۰۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۵
کد خبر: ۶۹۳۲۴۶
پ
به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی؛
وبیناری با عنوان «وحدت اسلامی کلید رشد و پیشرفت جهان اسلام» به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی هندوستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری رسا، همزمان با فرا رسیدن هفته وحدت، سالروز ولادت پیامبر اسلام و پیشوای ششم شیعیان جهان امام جعفر صادق علیهما السلام وبیناری به عنوان «وحدت اسلامی کلید رشد و پیشرفت جهان اسلام» به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی هندوستان و با همکاری کانال تلویزیونی جهانی "وین"، کانال تلویزیونی اینترنتی "اس ان ان" و کانال اینترنتی "زین العبا" در فضای مجازی از طریق نرم افزار زوم (Zoom) برگزار شد.

در این وبینار ابوالفضل علیخانی سرکنسول محترم ج.ا.ایران در بمبئی، محسن آشوری وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ج.ا. ایران در بمبئی، دکتر ذوالقرنین بای صاحب حکیم الدین رسول الحدود دعوت جماعت علوی بوهرا گجرات، دکتر رامیز راجا رئیس موسسه علمی علوم پیرا پزشکی منطقه ممبرا بمبئی و رئیس سازمان مردم نهاد "بله ما می توانیم "، حجت الاسلام والمسلمین نظام الدین فخرالدین صاحب رئیس هیات امنای جامعه نظامیه و عضو مجلس قانون گذاری هند، خانم اماتول عاطفه عضو هیات امنای اوقاف و عضو کمیته حج ایالت تامیل نادو، دکتر عباس عالم رضوی استاد دانشکده رضوی بمبئی، خانم فاطمه مظفر عضو هیت امنای اوقاف ایالت تامیل نادو و سازمان قانونگذاری مسلمانان هند، جناب آقای محسن پاک آیین دیپلمات و نویسنده از ج.ا.ایران، جناب آقای دانش ریاض رئیس رسانه خصوصی معیشت بمبئی، حجت الاسلام و المسلمین اسلم رضوی رئیس مجتمع علمای شیعه ایالت مهاراشترا سخنرانی کردند.

این وبینار که اجرای آنرا خانم شایسته حیدر یکی از مجریان سرشناس تلویزیونی هندوستان بعهده داشته و عده کثیری حدود هشتاد نفر از اساتید، دانشجویان و علاقمندان نیز حضور داشته اند، با تلاوتی چند از آیات وحدت از کلام الله مجید آغاز گردید و پس از تلاوت قرآن مجید، کلیپی زیبا در مورد جشن میلاد پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) اکران شد.

وبینار وحدت اسلامی کلید رشد و پیشرفت جهان اسلام برگزار شد

تفرقه و اختلاف عامل نابودی هر جامعه است

در ادامه مراسم جناب آقای ابوالفضل علیخانی سرکنسول محترم جمهوری اسلامی ایران در بمبئی ضمن عرض تبریک و تهنیت به مناسبت هفته وحدت و ولادت حضرت خاتم الانبیاء بیان داشت: مهم‌ترین موضوع اجتماعی در هر جامعه، مسأله وحدت و همبستگی آن جامعه است، تفرقه و اختلاف میان مردم در هر جامعه ایی منجر به نابودی جامعه و از بین رفتن آن جامعه خواهد انجامید.

وی گفت: دنیای اسلام نیز از این قاعده مستثنی نیست و وحدت مسلمین یکی از ضروریات جامعه اسلامی است؛ حتی جوامع اسلامی برای تأثیرگذاری بر دنیا و رشد اسلام در دنیا باید با یکدیگر اتحاد داشته و از تفرقه و تشتت جلوگیری کنند. اسلام دین کامل با دستوراتی جامع می باشد و البته آخرین دین الهی است که از طرف خداوند سبحان به جهانیان عرضه شده است.

علیخانی در ادامه تاکید کرد: امروزه جهان اسلام با مشکلات بسیاری از سوی دشمنان دست به گریبان است. در بسیاری از کشورهای مسلمان گروه های تکفیری که دشمنان اسلام به صورت کامل از آنها پشتیبانی می کنند تشکیل شده اند تا دین اسلام را خدشه دار کنند. دشمنی های استکبار با جهان اسلام بسیار عمیق است اما کلید پیروزی امت اسلام وحدت است. همه گروه های مسلمان می توانند با یکدیگر متحد شده و به مقابله با دشمنان خود بپردازند و راههای موفقیت را پیموده و به قله های کامیابی دست یابند.

وبینار وحدت اسلامی کلید رشد و پیشرفت جهان اسلام برگزار شد

باوجود جنبه های اشتراکی اختلاف میان امت اسلام بی معنا است

دکتر ذوالقرنین بای صاحب حکیم الدین رسول الحدود دعوت جماعت علوی بوهرا گجرات ضمن عرض تبریک و تهنیت به مناسبت هفته وحدت و همچنین تشکر و قدردانی از وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به دلیل برگزاری وبینار وحدت اسلامی رمز رشد و ترقی جهان اسلام اظهار داشت: نهضت مردمی ایران اسلامی که به حکومت اسلام ناب محمدی (ص) ختم گردید، نمونه ای عالی از وحدت و اتحاد میان مردم یک جامعه در جهان به شمار می رود که سرچشمه و الگویی برای مردم مسلمان و آزادی خواه امت اسلام تبدیل شده است، علوی بوهرا جشن میلاد نبی اکرم (ص) را در روز دوم ربیع الاول برگزار می کنند، همانطور که می دانید ربیع به معنی بهار است و این ماه یعنی بهار اول که همان تولد پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) است.

وی افزود: هنگامی که همه انبیاء از سوی خداوند متعال مبعوث شده اند وهمه به سوی او نیز می روند پس چه لزومی دارد که با هم تفرقه داشته باشیم، ما مسلمانان دارای یک کتاب، یک پیامبر، یک قبله هستیم پس تفرقه و نفاق که باعث انشقاق گروهها می گردد در میان امت اسلام بی معنا است، وحدت می تواند همه امت اسلام راگرد هم آورد و جامعه ای محکم و قوی شکل گیرد که الگوی دیگر جوامع گردد.

وبینار وحدت اسلامی کلید رشد و پیشرفت جهان اسلام برگزار شد

هفته وحدت نماد همدلی و برادری شیعه و سنی است

خانم فاطمه مظفر عضو هیت امنای اوقاف ایالت تامیل نادو و سازمان قانونگذاری مسلمانان هند، ضمن عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن هفته وحدت و میلاد خجسته خاتم الانبیاء (ص) بیان داشت: هفته وحدت نماد همدلی، اخلاق‌ محوری و عظمت مسلمین و برادری شیعه و سنی است، خداوند به واسطه دین مبین اسلام، نعمت بزرگ ﺗألیف قلوب را به مردم هدیه داد؛ نعمتی که همگان باید قدر آن را بدانیم و از برکات آن برای تحکیم وحدت بهره گیریم، تکلیف و ضرورت ایجاب می‌کند جهان اسلام بدون تنش و هرگونه اختلاف نظر با وحدت کامل، مباحث فقهی و تفاوتهای تاریخی را کنار بگذارد و بیش از گذشته با وحدت به ریسمان الهی چنگ زنند.

وی با اشاره به سفر خود به جمهوری اسلامی ایران و دیدار با رهبر فرزانه انقلاب اسلامی (مدظله العالی) اظهار داشت: در سفر به ایران در کنفرانس وحدت جهان اسلام شرکت کردم و با رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) دیدار داشتم، امروزه ایران نمونه ای موفق از وحدت و اتحاد میان مردم محسوب می گردد، نهضت مردم ایران نشان داد که می توان مشکلات را با اطاعت از دستورات الهی اسلام حل و فصل کرد و این دین آسمانی کامل ترین دین در میان ادیان است و می تواند پاسخگوی همه مشکلات مردم باشد.

وبینار وحدت اسلامی کلید رشد و پیشرفت جهان اسلام برگزار شد

اتحاد و انسجام تنها راه نجات مسلمانان برابر دسیسه های استکباری است

محسن پاک آیین دیپلمات و پژوهشگر ج.ا.ایران از خراسان رضوی در ابتدای سخنان خود ضمن عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن هفته وحدت و میلاد با سعادت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) وهمچنین عرض تشکر از خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی گفت: همه مسلمانان جهان باید در کنار یکدیگر قرار گیرند زیرا آنها اهداف مشترک و مشکلات مشترکی دارند که باید از این طریق حل و فصل گردد، به طور قطع و یقین مسلمانان اقدامات متعددی را با استفاده از وحدت انجام داده اند اما کافی نیست، ترویج وحدت، انسجام، اتحاد و تدبیر تنها راه نجات مسلمانان و جهان اسلام در برابر دسیسه های دشمنان و استکبار است، ما تأکید می کنیم که مسلمانان در پیروی از پیامبر گرامی اسلام (ص) نباید از تهدید قدرت ها، کفر و فوبیای بی عدالتی بترسند و واهمه داشته باشند.

وی افزود: اگر شاهد بی عدالتی در مورد سوریه و افغانستان هستیم و یمن و شمال آفریقا را ناامن می بینیم، دیگر نباید سکوت کنیم، اگر جهان اسلام متحد باشد، فلسطین امروز نباید تنها باشد، اگر متحد باشد، دولتی در غزه که بر اساس آرای مردم فلسطین است نباید تحت فشار قرار گیرد و نباید تهدید به قطع حمایت شود مگر اینکه اصول خود را کنار بگذارد، جهان اسلام باید حمایت خود را از مردم و مقامات فلسطین یک صدا اعلام کند، باید از آنها در پایبندی به اصول خود حمایت کرد.

محسن پاک تاکید کرد: اگر این اتفاق بیفتد، کسانی که باعث فجایع در سرزمین های اشغالی شده اند، دیگر نمی توانند چنین جنایات نفرت انگیزی را مرتکب شوند، با وجود همه این جنایات علیه مردم فلسطین، طرفداران به اصطلاح حقوق بشر کاملاً ساکت و بی تفاوت هستند، این از عدم وحدت در جهان اسلام نشأت می گیرد، این چیزی است که جهان اسلام امروز به آن نیاز دارد، جهان اسلام نباید اجازه دهد دشمنان از ضعف میان آنها استفاده کنند، بدانید که این دشمنان به تنهایی قوی نیستند، ما در ایران، دست دوستی را به سوی همه مسلمانان دراز می کنیم، جمهوری اسلامی ایران خواهان وحدت، انسجام و اتحاد میان همه مسلمانان است.

وبینار وحدت اسلامی کلید رشد و پیشرفت جهان اسلام برگزار شد

دشمن از اتحاد و بیداری مسلمانان وحشت زده است

حجت الاسلام والمسلمین اسلم رضوی رئیس مجتمع علمای شیعه ایالت مهاراشترا ضمن عرض تبریک به مناسبت هفته وحدت و فرا رسیدن میلاد خاتم الانبیا (ص) اظهار داشت: پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) پیامبر رحمت برای جهانیان هستند و دین اسلام کاملترین دین در میان ادیان الهی است، مخالفان و دشمنان دین اسلام همچون یهودیان و مسیحیان دشمنان دین اسلام هستند و قسم خورده اند که به این دین الهی و پیروان آن ضربه زنند و مسلمانان بایستی هوشیار باشند تا در مقابل آنها به صورت یکپارچه ایستادگی نمایند و این مهم تنها با اتحاد و وحدت میان همه گروههای مسلمان اتفاق می افتد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به تاریخچه زمان تبعید رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی در دوره تاریک ستم شاهی ابراز داشت: هنگامی که رهبر مدبر و شجاع انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) در سیستان و بلوچستان بودند، همه علما و اندیشمندان اهل سنت را گرد هم آوردند و اعلام کردند که از 12 ربیع الاول تا 17 ربیع الاول هفته وحدت اسلامی می باشد و البته این ایده والا و مدبرانه پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی شکل جامعی به خود گرفت و توانست مسلمانان را به قدرت عظیم خود آگاه کند، دقیقا دشمنان اسلام از وحدت مسلمانان و بیدار شدن وجدان های خفته می ترسند.

وبینار وحدت اسلامی کلید رشد و پیشرفت جهان اسلام برگزار شد

تفرقه‌ بزرگترین ابزار و سلاح دشمنان دین مبین اسلام بوده است

مولانا نظام الدین فخرالدین رئیس هیات امنای جامعه نظامیه و عضو مجلس قانون گذاری هند نیز ضمن تبریک به مناسبت هفته وحدت و تشکر از خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران به دلیل برگزاری وبینار وحدت اسلامی کلید پیشرفت و رشد جهان اسلام بیان داشت: پروردگار جهانیان، اسلام را به عنوان دین وحدت، همدلی و همبستگی معرفی می‌کند، بزرگترین ابزار و سلاح دشمنان این دین مبین نیز از ابتدای آغاز رسالت پیامبر(ص) تاکنون، تفرقه‌افکنی بوده است در حالی که مسلمانان می‌توانند با تکیه بر مشترکات بسیاری که دارند در برابر این دسیسه ها، صف واحدی را تشکیل دهند.

وی در ادامه فرمایشات خود به دسیسه های دشمنان و استکبار جهانی در حق جهان اسلام اشاره کرد و گفت: باید به خاطر آورد اختلافاتی که میان کشورهای اسلامی و حتی گروه های اسلامی ایجاد می شود همگی به توطئه دشمنان اسلام باز می گردد، سران دولت‌ها و گروه های اسلامی بایستی توجه داشته باشند که این اختلافات باعث از بین رفتن خودشان می شود، افرادی که بین شیعه و سنی در کشورهای اسلامی اختلاف می‌اندازد، نه شیعه هستند و نه سنی؛ این‌ها همان ایادی استعمار و دشمنان قسم خورده اسلام هستند که می‌خواهند کشورهای اسلامی را نابود کنند و مسلمانان را ضعیف جلوه دهند، اگر اختلافات از بین رود شاهد دوران درخشان جهان اسلام در همه زمینه ها خواهیم بود.

وبینار وحدت اسلامی کلید رشد و پیشرفت جهان اسلام برگزار شد

وحدت، کلید رشد و ترقی جهان اسلام است

دانش ریاض سردبیر نشریه معیشت بمبئی ضمن عرض تبریک به مناسبت ولادت پیامبر اعظم(ص) و همچنین هفته وحدت با استناد به تلاوت آیه وحدت در ابتدای وبینار اظهار داشت: به درستی وحدت کلید رشد و ترقی جهان اسلام است، هفته وحدت نماد همدلی، اخلاق‌ محوری و عظمت مسلمین و برادری شیعه و سنی است؛ به نوعی می‌توان گفت که هفته وحدت نماد پیمان بستن با راه و روش اسلام ناب محمدی (ص) و خط امام و رهبری است، هفته وحدت به این معناست که شیعه و سنی باید در مشترکات با هم وحدت و انسجام داشته باشند و در جهت زدودن اختلافات و همچنین، مقابله با دشمن مشترک یعنی صهیونیست، وهابیت و تکفیری‌ها اقدام کنند، بنیان گذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) به خوبی می دانستند که وحدت می تواند کلید رشد جهان اسلام و مقابله با دشمنان باشد.

وبینار وحدت اسلامی کلید رشد و پیشرفت جهان اسلام برگزار شد

تفرقه موجب بروز فقر و جنگ خانمان سوز در شش کشور اسلامی شد

دکتر رمیز راجا رئیس موسسه علمی علوم پیرا پزشکی منطقه ممبرا بمبئی ضمن عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن هفته وحدت، ابراز داشت: به درستی وحدت کلید موفقیت برای تمامی گروه های مسلمانان است، امروزه شاهد آن هستیم که شش کشور جهان اسلام دچار جنگ های خانمان سوز هستند، فقر در این کشورها به صورت گسترده رشد پیدا کرده است، زنان هنوز در بسیاری از کشورهای اسلامی به سطح و جایگاه واقعی خود نرسیده اند، کشورهای مسلمان بایستی اصلاحات را از خود شروع کنند و همه کشورها و مسلمانان برای از بین بردن فقر در همه ابعاد بایستی نسبت به وحدت و انسجام میان خود همت گمارند، باید گفت که وجود صلح و فضای آرام موجب رشد و ترقی بوده که دستاورد وحدت برای امت اسلام است.

خانم اماتول عاطفه عضو هیات امنای اوقاف و عضو کمیته حج ایالت تامیل نادو ضمن عرض تبریک و تهنیت به مناسبت هفته وحدت و تشکر از خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی گفت: وحدت بین مسلمانان جهان موجب هماهنگی، همدلی و هم افزایی آنها می‌شود؛ بنابراین وحدت در جهان اسلام عنصری مهم است، برخی تصور می‌کنند وحدت به معنای فراموش کردن عقاید و ذوب شدن در یکدیگر است؛ در حالی که وحدت، یکی شدن سیاست‌ها است، آیات متعدد قرآنی همه مسلمانان و حتی همه انسانها را به وحدت فرا می خواند ولی در جوامع جهانی شاهد اختلافات جدی و جنگهای متعدد هستیم.

وبینار وحدت اسلامی کلید رشد و پیشرفت جهان اسلام برگزار شد

احترام به مقدسات همدیگر عامل ثبات در جامعه اسلامی است

دکتر عباس عالم رضوی استاد دانشکده رضوی بمبئی با عرض تبریک به مناسبت هفته وحدت و میلاد خجسته پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) اظهار داشت: لزوم حفظ وحدت میان مسلمین از جمله اموری است که همواره از سوی بزرگان و رهبران مذهبی مسلمان مورد توجه قرار گرفته است، آشنایی پیروان مذاهب با عقاید یکدیگر، اگر همراه با هتک به معتقدات سایر مذاهب نباشد، نه ‌تنها موجب تفرقه نمی‌شود، بلکه مانع از اتهام و دروغ‌پردازی دشمنان اسلام و مسلمین می‌شود.

محسن آشوری ضمن تبریک و تهنیت به مناسبت هفته وحدت و میلاد پیامبر اعظم (ص) از همه سخنرانان و حاضرین در این وبینار تشکر و قدردانی کرد و افزود: موضوع وحدت اسلامی از موضوعات بسیار مهم است که اسلام ناب محمدی(ص) این مهم را به مسلمانان مستقیم و غیر مستقیم آموزش داده است اگر در سنت و سیره پیامبر بنگریم موارد متعددی می توانیم بیابیم و اگر به تاریخ اسلام مراجعه کنیم پیمان عقد اخوت را آموزش غیر مستقیم می توان تلقی نمود از سوی دیگر دشمن شناسی و مقابله با آنها نیز در گرو داشتن علم کافی است و یکی از روشهای مقابله نیزاتحاد و همدلی مسلمانان است.

علاقه مندان می توانند جهت استفاده و بهره برداری از این وبینار به آدرس https://youtu.be/cZexsMqkNz4 در کانال یوتیوب خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی مراجعه کنند./988/

وبینار وحدت اسلامی کلید رشد و پیشرفت جهان اسلام برگزار شد

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین