چرا تولید تست‌های کووید ۱۹ دشوار است؟
تست یک بیماری جدید همیشه مشکلات خاص خود را داشته است؛ اما در شرایط دنیاگیری کووید ۱۹، نیاز به تست‌های بیشتر و سریع‌تری است. پس چاره چیست؟
حسگر زنده‌ای که می تواند وجود بمب در فرودگاه را تشخیص دهد
حسگر فوق العاده حساس شرکت ایرباس قادر است وجود بمب در فرودگاه ها را تشخیص دهد. این حسگر که توسط یک شرکت استارتاپی ساخته شده، درون خود سلول های بیولوژیکی زنده دارد که می تواند وجود بمب را مانند سگ های بمب یاب کشف کند.
دستاورد چشمگیر محققان در معالجه کوررنگی از طریق ژن درمانی
افراد زیادی در سراسر جهان با مشکل کوررنگی دست و پنجه نرم می‌کنند و به تازگی نتایج اولین آزمایش انسانی ژن درمانی برای این بیماری در ژورنال JAMA Ophthalmology منتشر شده که نشان می‌دهد با درمانی ایمن و کارآمد روبه‌رو هستیم.
رابط مغز و رایانه؛ عصای دست معلولان یا مقدمه‌ای برای دستکاری شخصیت؟
فناوری در سال‌های اخیر پیشرفت شگفت‌انگیزی داشته که اگرچه باعث شده زندگی ما بسیار راحت‌تر از گذشته شود، اما باعث ایجاد نگرانی‌هایی نیز شده که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، واسط مغز و رایانه (BCI) است. این واسط می‌تواند سیگنال‌های مغز را بخواند و از آن‌ها برای کار‌های خاصی استفاده کند که نگرانی‌های زیادی در میان دانشمندان و فعالان حوزه فناوری ایجاد کرده است.
وضعیت ارسال اطلاع دورسنجی ماهواره نور+جزییات
ماهواره نور از زمان وارد شدن به مدار زمین در حال ارسال تله متری به ایستگاه زمینی بوده و این مسئله نشان دهنده عملکرد عادی این ماهواره در مدار زمین است.
کرونا شکاف دیجیتالی مردم جهان را آشکار کرد؛ عدم دسترسی میلیاردها نفر به اینترنت
شیوع کرونا باعث شد میلیاردها نفر خانه نشین شوند و برای ارتباط با یکدیگر از اینترنت استفاده کنند که این موضوع فشار شدیدی به شبکه اینترنت جهانی وارد کرد. با این وجود، میلیاردها نفر نیز در دوران بحران کرونا به اینترنت دسترسی نداشتند و تقریبا از هر نفر ۵ در کشورهای توسعه‌نیافته، ۱ نفر اینترنت داشته است.
کشف پادماده؛ سرنخی برای آغاز جهان
شواهد جدید نوترینوها نشان می‌دهد چرا کیهان از ماده ساخته‌ شده است، نه پادماده. با تشخیص پادماده، می‌توان به سرنخ‌هایی از آغاز جهان و ماده‌ی تاریک رسید.
ضدعفونی غیراصولی گوشی هوشمند مراجعه برای تعمیرات را افزایش داد
با شیوع ویروس کرونا و لزوم ضدعفونی‌کردن وسایل و سطوح به‌صورت مرتب، باید نحوه‌ی صحیح ضدعفونی‌کردن وسایل مختلف را نیز مدنظر قرار داد تا این موضوع سبب خراب‌شدن وسایل نشود.
اینتل به دستاوردی انقلابی در حوزه رایانش کوانتومی دست پیدا کرد
به‌لطف دستاورد جدید اینتل و یکی از شرکای تجاری‌اش، امکان قراردادن سخت‌افزار کیوبیت و قطعه‌ی الکترونیکی کنترل‌کننده‌ی آن روی یک تراشه فراهم می‌شود.
قبلی۲بعدی