیح نداره با تقلب و دستکاری آشکار در انتخابات ، نیروهای مقاومت عراق رو کنار زدن اکثریت به مخالفان جریان مقاومت داده شده !! واقعا باید گفت داده شده ! یعنی خواست آمریکا که میخواست مجلسی تو عراق رو کاربیاد که جضور آنها در عراق را تقویت کند و پیگیر خروج آنها نباشد و از طرفی مقاومت را با حذف و تضعیف حشدالشعی از بین ببرد حالا باید دید اعتراضها به تقلب در انتخابات در عراق به کجا میکشد اما چیزی که میشه حدس زد با وجود آمریکا و دولت وابسته کاظمی در عراق زیاد نمیتوان به تغییر نتیجه انتخابات امید داشت ! توطئه حذف نیروهای مقاومت مردمی عراق از قبل برنامه ریزی شده و آمریکا و صهیونیستها و اعراب مرتجع خیلی روی آن کار کردن تا قدرت سیاسی مقاومت را که در مجلس عراق شکل گرفته بود از بین ببرند .
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین