لیست تمامی پرونده ها
تبیین حجاب

تبیین حجاب

ایرانیان از دیرباز پایبند به سنت ها و ارزش ها بوده اند و پوشش در راس این سنت ها در ادوار مختلف تاریخی بوده است. با پیروزی انقلاب اسلامی زنان با حفظ ارزش های دینی و پوشش اسلامی، به عرصه های مختلف ورود کرده و موفقیت های بی نظیری را بدست آوردند. اما امروز دشمن با جنگ ترکیبی و بهره گیری از ابزارهای مختلف تبلیغی درصدد هستند تا مسائل فرهنگی و دینی که همواره مایه قوام و تحکیم خانواده بوده را با مهندسی معکوس به چالش تبدیل کنند. پرونده ویژه " تبیین حجاب" از منظر سیاسی، فقهی و اجتماعی به بررسی مبانی فقهی و قرآنی حجاب و آسیب شناسی این موضوع پرداخته و به پرسش های متعددی پاسخ گفته است.
راز ماندگاری

راز ماندگاری

خبرگزاری رسا، به مناسبت چهل و چهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، دستاوردها و پیشرفت های نظام اسلامی را در ویژه‌نامه «راز ماندگاری» بررسی می‌کند.
نظریه پردازان آشوب

نظریه پردازان آشوب

نظریه پردازان آشوب محصول هدفمند مجموعه سرویس ها و گروه های خبری خبرگزاری رسا است که تلاش می کند پاسخ های عالمانه و مستدل فقهی، حقوقی و تاریخی به شبهه افکنانی بدهد که با ژست علمی برای آشوب و اغتشاش تئوری پردازی می کنند و برخورد قاطع دستگاه قضا با اغتشاشگران قمه کش، معرکه گیران فحاش، قطاع طریق، متعرضان به نوامیس مردم و ضاربان ماموران حافظ امنیت را زیر سؤال می برند.
صداي پای فرقانیسم

صداي پای فرقانیسم

گروهک فرقان که در آغاز با عنوان گروه کهفی ها مشهور بود، در دهه 1350 از 50 عضو مرکب از چپ‌گرایان، راست‌گرایان و افراطیون با شعارهایی مانند تحقق جامعه‎ بی‌طبقه، رفع تبعیض و برداشتن ظلم ناروا از طبقه محروم، گرد خرده گفتمان سطحی تندرو و جزوات تفسیری فرقان و شرح صحیقه سجادیه و دعای عرفه توسط افکار التقاطی و مغالطه‌آمیزاکبر گودرزی تشکیل شد. فرقانی‌ها با سوء استفاده از آموزه‌های عبادی، جوانان را در جلسات تفسیر قرآن جذب می‌کردند. چگونگی عضویابی، ساختار تشکیلاتی، تبلیغ، گفتمان تکفیر و انحراف این گروهک شباهت زیادی به الگوی برخی از مدعیان عدالتخواهی و سوپر انقلابی‌های حوزوی دارد. از این‌رو برای هشدار درباره خطرات بروز نو فرقانیسم و ترویج چنین تفکرات و گفتمان‌های انحرافی در حوزه‌های علمیه پرونده «صدای پای فرقانیسم» راه‌اندازی شد تا نظرات شخصیت‌های برجسته و فضلای انقلابی را در این خصوص جویا شویم.
در خط تحول

در خط تحول

تغییر و تحولات جدید آموزشی حوزه محل بحث و نقد و نظرهای متفاوتی از سوی اساتید و فضلای حوزه بوده است. «در خط تحول» تلاش کرده تا ضمن ارزیابی دقیق این تحولات به سؤالات، پاسخ علمی داده و جزئیاتی دقیق از تغییرات صورت گرفته را در اختیار حوزویان و طلاب قرار دهد.
مرتجعین خرابکار

مرتجعین خرابکار

انگلیسی‌ها از جمله مردمان باهوشی هستند که همیشه با توپ استعمار، کشورهای دیگر را تخریب کرده و برای طول عمر خود بهره برده‌اند. بدتر از انگلیسی‌ها، تربیت شدگان مکتب‌ها و دانشگاه‌های آن هستند. افرادی که به‌راحتی تمام هست و نیست یک کشور را به‌خاطر منافع یک سلطنت به‌خطر می‌اندازند. دزدان لباس روحانیتی که لباس روحانیت را به کناری انداخته یا می‌اندازند، کراوات رنگ روباهی را به گردن می‌اندازند، کارتابل تکنوکراسی را زیر بغل می‌گیرند و برای جریان محافظه‌کاری جهان، انقلابی‌گری و هر چیزی را که در کشور متعلق به انقلاب باشد تخریب می‌کنند.
ایران جوان

ایران جوان

هنوز از زمانی که سیاست های جمعیتی در ایران به اجرا درآمد زمان زیادی نگذشته و امروز شاهد آن هستیم که این سیاست ها در آمارهای جمعیت و فرزندآوری به خوبی خود را نشان داده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به فعالان حوزه جمعیت بیان داشتند که، تلاش برای افزایش نسل و جوان شدن نیروی انسانی کشور و چاره‌جوئی برای نجات کشور از آینده‌ی هولناک پیری جمعیت، یکی از سیاست های حیاتی و از ضروری‌ترین فرائض است. حال رصد تحولات جمعیتی در ایران که با بازنگری جامع سیاست‌های جمعیتی کشور در سال‌های اخیر در قالب سیاست‌های کلی جمعیت، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده و ضرورت شناخت صحیح، دقیق و جامع از تغییرات و حرکات جمعیتی و عوامل مؤثر بر آن بسیار ضروری به نظر می رسد. در این بین سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا در ضمن پرونده ای با نام «ایران جوان» در قالب یادداشت، مصاحبه، گفت و گو و خبر به بررسی وضعیت جمعیت و فرزندآوری و راهکارهای مبارزه با پیری جمعیت پرداخته است.
خانواده سالم، جامعه سالم

خانواده سالم، جامعه سالم

رهبرمعظم انقلاب در موضوع خانواده فرمودند: اگر در جامعه‌ای خانواده مستحکم شد و زن و شوهر حقوق یکدیگر را رعایت کردند و با هم اخلاق خوش داشته و سازگاری نمودند و با همکاری هم مشکلات را بر طرف نموده و فرزندان را تربیت کردند، جامعه‌ای که این طور خانواده‌ها را داشته باشد، به صلاح خواهد رسید و نجات پیدا خواهد کرد و اگر مصلحی در جامعه باشد می‌تواند این طور جوامع را اصلاح نماید. اگر خانواده‌ای نبود، بزرگترین مصلحین هم بیایند نمی‌توانند جامعه را اصلاح کنند. هر کشوری که در آن بنیان خانواده مستحکم باشد، بسیاری از مشکلات آن کشور، بخصوص مشکلات اخلاقی و معنوی آن به برکت خانواده‌ی سالم و مستحکم برطرف می‌شود یا اصلاً بوجود نمی‌آید. به همین خاطر سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، در راستای تعالی خانواده پرونده ویژه ای با نام «خانواده سالم، جامعه سالم» آماده کرده که به بررسی قوانین و عملکرد دستگاه های مختلف در حمایت از خانواده بر اساس فقه شیعه بپردازد
ردای سرخ

ردای سرخ

سلام بر حماسه سازان همیشه‌ جاوید روحانیت که رساله علمیه و عملیه خود را به دم شهادت و مرکب خون نوشته‌اند و بر منبر هدایت و وعظ و خطابه ناس از شمع حیاتشان گوهر شب‌چراغ ساخته‌اند. افتخار و آفرین بر شهدای حوزه و روحانیت که در هنگامه نبرد رشته تعلقات درس و بحث و مدرسه را بریدند و ...
قرآن کتاب مبین

قرآن کتاب مبین

به مناسبت ماه مبارک رمضان سلسله نشست های علمی "قرآن؛ کتاب مبین" در موضوعات مختلف با هدف بررسی مفاهیم و مضامین قرآنی با نگاه جهاد تبیین در ماه مبارک رمضان توسط معاونت تحقیقات کاربردی خبرگزاری رسا با حضور اساتید برتر و پژوهشگران قرآنی حوزوی در 9 جلسه برگزار می شود. این جلسات به صورت حضوری در سالن نشست شهید دهقانی و مجازی در بستر پخش هیات آنلاین و آپارات در ماه مبارک رمضان ساعت 14 الی 15:30 برگزار می شود.
سیاست گذاران تبلیغ

سیاست گذاران تبلیغ

در طول تاریخ همواره اولیای الهی در پی تبلیغ دین و هدایت مردم همت گماشتند و در طرف دیگر در تقابل با کسانی بودند که در پی ضلالت و گمراهی مردم گام بر می داشتند. امروزه با گسترش تبلیغ دین و همچنین روش های نوین آن، نیازمند مدیریت صحیح، پویا و کارآمد در زمینه امر بسیار مهم تبلیغ هستیم. این مدیریت صحیح در آنجا خود را نشان می دهد که هنوز که هنوزه مدیریتی یکپارچه برای این امر مقدس وجود ندارد و آشفتگی و دخالت نهادهایی که شاید امر تبلیغ به آنها هیچ ارتباطی ندارد به این امر لطمه های فراوانی زده است. سرویس فرهنگی و اجتماعی بنا دارد برای شناخت مشکلات پیش آمده در امر مدیریت تبلیغ به این موضوع مهم پرداخته و راهکارهای برون رفت از این وضعیت آشفته را در پرونده ای با نام «سیاست گذاران فرهنگ» ارائه دهد.
اخلاق در سینما

اخلاق در سینما

در پی افشاگری‌های یکی از دستیاران کارگردانی کشور در مورد آزار و اذیت‌های جنسی در سینما و توسعه پیدا کردن این افشاگری توسط برخی دیگر از عوامل سینما و بیانیه جمعی از بازیگران زن مطرح در محکومیت این اقدام، سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا برخود لازم دید طی پرونده ای با نام «اخلاق در سینما» به بررسی تأمین اخلاقی و محیط عفیفانه برای بانوان در سینمای ایران بپردازد.
امام امت

امام امت

سیره نگاری یکی از دانش های اصیل مسلمانان بوده و تاریخ نگاران در هر دوره سعی در گزارش منطبق با ارزش ها درباره برجستگان از عالمان و بزرگان اسلام داشته باشند. در همین راستا سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، در پرونده ای اختصاصی به نام «امام امت» به مقدار توان و با اذعان به دارایی اندک خود از دریای عظیم فضایل اخلاقی امام راحل، به ابعاد اخلاقی آن شخصیت کبیر بی پیرایه پرداخته است. در این پرونده علاوه بر مصاحبه با شخصیت های مطرح حوزوی و دانشگاهی در ضمن چند یادداشت گوشه کوچکی از مطالب برجسته زندگی و شخصیت پیر جماران معرفی شود.
هدایتگران فرهنگ

هدایتگران فرهنگ

سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، در راستای اعتلای فرهنگ و به مناسبت سالروز تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی در پرونده ای ویژه با نام «هدایتگران فرهنگ» به تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی پرداخته است. در این پرونده سعی شده به بررسی ابعاد تغییر ساختار فرهنگی، اهمیت فرهنگ و رسانه و تبیین خواست رهبر معظم انقلاب از این شورا پرداخته شود.
ارزیابی عملکرد دفتر تبلیغات اسلامی حوزه

ارزیابی عملکرد دفتر تبلیغات اسلامی حوزه

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم یکی از مهم ترین و قدیمی ترین نهادهای تبلیغی حوزه و نظام به شمار می آید. فعالان حوزه انقلابی در نشستی صریح، دیدگاه ها و نقطه نظرات خود درباره عملکرد این نهاد را با حجت الاسلام والمسلمین واعظی در میان گذاشتند. پرونده مذکور مروری است بر آنچه در این نشست مطرح شد.
میراث هاشمی

میراث هاشمی

پرونده خبری «میراث هاشمی» تلاش دارد به واکاوی عملکرد مواضع و اندیشه‌های اکبر هاشمی رفسنجانی در دوران دفاع مقدس، سازندگی و دوره‌های بعدی بپردازد. از آن جا که استمرار اندیشه و انتقال تجارت دوران مدیریت وی موجب کوتاه آمدن از آرمان‌های انقلاب اسلامی خواهد شد، در این مجموعه خبری تلاش داریم با تجلیل از خدمات وی در دوران مبارزه و پس از انقلاب اسلامی، در برابر توسعه الگوی لیبرالی، نهادینه سازی تکنوکراسی و تحریف انقلاب به سوی فرایند سکولارسازی داخلی نظرات اندیشمندان انقلابی حوزوی را منعکس کنیم.
مرجع بصیر

مرجع بصیر

حضرت آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی یار وفادار امام و رهبری بعد از یک قرن تلاش و مجاهدت بی وقفه علمی و عملی، در سن 103 سالگی دعوت حق را لبیک گفت. پیکر این مرجع تقلید قرار است طبق وصیت ایشان در حرم مطهر سیدالشهدا(ع) به خاک سپرده شود.
نفوذ در قلب اسلام

نفوذ در قلب اسلام

خبرگزاری رسا در پرونده« نفوذ در قلب اسلام» تلاش می کند ابعاد مختلف توطئه شوم نفوذ در حوزه و دستگاه مرجعیت را واکاوی و بررسی کند. خواندن محصولات این ویژه نامه را به همه اعاظم، محققان و طلاب حوزه توصیه می کنیم. برای فرجام بهتر این پرونده متواضعانه پذیرای نقطه نظرات و دیدگاه های اساتید و مخاطبان هستیم.
ایستگاه رسانه ای اسلام

ایستگاه رسانه ای اسلام

خبرگزاری رسا با توجه به اهمیت نهضت عاشورا و جذابیت های پیاده روی اربعین پرونده ای به نام ایستگاه رسانه ای اسلام منتشر می کند.پیاده روی اربعین حادثه بی نظیر تاریخ اسلام است که بعد از گذشت قرن ها میلیون ها نفر از سرزمین های اسلامی به سمت یک مکان مقدس با عشق و شور و حال وصف نشدنی حرکت می کنند، حادثه ای که هر سال تنها در یک برهه زمانی کوتاه انجام می شود اما پیام های بی انتهایی را برای جهانیان صادر می کند.
افق فرهنگی در ایران قوی

افق فرهنگی در ایران قوی

خبرگزاری رسا تلاش دارد تا در پرونده «افق فرهنگی در ایران قوی» به بررسی نقش فرهنگ و اولویت‌های فرهنگی دولت سیزدهم بپردازد که می‌تواند چه نقشی را در قوی شدن کشور عزیزمان، ایران اسلامی ایفا کند.
سیره امام

سیره امام

خبرگزاری رسا تلاش دارد در این پرونده به بررسی چرائی و نتایج تحریف اندیشه و شخصیت امام راحل بپردازد. همچنین در این پرونده به تبیین سیره بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران پرداخته خواهد شد زیرا بازخوانی اندیشه، آرا و سیره حضرت امام یک ضرورت تاریخی برای حال و آینده است تا آحاد ملت بویژه نسل جوان جامعه با این مهم آشنایی پیدا کند.
تلنگری بر هنر هشتم

تلنگری بر هنر هشتم

سرویس فرهنگی خبرگزاری رسا طی یک پرونده جامع تحت عنوان «تلنگری بر هنر هشتم»، به نقد و بررسی فضای بازی رایانه‌ای در ایران و وضعیت این صنعت می‌پردازد. برای همین، طی چندین یادداشت، مصاحبه‌های کوتاه و تفصیلی، گزارش، نقد بازی و اخبار کوتاه به بررسی وضعیت بازی سازی در ایران می‌پردازد و جایگاه صنعت بازی رایانه‌ای و بازی سازی را در جامعه ایرانی مورد نقد و بررسی قرار خواهد داد.
نشسته در غبار

نشسته در غبار

این پرونده با هدف بررسی ریشه‌های فکری انقلاب اسلامی، ویژگی‌های مکتب قم و بررسی اقدامات استحاله آمیز در دنیوی سازی و سکولار کردن حوزه های علمیه شامل بررسی فکری و عملیاتی جریان تشیع انگلیسی، منتظری، هاشمی و روشنفکری دینی طراحی و در چارچوب ضوابط و مقررات و به دور از توهین و با الگوی نقد عالمانه تهیه شده است. مطالب این پرونده در قالب گزارش، یادداشت، نقد مستند، معرفی و نقد کتاب، گفتگو و مصاحبه تقدیم مخاطبین محترم می‌شود.
صدقه جاریه

صدقه جاریه

در چهلمین سالگشت تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برخی فرصت‌ها و تهدیدها را که متوجه این شورای عالی سیاستگذاری است، به همراه دغدغه ها و مطالبات اندیشمندان حوزوی و فعالان فرهنگی منعکس می کنیم.
حوزه محتوا فضای مجازی

حوزه محتوا فضای مجازی

قوی شدن در فضای مجازی و نیاز به سازوکار مدیریت محتوایی در کشور و از دغدغه‌های جبهه فرهنگی انقلاب است. حوزه علمیه قم به‌عنوان منبع و منشاء اصلی تفکر انقلاب اسلامی، با قدرت و توان بالای تولید محتوا که هر ساله، بخش قابل توجهی از چاپ و نشر کتاب و مقالات را به خود اختصاص داده و می تواند به عنوان چشمه ای جوشان به تولید محتوا، الگو و نظریه سازی در عرصه فضای مجازی بپردازد.
دین و زیست مجازی

دین و زیست مجازی

دغدغه ‌های فراموش شده رهبر معظم انقلاب در عرصه فضای مجازی و توسعه سریع آن باعث شده است که خبرگزاری رسا به مطالبه گری این امر برای تغییر وضع موجود و طراحی الگوهای زیست مومنانه در فضای مجازی در قالب این پرونده اقدام نماید.
کابینه تراز

کابینه تراز

دولت قوی و مردمی برای تحقق وعده ها و حل مشکلات عدیده مردم نیازمند افرادی توانمند متعهد کارامد انقلابی و جهادی است از این رو کابینه دولت سیزدهم به مثابه موتور محرکه و پیش برنده اهداف دولت برای رسیدن به ایرانی قوی است. خبرگزاری با توجه به اهمیت تشکیل کابینه دولت سیزدهم نظرات اساتید علما و بزرگان حوزه را در قالب مصاحبه و خبر جمع آوری کرده تا همه با هم به تشکیل کابینه تراز کمک کنیم.
انتخابات و فضای مجازی

انتخابات و فضای مجازی

در این پرونده خبری به انعکاس حال و فضای شبکه های اجتماعی و کاربران درباره انتخابات 1400 می پردازیم. هم چنین تولید بسته های انتخاباتی با همین سرعنوان و تولید متون خبری یک صفحه ای الکترونیکی با عنوان «انتخابات پلاس» بسته خبری انتخابات سال 1400 خبرگزاری رسا در قالب PDF مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.
انتخابات 1400

انتخابات 1400

همچنان كه شركت در انتخابات يك وظيفه است، گزينش خوب و آگاهانه هم يك وظيفه است.(مقام معظم رهبری)
پاسدار قانون

پاسدار قانون

همزمان با بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم، هجمه ها از سوی جریان های معاند خارجی و مغرضان داخلی علیه شورای نگهبان شدت گرفته است. خبرگزاری رسا در پرونده ویژه "پاسدار قانون" به تبیین چرایی و پشت پرده این هجمه ها پرداخته است.
تحریف یادگار

تحریف یادگار

امروزه سوگمندانه شاهد برگزاری جلسات برخی از منتسبان به امام با برخی شخصیت های زاوبه دار با نظام، دگراندیشان و دل بستگان به جریان اصلاحات هستیم.
تحریف بنیانگذار

تحریف بنیانگذار

در این پرونده به بررسی چرائی، چگونگی، ابعاد، بازیگران و نتایج تحریف آرمان، اندیشه و شخصیت امام راحل از سوی جریان دگراندیش و حتی برخی افراد مدعی پیروی از خط امام می پردازیم.
آسیب شناسی عرصه تبلیغ

آسیب شناسی عرصه تبلیغ

آسیب شناسی مشکلات تبلیغ، ناهماهنگی نهادهای فرهنگی و تبلیغی، کارهای موازی و تکراری را از آفت‌های این عرصه
تحریف امام خمینی

تحریف امام خمینی

امام خمینی(ره) نه فقط در ایران بلکه در سراسر عالم به عنوان رهبری بزرگ شناخته می شود. امروزه زندگانی و افکار متعالی امام، الهام بخش حرکت های اصلاحی و انقلابی در جهت استیفای حقوق مظلومین و مستضعفین در سراسر دنیاست. چنین جایگاهی اقتضای آن دارد که این اسوه هدایتگری، به گونه ای معرفی شود که مخاطبان مشتاق بتوانند با حقیقت همیشه جاوید خمینی کبیر، اُنس بگیرند
فتنه خاکستری

فتنه خاکستری

مرد خاکستری اصلاح‌طلبان طلبکارانه از سایه خارج شد
مسیر گمراهی

مسیر گمراهی

پاسخگویی فضلای حوزه علمیه به اظهارت شاذ سید کمال حیدری

گرانیگاه فرهنگ

حال این این روزهای فرهنگ جامعه خوب نیست و به قول قدیمی ها "زمانه عوض شده". از تغییر در سبک زندگی مردم، تغییر در ذائقه موسیقایی، حتی تغییر در ذائقه غذایی مردم می توان فهمید که حال فرهنگ و جامعه خوب نیست. این مساله وقتی بیشتر محسوس می شود که سرعت این تحول را در فضای مجازی می بینیم. در این پرونده دغدغه ها و نظرات کارشناسان و فعالان رسانه ای را درباره مراحل و الزامات خط مشی گذاری رسانه ای نظام مقدس اسلامی درباره مسئله ساماندهی فضای مجازی و سبک زندگی مردم منعکس می کنیم.
فقیه بصیر

فقیه بصیر

نکوداشت و تجلیل از خدمات عالم مجاهد مرحوم آیت الله یزدی
عمار انقلاب

عمار انقلاب

نکوداشت و تجلیل از شخصیت و مجاهدت های علمی و انقلابی مرحوم آیت الله مصباح یزدی
1
پرطرفدارترین