سرویس :
۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۰
کد خبر: ۶۹۹۱۱۰
پ
کتاب «دایرة المعارف ارتباطات و تعاملات خدا، انسان و جهان» به قلم حجت الاسلام و المسلمین احمد فرخ فال در 20 جلد از سوی انتشارات ذکری چاپ و منتشر شد.

به گزارش خبرنگار سرویس کتاب و نشر خبرگزاری رسا، کتاب دایرة المعارف ارتباطات و تعاملات خدا، انسان و جهان از دیدگاه قرآن کریم، پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به قلم حجت الاسلام و المسلمین احمد فرخ فال در 20 جلد از سوی انتشارات ذکری چاپ و منتشر شد.

آنچه در این نوشتار به عنوان یک «دایرةالمعارف» مشاهده می‌کنید موسوعه ای است مفصل در موضوع ارتباطات و تعاملات جهان هستی که با بهره گیری از آیات قرآن کریم و کلمات نورانی نبی مکرم اسلام(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) تنظیم گردیده و با استفاده از تفاسیر معتبر و نظرات علما و اندیشمندان و کارشناسان موارد آن تشریح و تعاملات بشری به صورت ویژه و مفصل و کاربردی مطرح و بررسی شده است.

در این مجموعه به تبیین ارتباطات و تعاملات جهان هستی، اعم از تعاملات الهی با عرشیان و فرشیان و تعاملات انسان ها پرداخته شده است؛ و نظر به اینکه تعاملات تکوینی در عالم هستی از قبیل زمین و آسمانها و کُرات و کهکشان ها و تعاملات حیوانات و نباتات، دارای ابعاد گسترده و حیرت انگیزی است و نمی‌شود از آن صرف نظر کرد، این تعاملات نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

لازم به ذکر است که در ذیل همه آیات، از ترجمه حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی استفاده شده و در ترجمه روایات و تفاسیر بر متن های عربی از ترجمه های موجود استفاده شده است؛ اگر چه به قدر ضرورت و خیلی محدود، ویراستاری لازم نیز به عمل آمده است.

در پیش گفتار کتاب آمده

در زمان حاضر با رشد ابزارهای رسانه‌ای و توسعه ارتباطات و امکان بهره مندی همه اقشار جامعه و ملت ها و انسان‌ها از معارف حقه شریعت اسلام ناب محمدی(ص) برآن شدم تا با بهره‌گیری از منابع نورانی وپر فیض قرآن کریم و تفاسیر معتبر و سنت نبوی و معارف اهل بیت عصمت و طهارت و استفاده از قواعد و اصول قابل قبول در استنباط احکام شریعت، ابعاد گسترده «تعاملات و ارتباطات» را ترسیم نمایم.

با وجود عمومیت مباحث ارتباطات و تعاملات در ابعاد گسترده جهان هستی در نام‌گذاری کتاب از باب نام جزء بر کل، به جزء غالب در مباحث یعنی «ارتباطات و تعاملات انسان و جهان هستی» تصریح شده است.

واژه ارتباطات و تعاملات بشری در اصطلاح روز و در زبان عربی معاصر به عنوان «العلاقات الانسانیة» تعبیر و متداول شده است و تبیین ابعاد گسترده این تعاملات، می‌تواند چهره رحمانی اسلام ناب محمدی(ص) را به همه انسان‌ها و شیفتگان راه سعادت معرفی کند و رقابت دروغین اسلام های جعلی را کنار زده و حقیقت شریعت و سنت اصیل نبی مکرم اسلام(ص) را آشکار سازد و آنگاه است که جوامع بشری با دیدن ماهیت جامع و محاسن نورانی شریعت و اسلام ناب، آن را پذیرفته و سرلوحه زندگی خود قرار خواهند داد.

دایرة المعارف ارتباطات و تعاملات خدا، انسان و جهان چاپ و منتشر شد

نویسنده با توجه به گستردگی ابعاد ارتباطات و تعاملات، تمامی موضوعات و فروع آن را به عنوان درختواره این مباحث مورد توجه قرار داده و تعاملات را در سه فصل تبیین کرده است.

فهرست دایرة المعارف

 فصل اول: ارتباطات و تعاملات الهی

در این فصل به تعاملات الهی با عرشیان، فرشیان، حیوانات و کائنات تبیین شده است و در تعاملات الهی با عرشیان مثل تعاملات با ملائکه و فرشتگان بحث می‌شود و در تعاملات الهی با فرشیان، در بخشی،  طوایف جنّیان، شیاطین و ابلیس مطرح و بررسی شده است و در بخش دیگری، تعاملات الهی با انسان ها اعم از تعاملات الهی با انبیاء و ائمه(ع) عالمان، حاکمان، اغنیاء، فقرا و عموم انسان ها مورد بحث قرار گرفته است.

در تعاملات الهی با حیوانات، ضمن اشاره به حکمتی که در خلقت حیوانات است، تعامل الهی با حیوانات به صورت اجمالی مورد بررسی قرار گرفته و در تعاملات الهی با کائنات مثل کُرات، کهکشان ها، آسمان ها و زمین، آب، دریا ها و نباتات مورد تبیین قرار گرفته اند.

فصل دوم: ارتباطات و تعاملات انسانی

در این فصل، ارتباطات و تعاملات انسان اعم از انبیائ، ائمه، اولیاء و انواع انسان ها با جهان هستی بررسی شده و به جهت این که این تعاملات هدف اصلی تألیف کتاب است درس های مستوفی و نکات مختلف و متنوعی را در ۱۲ بخش آورده شده است.

در تعاملات انبیاء و ائمه(ع) تعاملات انوار هدایت با خداوند متعال، کائنات، عرشیان، موحدان، مشرکان، حاکمان، جنّیان، عموم مردم، منافقان، مفسدان، مجرمان، محاربان، متهمان، اسراء، غلامان و کنیزان مورد بررسی قرار گرفته است و در تعاملات بشری و عموم انسان ها، تعاملات انسان ها با خداوند متعال، انبیاء و ائمه، والدین و فرزند، استاد و شاگرد، همسایه، اسیر، اقوام رحم، قبائل مختلف، اهل ایمان، فرق، مذاهب، اهل کتاب، غیر اهل کتاب، منافق، مفسد، محارب، کنیز، غلام، مجرم و متهم مورد بررسی تفصیلی قرار گرفته است.

فصل سوم: ارتباطات و تعاملات کائنات

در این فصل، ارتباطات و تعاملات در کائنات مثل کُرات، کهکشان ها، آسمان ها، زمین، آب و هوا، نباتات... در سه بخش بحث شده است.

 در این فصل ضمن بررسی اجمالی نقش نباتات در محیط، به تعاملات آنها اشاره شده و تعاملات حیوانات نیز به صورت اجمالی بررسی گردیده است؛ در بخش اول به تعاملات کهکشان ها، آسمان ها، زمین، دریا، جاذبه، دافعه... پرداخته شده است و در بخش دوم، تعاملات بین نباتات؛ و در بخش سوم، تعاملات حیوانات در آنچه که به عنوان مأموریت هدف از خلقت آنها خواهد بود بررسی اجمالی شده است.

 

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
13:40 - 1400/10/19
تلاش استاد فرخ فال در تهیه و تدوین این اثر ارتباطی علمی ستودنیست. اجره علی الله تعالی
ذوالفقار نسب
Iran (Islamic Republic of)
13:55 - 1400/10/19
این کتاب را چگونه میتوان خریداری کرد؟ اینترنتی هم دسترسی بهش هست؟
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین