۱۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
کد خبر: ۶۱۸۹۳۱
پ
رییس جمهور:
رییس جمهور با بیان این که تصمیمی برای مذاکره با آمریکا نداریم، گفت: دشمنان فهمیده‌اند جنگ تحمیلی اقتصادی عیله ایران، همچون جنگ تحمیلی سی سال قبل، نتیجه نخواهد داد.
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهور امروز سه‌شنبه ۱۲ شهریورماه در صحن علنی پارلمان در جلسه رای اعتماد به محسن حاجی میرزایی گزینه پیشنهادی آموزش و پرورش و علی اصغر مونسان گزینه پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اظهار داشت: لازم است در آغاز جلسه امروز ایام محرم را تسلیت گفته و تاکید کنم که راه امام حسین (ع) تنها برای احیای دین جد خود بود.

وی بیان داشت: امیدواریم بتوانیم پیرو واقعی امام حسین (ع) باشیم و در مسیر خوبی‌ها و پاک کردن جامعه از بدی‌ها از هیچ تلاشی دریغ نکنیم.

وی در ادامه با پرداختن به وضعیت سیاسی کشور در عرصه داخلی و خارجی گفت: شرایط امروز کشور سخت و پیچیده است و علاوه بر سه قوه، باید تمامی ارکان نظام تمام تلاش خود را معطوف به کشور کنند.

رییس جمهور تصریح کرد: بنده به یاد ندارم در دهه‌های اخیر هیچ کشوری همچون ایران در مواجهه با شدیدترین تحریم‌های ممکن قرار بگیرند. ۱۶ سال قبل، دشمنان تصمیم گرفته بودند با اعمال شدیدترین تحریم‌ها، کشورما را در عرض شش ماه دچار شکست محض کنند. اگر به تاریخ سایر کشور‌ها مراجعه کنیم، متوجه خواهیم شد، کشور‌هایی که همانند ما تحریم شده بودند، نتوانستند بیش از ۶ ماه دوام بیاورند.

رییس‌جمهور با تمجید از مقاومت ملت با فرهنگ و معتقد ایران، گفت: بنا بر تمامی پیش‎بینی‌ها کشور باید در عرض ۶ ماه با مشکلات عدیده مواجه می‌شد، اما مقاومت ملت آب دیده کاری کرد که تمامی محاسبات دشمنان به هم بریزد و حتی خود آمریکا هم به این نتیجه رسیده که با فشار حداکثری نمی‌تواند ایران را به زانو در بیاورد.

رییس دولت دوازدهم تاکید کرد: دشمنان فهمیده‌اند جنگ تحمیلی اقتصادی عیله ملت ایران، همچون جنگ تحمیلی سی سال قبل، به هیچ عنوان نتیجه نخواهد داد. بر همین اساس نیز مشاهده می‌کنیم دشمنان هر روز به ایران پیام می‌فرستند تا در مذاکره با کشور ما باز شود.

وی افزود: آمریکایی‌ها برای اولین بار است در تاریخ جهان از آن وقتی که ابر قدرتی خودشان را شروع کردند، که علیه یک کشور برنامه ریزی و توطئه می‌کنند و دنیا به آن‌ها روی خوش، رأی مثبت نشان نمی‌دهند و راه آن‌ها را نمی‌پذیرند و حداقل در بیان و سیاست با ملت ایران هم‌نوا است و از لحاظ سیاسی و حقوقی در مجامع بین‌المللی ملت ایران پیروز این صحنه بوده. شما یک نمونه دیگر را پیدا کنید که آمریکا در یک توطئه جهانی وارد شده و تنها مانده باشد، او به همراه اذنابش، یک رژیم منحوس نامشروع و دو ـ سه کشورک هستند، اما ملت ایران خود را در کنار ملت‌های جهان و حتی دولت‌های بزرگ جهان می‌بیند.

وی ادامه داد: ما در این مسیر اولین قدمی که برداشتیم دادن یک فرصت تاریخی به کشور‌های ۱+۴ بود. در این فرصت تاریخی آن‌ها می‌توانستند به تعهدات خود عمل کنند و اگر به تعهدات خود عمل می‌کردند ما هم به کلیه تعهداتمان در برجام عمل می‌کردیم؛ بنابراین آمریکا از لحاظ سیاسی، اجتماعی و ... شکست می‌خورد. متأسفانه بعد از خیانت آمریکا و زیر پا گذاشتن تعهدش اروپایی‌ها هم یا به وظیفه خود عمل نکردند یا نتوانستند یا هر دو؛ که آنچه ما می‌فهمیم هر دو است.

رییس قوه مجریه بیان داشت: استراتژی ما در این مسیر دو پایه بود، مقاومت داخلی و از طرف دیگر دیپلماسی فعال بود. بدون مقاومت داخلی راه به جایی نمی‌بریم، بدون دیپلماسی فعال هم مسیر و راه ما دشوار خواهد بود بنابراین پایه اصلی استراتژی ما این بود که ملت ما روی پای خود بایستد، مجلس، دولت، قوه قضاییه و همه ارکان دست به دست هم دهند تا ما بتوانیم مردم را از معضلات و مشکلات اقتصادی که آن‌ها را تحت فشار قرار داده از این فشار بکاهیم و کاسته کنیم.

وی افزود: البته در این راستا رهنمود‌های مقام معظم رهبری، تشکیل جلسه سه قوه و شورای عالی هماهنگی اقتصادی که با تدبیر شخص رهبری بود بسیار مؤثر بود حتی ایشان در یک جلسه‌ای پیشنهاد دادند و فرمودند اصلش مورد قبول ما باشد و بر آن مبنا جلسه تشکیل شد و البته خیر و برکات فراوانی آن جلسه داشت و امیدواریم برکات بیشتری برای ما بعداً داشته باشد.

وی خطاب به نمایندگان گفت: شما حامیان اصلی دولت هستید، چون شما به وزرا رأی می‌دهید و با رأی اعتماد شما و کمک شما دولت تشکیل شده و با کمک شما است که دولت می‌تواند در مسیر قانونی خود قدم بردارد و با کمک شما است که در امروز ما می‌توانیم با وحدت، اتحاد و یگانگی از این مشکل عبور کنیم ولو اینکه بر مردم روز‌های سختی گذشته و روز‌های سختی هم در پیش است.

وی افزود: آنچه که ایران موفقیت به دست آورده این است که امروز بعد از اردیبهشت سال ۹۸ که تحریم را شدیدتر کردند و به اصطلاح خودشان ۱۰۰ درصد کردند و از تمام ابزار خودشان علیه ملت ایران استفاده کردند و انچنان فشاری را بر کشور‌ها وارد کردند که اگر یک هواپیما به ایران پرواز کند یا از ایران به کشوری پرواز کند با چهار چشم (به قول ایرانی‌ها) مراقبت می‌کنند و یک کشتی اگر از مقصد ما حرکت کند مورد نظارت آن‌ها قرار می‌گیرد و یک همچین فشاری بی سابقه است.

وی گفت: الان باید ببینیم مقاومت ملت ایران پاسخ داده یا خیر؟ امروز ارقام و شاخص‌های ما نشان می‌دهد که در ۲ ـ ۳ ماه اخیر وضع ما از ماه‌های پیش بهتر است. تقریباً همه شاخص‌ها این را به ما می‌گوید. اخیرا بانک مرکزی نامه‌ای به من نوشته بود که در آن ذکر کرده بود شاخص بهای تولیدکننده و در این شاخص بهای تولید کننده نشان داده بود که ماه گذشته نسبت به ماه قبل رشد این شاخص فقط ۰.۷ درصد بوده یعنی کمتر از یک درصد بهای شاخص تولید کننده رشد داشته است و ماه گذشته نسبت به نقطه به نقطه به ماه گذشته مشابه سال قبل ۸ واحد درصد کاهش داشتیم و این نشان می‌دهد اگر ما کاهش را در شاخص بهای تولیدکننده می‌بینیم اثرش در چند ماه آینده در تورم مصرف کننده ظاهر می‌شود. علامت امروز، یک علامت مثبت است.

وی افزود: قیمت ارز ما از یک ثبات نسبی در این یکی دو ماه اخیر برخوردار شده که این هم نشان داده بازار ما نوعی آرامش دارد. بازار سرمایه ما امیدوارکننده است و رشد مناسب دارد و این به معنای امید مردم به تولید است. اگر مردم به تولید امیدوار نباشند به بازار سرمایه مراجعه نمی‌کنند. شاخص‌های صنعتی به ما نشان می‌دهد هم در زمینه اخذ مجوز هم در زمینه افتتاح کارگاه‌های صنعتی ما نسبت به سال گذشته رشد‌های ۲۰ و ۱۸ درصدی داریم و این معنی را دارد بر خلاف تمام تبلیغات، اینکه همه تبلیغات جهانی متمرکز شده تا روحیه ملت ما را کاهش دهد، اما مردم ما در مسیر تولید در حرکت هستند.

رییس دولت دوازدهم گفت: اینکه ما در آغاز امسال کلید ساخت ۱۱۰ هزار مسکن شهری و روستایی را می‌زنیم و اعلام می‌کنیم که مسکن ما در بخش ترمیم، در بخش ساخت ظرف امسال و سال آینده ۹۰۰ هزار واحد خواهد بود به معنای حرکت مثبت اقتصادی جامعه ما است. این خانه‌سازی‌ها هم توسط دولت انجام نمی‌گیرد و توسط بخش خصوصی انجام می‌گیرد و دولت فقط تسهیلات لازم را فراهم می‌کند. اینکه فقط در این شرایط برای اولین بار جمهوری اسلامی ایران در یک پیمان اقتصادی ورود کرده و منطقه آزاد تجاری و روابط آزاد تجاری با جمع اوراسیا اجرایی و عملیاتی کرده و در آبان امسال عمل و اجرا می‌شود، برای اولین بار است بعد از انقلاب که جمهوری اسلامی ایران عملاً وارد یک پیمان اقتصادی منطقه‌ای شده که می‌تواند راه را برای واردات ما آسان‌تر کند.

وی گفت: اینکه امروز با چند کشور جهان توافق کردیم که مبادلات ما با پول ملی ما باشد به معنای ضربه بر دلار و ضربه بر توطئه‌های آمریکا نسبت به برنامه‌های اقتصادی کشورمان است. امروز شرایط آرام‌تری را در کشور مشاهده می‌کنیم نسبت به ۲-۳ ماه پیش و به حول و قوه الهی شرایط بهتری را در ماه‌های بعد نسبت به امسال تجربه خواهیم کرد.

وی گفت: اینکه دولت یازدهم و دوازدهم در شرایط بسیار سخت که اکثر این ۶ سال به اثناء ۱.۵ سال در تحریم بوده، علیرغم این تحریم ما ۱۴ فاز پارس جنوبی را افتتاح کردیم و به ثمر رساندیم و ۱۵ پتروشیمی بزرگ را افتتاح کردیم و به ثمر رساندیم و در کشاوری تحولات عظیم و بزرگی را به وجود آوردیم، ۶۰۰ هزار هکتار زیر آبیاری قطره‌ای و نوین قرار گرفته، طرح خوزستان، ایلام، سیستان و بلوچستان و علیرغم همه فشار‌ها امروز گازرسانی، آبرسانی، برق رسانی، خط تلفن، اینترنت به روستا به صورت روزانه ادامه دارد.

وی ادامه داد: برای مشکلات زلزله سال ۹۶ و سیل امسال دولت همه توان خود را به کار برده نه به عنوان یک کشور تحت فشار تحریمی، بلکه به صورت یک کشور سرزنده و با نشاط با همکاری همه ارگان‌ها مشکلات را رفع می‌کند به پیش می‌رود، همه این‌ها نشان می‌دهد که مقاومت، ایستادگی جواب می‌دهد و در کنار آن دیپلماسی فعال می‌تواند مسیر را برای ما آسان‌تر کند.

وی افزود: ما هیچ گاه دروازه دیپلماسی را نبستیم و نخواهیم بست. سیاست این دولت از آغاز دولت یازدهم و ادامه آن در دولت دوازدهم، تعامل سازنده با جهان بوده و این را ادامه خواهیم داد. ما معتقد نیستیم که از این دو ابزار باید از یکی استفاده کنیم، ما معتقد نیستیم که مقاومت ملی با دیپلماسی فعال در تضاد است. خواهش می‌کنم از بعضی از رسانه‌ها که این تضاد، تقابل و دوگانگی در کشورمان درست نکنند، شرایط ما شرایط دوگانگی نیست، شرایط ما شرایط وحدت است، نباید ما صدای دشمن را از حنجره ولو گروه مخالف دولت بشنویم، بگذار دشمن با حنجره خودش حرف بزند چرا یک عده حنجره خودش را عاریه به برنامه و صدای دشمن می‌دهند؟ ما امروز باید متحد و در کنار هم باشیم. با اتحاد، با فعال شدن همه کنار یکدیگر ما می‌توانیم از این مشکل راحت‌تر عبور کنیم و بدون اتحاد، وحدت و یکپارچگی شاید عبور از مشکل فعلی بسیار و بسیار سخت و مشکل باشد.

وی گفت: بعد از یکسال صبر راهبردی، ما سیاست تقابل کاهش تعهد را آغاز کردیم. بعد از یک سال دیگر این فرصت برای جهان و تاریخ کافی بود. لازم بود ما قدم‌های خودمان را در برابر دیگران که آن‌ها تعهدات خودشان را یا کنار گذاشته یا به شدت کاهش داده بودند، این کاهش تعهدات را آغاز کنیم و این کار را از ۱۸ اردیبهشت سال ۹۸ آغاز کردیم. اولین قدم کاهش تعهدات را در سال جاری برداشتیم، اما در عین حال مذاکره‌مان هم هم با کشور‌هایی که روابط نزدیک‌تر داریم مانند چین و روسیه، و هم با کشور‌های دیگر مثل اروپا و دیگر کشور‌ها ادامه دادیم.

وی افزود: در پایان ۲ ماه به نتیجه ملموس نرسیدیم و لذا قدم دوم در کاهش تعهدات را برداشتیم و امروز هم این دو ماهه دوم روز‌های پایانی خود را طی می‌کند. در این دو ماه دوم مذاکرات فراوانی با کشور‌های مختلف داشتیم. با برخی از سران کشور‌ها خود من حضوری و تلفنی صحبت کردیم و اساس صحبت بر این است که اگر اروپا بتواند یا به یک بیان دقیق‌تر ۱+۴ اگر بتواند به بخشی از تعهدات مهم خود عمل کند اینجا در این شرایط ممکن است ما هم در بحث کاهش تعهدات تجدید نظر کنیم، اما اگر کار مهمی آن‌ها انجام ندادند ما حتماً قدم سوم را در روز‌های آینده بر خواهیم داشت.

وی گفت: البته هرچه ما قدم پیش بگذاریم شاید از یک جهاتی حل مسأله کمی سخت‌تر شود، اما از آنجایی که گام‌های ما به گونه‌ای است که هر زمانی اراده کنیم و بخواهیم به نقطه اول برگردیم آثار این کار خیلی زمان‌بر نیست، بنابراین همچنان ما بعد از مرحله سوم و گام سوم که برداشتیم باز هم به مذاکرات خودمان ادامه می‌دهیم. اساس بحث ما امروز با کشور‌های اروپایی این است که نفتمان را به صورت نقد یا نسیه بخرند و پیش خرید کنند و پولش در اختیار ما باشد شرایط را تسهیل می‌کند برای اینکه ما بتوانیم گام‌هایی که برای کاهش تعهدات بر می‌داریم آن را ادامه دهیم. تا پایان سال میلادی هنوز به توافق نهایی نرسیدیم، اما در عین حال مذاکرات ما همچنان ادامه دارد و اگر این مذاکرات تا روز پنج‌شنبه به نتیجه نهایی نرسیم مرحله سوم را اعلام خواهیم کرد و امیدواریم حالا که روشن شده سیاست غلط آمریکا جواب نمی‌دهد و حالا که روشن شده ملت ایران در برابر اینگونه توطئه‌ها با صبر و مقاومت و ایستادگی خود خواهد ایستاد امیدواریم به مسیر تعهدات و مسیر درست برگردند.

رییس جمهور گفت: آخرین نکته‌ای که در این بخش صحبتم عرض می‌کنم، ما بار‌ها گفتیم و باز هم می‌گوییم ممکن است از تعبیر‌ها سوء برداشت شود، ما هیچ تصمیمی برای مذاکره دو جانبه با آمریکا نداریم و نداشتیم، در هیچ مقطعی در این ۱.۵ سال و سال‌های قبل هیچ زمانی نبوده که پاسخ ما مثبت بدهیم، پیشنهاد بوده، اما ما پاسخ منفی دادیم، بحث مذاکره دوجانبه به صورت خصوصی مطرح نیست. ما قبلاً گفتیم آمریکا در ۱+۵ با هم در رابطه با مسائل هسته‌ای حرف می‌زدیم، اگر آمریکا تمام تحریم خودش را بردارد، اگر به برجام برگردد یا برنگردد خیلی مهم نیست، اگر آمریکا کل تحریم خود را بردارد باز هم امکان پذیر است در جلسه ۱+۵ مثل قدیم آمریکا هم حضور پیدا کند، اما این مشروط به آن است که کل تحریم را بردارد.

وی ادامه داد: وقتی می‌گوییم مذاکره، یعنی وقتی تحریم‌ها برداشته شود و شرایطی که در برجام داشتیم، انجام شود و حرف ما واضح است، ما در این کشور اصول سیاست‌های ما را رهبر معظم انقلاب تعیین می‌کند، سیاست‌های کلی نظام توسط ایشان ترسیم می‌شود، همه ما مسیر واحدی را طی می‌کنیم و بنابراین آنچه که دشمنان فکر می‌کنند تفرقه و اختلاف وجود دارد در امنیت و مصالح ملی ما وجود ندارد.

رییس جمهور گفت: یک وزارتخانه ملی وزارت صنایع دستی، فرهنگی و گردشگری است و یک وزارتخانه دیگر دوست داشت در کنار شما باشد و در استعفای خود نوشته بود که می‌خواهم در انتخابات مجلس شرکت کنم و از طریق دفتر ما و اصرار ایشان باعث شد که من استعفای ایشان را بپذیرم ضمن اینکه آقای بطحایی هم وزیر خوبی بود، در دولت هیچ مشکلی بین ما با وزرا نبود و امروز هم آقای حسینی که در این چند ماه زحمت را بر دوش گرفتند و آموزش و پرورش را سرپرستی کردند بسیار راضی هستیم و بیش از آنچه ما فکر می‌کردیم ایشان توانست آموزش و پرورش را اداره کند.

وی ادامه داد: در موضوع میراث فرهنگی باید بگویم که نیازی نیست بگویم که میراث فرهنگی چقدر برای هویت ملی ما مهم است و اگر میراث فرهنگی نبود ما زبان تمدن نداشتیم. زبان تمدن و معماری، رسا است، ترجمه هم نمی‌خواهد و همه دنیا هم می‌فهمد. کاری که امروز در استان‌های مختلف ما وجود دارد و کمتر استانی داریم که آثار ۷۰۰ یا ۸۰۰ ساله در آن نباشد که پرچمدار هویت ایرانی است برخوردار هستند؛ بنابراین نگهداری، معرفی به دنیا و عرضه به داخل یک وظیفه ملی ما است. گردشگری به عنوان یک پیشران امروز در اقتصاد و اشتغال ما است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی خاطرنشان کرد: ما امروز ۲ کار بزرگ باید انجام دهیم. در بحث اشتغال نباید بگذاریم در شرایط فشار اقتصادی جوان‌های ما بیکار بمانند. نباید بگذاریم آمار بیکاری ما رشد کند، باید در شرایط تحریم هم آن را کاهش دهیم. مسأله دوم در بحث محیط کسب و کار ما باید بتوانیم محیطی را ایجاد کنیم که مردم به خوبی بتوانند در این کشور سرمایه‌گذاری کنند و برای این کار موضوع گردشگری برای ما بسیار مهم است، هم موجب سرمایه‌گذاری در کشور و در بخش‌های مختلف می‌شود و هم می‌تواند موجب اشتغال بسیار خوب در کشور ما باشد.

وی بیان داشت: ما امروز نیاز داریم و من افتخار می‌کنم دولت در شرایط تحریم توانست آمار بیکاری را کاهش دهد و از ۱۲.۱ به ۱۰.۸ برساند که این به معنای این است همه بخش اجرایی کشور ما، مجلس و سایر مسئولین در این زمینه فعال بودند پس گردشگری برای ما مهم است و خوشبختانه گردشگری رو به توسعه است. خدا را شکر هر سال نسبت به سال قبل گردشگران بیشتری به کشور ما وارد شدند و برای اقتصاد و صنایع دستی ما بسیار مهم است صنایع دستی هم موجب تحول در اشتغال ما می‌شود و هم معرف فرهنگ ایرانی ما می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: آقای مونسان در قبل در همین سمت فعالیت می‌کردند، ایشان با نشاط، پرکار، خوش‌فکر، از بهترین دانشگاه این کشور فارغ‌التحصیل شده و آمادگی دارد که این بار مسئولیت را بر دوش بگیرد و من امیدوارم با رأی شما نمایندگان در این ۲ سال باقیمانده همچنان آقای مونسان بتواند در این سمتی که تاکنون بوده البته از این به بعد به عنوان وزیر، این مسؤولیت را بر عهده بگیرد.

وی تصریح کرد: آموزش و پرورش نیز برای ما وزارتخانه پایه‌ای و اساسی در کشورمان است و هرآنچه برای آینده کشور می‌خواهیم آغازش از آموزش و پرورش است. اگر معنویت، نشاط، پیشرفت اجتماعی، پیشرفت صنعتی، اشتغال، قدرت ملی می‌خواهیم از این آموزش و پرورش آغاز می‌شود. یک سرمایه بسیار بزرگی امروز در اختیار ما است به عنوان امانت مردم ۱۴ میلیون دانش‌آموز در اختیار ما است و بیش از ۹۰۰ هزار نفر عزیزانی که این بار آموزش و پرورش را بر دوش گرفتند و این کار را انجام می‌دهند.

رییس قوه مجریه گفت: آموزش و پرورش جزء وزارتخانه‌هایی است که یک مقدار پیچ و خم‌های بیشتری دارد و می‌بایست از این پیچ و خم‌ها عبور می‌کردیم. برای آموزش و پرورش ۹ نفر را در ذهن داشتیم که در مجموع به جناب آقای حاجی میرزایی رسیدیم. ایشان یک مزایای ویژه خودش را دارد که شاید اگر وزیر دیگری بود این مزایا را نداشت. در خصوص خلق و خو و ادب یک انسان فوق‌العاده‌ای است و در این ۶ سال عصبانیت ایشان را تجربه نکردیم. در همه روز‌های سخت دولت و دبیری دولت که کار ساده‌ای نیست، تنظیم و آماده کردن برنامه‌ها برای دولت کار ساده‌ای نیست و ایشان این کار‌ها را با نظم، حوصله و دقت انجام داده و ندیدیم که ایشان متنی را به دولت بیاورند که در آن اشتباه باشد و این نشان از حوصله، دقت و پرکاری ایشان است ضمن اینکه ایشان با سیاست‌ها، مصوبات دولت آشناست.

وی اظهار داشت: آموزش و پرروش بسیار حساس و مهم است و می‌دانم معلمین عزیز همچنان مطالباتی دارند و باید کمک کنیم به آن‌ها و آقای حاجی میرزایی این توان را دارد و تحصیلاتش که علوم اجتماعی است و تجربه کار معلمی و تجربه ۲۰ ساله آموزش و پرورشی را دارند. مطمئنم در دوران ایشان یک تحول بسیار خوبی را در آموزش و پرورش شاهد خواهیم بود که این برای آینده همه ما بسیار مهم خواهد بود. من از نمایندگان می‌خواهم که به این دو وزیر رأی دهند تا با وزرا کابینه دولت را بچرخانیم بخصوص اینکه نزدیک مهرماه و سال تحصیلی جدید است و امیدوارم در این مسیر و شرایط سخت کشور انشاالله موفق باشیم. /۸۵۶/
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین