۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰
کد خبر: ۶۲۹۲۶۳
پ
در بازار آزاد ربع‌سکه یک‌میلیون و 509 هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی 889 هزار تومان فروخته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رسا، مهمترین اخبار اقتصادی سه شنبه 12 آذر ماه  ۹۸ به شرح ذیل است:

 

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۸/۰۹/۱۲

امروز در بازار آزاد قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 4 میلیون و 406 هزار تومان و سکه بهار آزادی طرح قدیم 4 میلیون و 320 هزار تومان معامله می‌شود.

در بازار آزاد هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی 2 میلیون و 338 هزار تومان، ربع‌سکه یک‌میلیون و 509 هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی 889 هزار تومان فروخته می‌شود. قیمت طلای 18عیار هم 441 هزار و 400 تومان ارزش‌گذاری شده است، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت 1461 دلار معامله می‌شود.

همچنین در بازار سبزه‌میدان، قیمت طلای 24عیار 588 هزار و 500 تومان، هر مثقال طلا یک میلیون و 912 هزار تومان تعیین شده است.

هم‌اکنون قیمت دلار در بازار آزاد 12 هزار و 700 تومان، قیمت درهم امارات 3 هزار و 484 تومان و قیمت پوند انگلیس 16 هزار و 430 تومان تعیین شده و به‌فروش می‌رسد.

صرافی‌های بانک‌ها امروز سه‌شنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم 12هزار و 500 تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت 12هزار و 400 تومان خریداری می‌کنند، بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها 13 هزار و 700 تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها 13 هزار و 600 تومان است.

 

افزایش قیمت نفت به بالای 61 دلار

از آنجایی که اوپک و هم پیمانانش در نشست این هفته این سازمان در مورد کاهش بیشتر تولید بحث خواهند کرد، قیمت نفت در معاملات امروز افزایش یافت، اما چشم انداز بازار نفت پس از عرضه عمومی اولیه سهام آرامکو برای تاجران بی ثبات است و این مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها شد.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 16 سنت افزایش 61.08 دلار فروخته شد. این نوع نفت روز گذشته 0.7 درصد افزایش ارزش را ثبت کرده بود.

هر بشکه نفت خام آمریکا با 25 سنت افزایش 56.21 دلار معامله شد. این نوع نفت نیز روز گذشته افزایش 1.4 درصدی را ثبت کرده بود.

دو منبع آگاه به رویترز گفتند، اوپک و هم پیمانانش موسوم به اوپک پلاس قرار است در مورد طرحی بحث و گفتگو کنند که 400 هزار بشکه در روز دیگر به میزان توافق کاهش تولید کنونی به میزان 1.2 میلیون بشکه در روز افزایش می‌دهد و همچنین این توافق را تا ماه ژوئن تمدید کنند.

این منابع افزودند، عربستان در حال ارائه طرحی است که پیش از ارائه عرضه عمومی اولیه سهام آرامکو تاثیر مثبت بر بازار بگذارد.

مارگارت یانگ، تحلیلگر بازارهای سی ام سی در سنگاپور گفت: «قیمت نفت امروز اندکی تکان خورد که نشان می‌دهد تاجران در مورد اضافه شدن 400 هزار بشکه در روز به میزان کاهش تولید اوپک به بعلاوه تمدید توافق تردید دارند.»

یانگ افزود: «پرسش اینجاست که چرا آنها باید پس از عرضه عمومی اولیه سهام آرامکو این کار بکنند که بی ثباتی برای قیمت نفت ایجاد می‌کند.»

وزرای نفت کشورهای عضو اوپک در روز پنج شنبه در وین گرد هم می‌آیند و اوپک پلاس روز بعد نشست خواهند داشت.

همچنین نگرانی در مورد عدم توافق تجاری آمریکا و چین که هر دو کشور، بزرگ‌ترین مصرف کنندگان نفت جهان هستند، بر قیمت نفت تاثیر گذاشته است.

 

ادامه رکورد شکنی بورس در رکود تولید

در پایان معاملات امروز شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در روند رو به رشد همچون روزهای گذشته امروز هم 619 واحد افزایش پیدا کرده و به رقم 320 هزار  804 واحد رسید.

شاخص کل با معیار هم وزن نیز امروز 858 واحد رشد کرده و به رقم 97 هزار و 475 واحد رسید.

برخی کارشناسان در مورد دلیل رشد شاخص بورس تهران و رکورد شکنی در روزهای اخیر را ورود نقدینگی سرگردان در دست مردم به سمت بورس می‌دانند که با هر میزان سرمایه‌ای در بورس حضور پیدا می‌کند و این به خاطر رکود در بازارهای رقیب مانند بازار ملک ومسکن،‌ بازار سکه و ارز و سایر بازارها است.

همچنین رکود در فعالیت‌های اقتصادی باعث شده، سرمایه‌گذاری‌ها به سمت اوراق بهادار و نقد شونده حرکت کند به جای اینکه سرمایه‌گذاری مستقیم در تولید انجام شود. این از یک طرف باعث خوشحالی است که سرمایه‌ها به سمت شرکت‌های بورسی حرکت کرده و از طرفی زنگ هشداری است که باید سرمایه‌گذاری در تولید و بر روی زمین نیز انجام شود، زیرا بورس باید دماسنج اقتصاد باشد و رونق بورس ناشی از رونق تولید و کسب و کار باشد.

ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران امروز به بیش از 1 میلیون و 170 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از 2.8 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 404 هزار معامله و به ارزش 1538 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی 166 واحد رشد کرده و به رقم 85 هزار و 931 واحد رسید.

شاخص قیمت با میعار هم وزن با 573 واحد افزایش یافته و به رقم 65 هزار و 139 واحد رسید.

شاخص آزاد شناور با افزایش 1242 واحد به رقم 377 هزار و 442 واحد رسید.

شاخص بازار اول بورس با افزایش 617 واحد به رقم 230 هزار و 270 واحد رسید.

شاخص بازار دوم بورس با افزایش 506 واحد به رقم 665 هزار و 454 واحد رسید.

امروز نمادهای مپنا، فولاد مبارکه، پتروشیمی خارک و پتروشیمی نوری بیشترین اثر تقویتی در شاخل کل بازار را داشتند و نمادهای ارتباطات سیار،‌مخابرات و پتروشیمی مبین بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

نمادهای پربیننده امروز که مورد اقبال معامله‌گران بورس قرار گرفته در گروه‌های بانک، صنایع زیربنایی و خودرویی بوده‌اند.

امروز نماد بانک تجارت با قیمت هر سهم 446 ریال بانک ملت 5786 ریال، بانک اقتصاد نوین 2996 ریال، بانک صادرات 558 ریال، از نمادهای پربیننده بانکی بوده و نمادهای سایپا،‌نوش مازندران، ایران خودرو و ماشین‌سازی اراک از دیگر نمادهای پربیننده بورسی به شمار می‌روند.

امروز در فرابورس ایران نیز شاخص کل رو به رشد بوده و با تقویت 6 واحدی به رقم 4116 واحد رسید.

ارزش روز بازار اول و دوم بورس تهران به بیش از 236 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در فرابورس بیش از 1.7 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 283 هزار نوبت معامله و به ارزش 1095 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای پتروشیمی مارون، صنایع کاغذ پارس، توکاریل، سرمایه‌گذاری مس سرچشمه بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای بیمه کوثر، قاسم ایران و ذوب‌آهن اصفهان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را بازی کردند.

امروز با پیام ناظر بازار تعدادی از نمادهای بورسی مشمول توقف، بازگشایی، وقفه معاملات و یا حراچ قیمتی شدند.

از جمله می‌توان به توقف نمادهای معاملاتی سیمان دشتستان، سرمایه‌گذاری گروه پتروشیمی ایرانیان اشاره کرد.

همچنین بازگشایی نماد معاملاتی شرکت نوش مازندران، وقفه معاملاتی نماد بورس اوراق بهادار تهران، توقف نماد گروه صنعتی ملی، وقفه معاملاتی ماشین‌سازی نیرومحرکه، وقفه معاملاتی نماد شرکت واسپاری ملت، و شرکت ماسه ریخته‌گری و نیز شرکت مهندسی نصیر ماشین اشاره کرد.

امروز همچنین توقف نماد داروسازی کوثر، حراج مجدد نماد معاملاتی داروپخش‌، وقفه معاملاتی نماد کشت و صنعت و دامپروری پارس، روی داد.

 

حذف کارت سوخت 100 هزار میلیارد تومان به کشور خسارت زد

اعلام ناگهانی سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین توسط دولت، فضای عمومی جامعه را در روزهای اخیر به التهاب کشاند. در این بین بسیاری از کارشناسان معتقدند که این اقدام دولت بدون رعایت ملاحظات کارشناسی انجام شد و اصلا دولت و وزارت نفت نبایست سهمیه‌بندی بنزین را متوقف می‌کرد که حال مجبور به اجرای مجدد آن شود. در این راستا با علیرضا دانشی، مدیر فنی سابق شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت‌وگویی انجام دادیم.

دانشی با برشمردن نقاط ضعف عملکرد وزیر نفت، معتقد است زنگنه ژنرال شکست‌خورده جنگ‌های کوچک است.

مشروح این مصاحبه به شرح زیر است:

فارس: طرح سهمیه‌بندی بنزین به هر حال توسط سران قوا تصویب شد و اکنون در حال اجرا است. به نظر شما آیا ملاحظات کارشناسی در اجرای این طرح رعایت شده است؟

دانشی: حوزه انرژی و علی الخصوص نفت همیشه یکی از مهم‌ترین اهداف تخریبی دشمنان کشور بوده است. مساله اصلاح قیمت سوخت مورد اجماع کارشناسان اقتصادی است؛ اما در خصوص روش اصلاح و قیمت آن اختلاف نظرات و انتقاداتی هم وجود دارد. انتقاد از این جهت که ابعاد اجرائی این طرح، ملاحظات کارشناسی لازم را نداشته و علیرغم اینکه مدتها فرصت برای بررسی جوانب اجرائی موضوع با استفاده از تجارب گذشته فراهم بود، اما هنوز سوالات زیادی بدون پاسخ مانده است. بعضی اقدامات انفعالی پس از اجرای طرح به خوبی نشان می‌دهد جامع‌نگری لازم  نشده و حتی اقدامات خیلی آسانی که  قبل از اجرای طرح  به مردم اطمینان لازم را بدهد، هم اتخاذ نشده است.

کارشناسان و تحلیل گران دلسوز کشور،  به بررسی شیوه اطلاع رسانی موضوع و بعضا به دلایل این تصمیم پرداخته اند اما موضوع بزرگی که در این میان نباید پنهان شود و باید بصورت جدی مورد رسیدگی قرار گیرد معرفی مقصرین بحران ایجاد شده است. به نظر من باید بستری برای بازخواست این افراد ایجاد شود تا از حضور دوباره‌ یا استمرار فعالیت این افراد و امثال آن‌ها در فرایند‌های تصمیم ‌گیری کشور جدا جلوگیری شود.

فارس: اشاره کردید که اصل طرح مورد قبول کارشناسان است. در تجربه‌هایی که شیوه‌ اجرا نیز با ملاحظات کارشناسی انجام شده چه عایدی نصیب کشور شده است؟ آیا میتوانید مقایسه‌ای بین قبل و بعد از توقف طرح در دولت یازدهم داشته باشید؟

دانشی: یک بررسی نشان می دهد با اجرای طرح سهمیه بندی بنزین و استفاده از کارت سوخت، مصرف روزانه بنزین از حدود 74 میلیون لیتر در تیرماه 1386 به حدود 60 میلیون لیتر در سال 1389 کاهش یافت. تصمیم دولت آقای روحانی مبنی بر حذف سهمیه بندی بنزین و کارت سوخت از خردادماه 1394، توام شد با رشد کاملا غیر طبیعی مصرف روزانه بنزین از حدود 71 میلیون لیتر در سال 1394 به حدود 92 میلیون لیتر در سال 1397 یعنی افزایش بیش از 20 میلیون لیتر در روز طی فقط 3 سال در حالیکه میزان مصرف بنزین طی 10 سال از 1384 الی 1394 (تا قبل از حذف کارت سوخت) تنها 4 میلیون لیتر سالیانه افزایش پیدا کرده بود. سخنگوی دولت اخیرا در توجیه افزایش 200 درصدی قیمت بنزین و سهمیه بندی آن گفتند اگر روند مصرف بنزین با شرایط قبل ادامه می یافت، سال 1400 با وجود سرمایه گذاری 4.2 میلیارد دلاری در پالایشگاه ستاره خلیج فارس به واردکننده بنزین تبدیل می‌شویم.

* حذف کارت سوخت بیش از 100 هزار میلیارد تومان به کشور خسارت زده است

فارس: توقف سهمیه‌بندی بنزین در سال 94 چه تاثیری در افزایش یا کاهش میزان قاچاق بنزین داشت؟

دانشی: بر اساس نظر بعضی از کارشناسان، علاوه بر حذف کارت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین که نقش مهمی در کنترل مصرف بنزین داشت، نوسانات ارزی در سال 1397 و افزایش شدید فاصله قیمت بنزین در مقایسه با کشورهای همسایه باعث شد تا قاچاق این فرآورده نفتی سهولت و جذابیت بالاتری پیدا کرده و این پدیده شوم رونق بیشتری هم پیدا کند. بدیهی است دولت محترم اگر شوک ارزی را پیش بینی می کرد، حداقل باید عوارض آن از جمله تشدید قاچاق سوخت را هم کارشناسی می‌کرد و برای آن تمهیدات را از قبل در نظر می‌گرفت. آیا چنین بود؟ اعلام نظر بعضی از مسئولین  فعلی معاونت پالایش و پخش وزارت نفت مبنی بر کاهش مصرف حتی از همان روز اول سهمیه بندی تایید مجددی بر درست بودن سیاست سهمیه بندی و کارت سوخت بوده که دولت قبلا بشدت مخالف آن بود.

بر اساس سخنان اخیر یکی از مسئولین دولت در دفاع از سهمیه بندی، صادرات هر 10 میلیون لیتر بنزین حدود 20 هزار میلیارد تومان برای کشور درآمد ایجاد می کند. بعبارت دیگر حذف کارت سوخت، عدم سهمیه بندی و عدم افزایش پلکانی و تدریجی قیمت حامل‌های انرژی و نهایتا عدم کنترل مصرف بنزین طی چند سال اخیر حداقل بیش از 100 هزار میلیارد تومان به کشور خسارت زده است در حالی‌که رقم واقعی خسارت شاید بسیار بزرگتر باشد. اگر این ارقام و آمار درست هستند، این خسارت بزرگ به کشور اگر خیانت تلقی نشود قطعا سوء مدیریت عظیم و حیف علنی و گسترده بیت المال مسلمین و هدر دادن ثروت کشور است.

خسارت‌ها فقط به قاچاق بنزین محدود نمی شود، قاچاق بنزین منجر به  واردات بنزین بیشتر برای تامین نیاز مردم و خسارت دیگری به ثروت کشور برای پرداخت هزینه واردات شده است. بر اساس نظرات بعضی از کارشناسان، به دلیل حذف کارت سوخت، میزان واردات بنزین به کشور در فاصله زمانی 1392 تا 1398 بطور متوسط حدود 9 میلیون لیتر در روز بوده که برای این مقدار واردات بنزین هم ۸ میلیارد دلار ارز پرداخت شده است. خسارت بزرگتر هم تخصیص بخش بزرگتری از تولید و ذخائر نفتی تجدید ناپذیر کشور برای تولید بنزینی است که در واقع قاچاق و مازاد بر نیاز بود که در محاسبه خسارت‌های عظیم این اقدام باید در نظر گرفته شود.

* زنگنه ژنرال شکست‌خورده جنگ‌های کوچک است

فارس: به نظر شما در ماجرای بنزین و خساراتی که اعلام کردید چه کسی مقصر اصلی است؟ یعنی چه فردی باید پاسخگوی اصلی وضع موجود باشد؟

دانشی: بلاشک اگر وزیر نفت و به تبع آن هیئت دولت همان نظام سهمیه بندی و استفاده از کارت سوخت که کشور یک بار برای آن هزینه داده بود را ادامه می‌دادند؛ دوباره این هزینه‌ها و خسارات سنگین به کشور تحمیل نمی شد. آن زمان نظام سهمیه بندی قیمت سوخت با افزایش تدریجی و پلکانی انجام می‌گرفت و توان مالی مردم با آن هماهنگ می‌شد و همچون امروز مانند فنری جمع شده به یکباره آزاد نمی‌شد.

این ابهام بزرگ همچنان بی‌پاسخ است که با کدام منطق علمی سهمیه‌بندی و کارت سوخت به دلیل اصرار وزیر نفت در میان سکوت معنادار کمیسیون انرژی مجلس حذف گردید؟ چطور می‌شود که آقای زنگنه بعد از 14 سال فعالیت در سمت وزیر نفت چنین اشتباه بزرگی کند و کارت سوخت و سهمیه‌بندی را از بین ببرد؟ الان که دوباره به این نتیجه رسیدند که سهمیه‌بندی خوب بوده و اجرا شده است چه کسی غیر از آقای زنگنه مسئول این اشتباهات است؟ عدم پذیرش مسئولیت یعنی مسئولیت گریزی و مسئولیت گریزی یعنی پذیرش عدم صلاحیت ماندن در مقام.

صحبت‌های اخیر رئیس‌جمهور بعد از اجرای طرح نشان داد یکی از دلایل ضرورت سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین، عدم موفقیت وزارت نفت تحت مدیریت آقای زنگنه در تحقق میزان صادرات نفتی است که با فرض تحریم‌های ظالمانه برنامه‌ریزی شده بود. در واقع بیژن زنگنه حتی در صادرات نفت خام هم موفق نبود.

با توجه به آنچه گفتم حداقل اقدام لازم، عذرخواهی عملی دولت از مردم و عزل فوری و بدون درنگ آقای زنگنه از وزارت نفت توسط ریاست جمهوری است. البته از نظر ما آقای زنگنه از ابتدا فاقد صلاحیت لازم برای تصدی وزارت نفت بود. زیرا ایشان کارنامه‌ای طولانی از عدم موفقیت و شکست در تحقق برنامه‌های کلان خود در وزارت نفت و ایجاد بحران‌های متعدد در وزارتخانه از قبل داشتند در حدی که می توان وی را ژنرال شکست خورده جنگهای کوچک نامید و قطعا در جنگ‌های بزرگی چون تحریم نفتی نمیتوان به ایشان تکیه کرد.

* زنگنه مخالف پالایشگاه‌سازی بود

فارس: در حال حاضر بحث استیضاح آقای زنگنه نیز در مجلس مطرح است. به نظر شما غیر از توقف سهمیه‌بندی بنزین چه انتقادات دیگری به عملکرد ایشان وارد است؟

دانشی: انتقادات زیادی به عملکرد آقای زنگنه به عنوان وزیر نفت وارد است. یکی از آنها مربوط به بحث پالایشگاه‌سازی است. دیدگاه معروف آقای زنگنه که در عمل هم بر آن تاکید داشتند، مخالفت با ایجاد پالایشگاه در کشور بود. بهانه ایشان این بود که پالایشگاه‌سازی توجیه اقتصادی ندارد در حالی که همه می‌دانند سوخت صرفا یک کالای اقتصادی نیست بلکه یک کالای راهبردی است و فقط نمی‌توان با محاسبات اقتصادی درباره آن تصمیم‌گیری کرد. این سلیقه آقای زنگنه کشور را به واردکننده بنزین تبدیل کرد که به دستاویزی مهم و خطرناک برای صدمه به ایران اسلامی توسط دشمنان این کشور تبدیل شده بود. مگر می‌شود به همین زودی موضوع تحریم فروش بنزین به ایران را فراموش کنیم.

در نتیجه تفکرات ایشان ظرفیت پالایشگاهی کشور متناسب با نیاز مردم افزایش نیافت و به اجبار به تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی روی آوردند که تبعات سنگینی در پی داشت. مسئولین همین دولت در نقد دولت قبل، بارها به مضر بودن بنزین تولیدی پتروشیمی‌ها معترض بودند در حالیکه این بحران ریشه در عملکرد ناصحیح آقای زنگنه داشت. یادآوری می شود پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دولت قبل شروع شد و به اجبار نهایتا در دولت فعلی فازهایی از آن افتتاح شد آنهم با خوراک میعانات گازی نه حتی نفت خام.

* وزارت نفت را باید یکی از مقروض‌ترین وزارتخانه‌های کشور دانست

بر هم زدن ساختار سازمانی شرکت ملی نفت ایران نیز یکی دیگر از اقدامات اشتباه آقای زنگنه بود. از جمله این اقدامات می‌توان به ساختارشکنی‌های متعدد، سلب اختیارات مناطق عملیاتی، تضعیف دانشگاه و پژوهشگاه صنعت نفت و تاثیر سوء چنین تصمیمی بر فعالیت صنعت نفت و از بین بردن مدیریت پروژه‌ها در سازمان اشاره کرد. خوب است به پرونده‌های فراوان شکایات کارکنان و کارشناسان نفت به دیوان عدالت اداری و رای‌های متعدد آن بر علیه این وزارتخانه هم نگاهی انداخته شود. دیگر آنکه عدم اعتماد به کارشناسان داخلی و عقد قراردادهای غیرمفید با شرکت‌های خارجی به نحوی بوده که هم‌اکنون وزارت نفت را باید یکی از مقروض‌ترین وزارتخانه‌های کشور دانست.

از دیگر موارد می توان  به شکست کامل آقای زنگنه در تحقق اهداف برنامه تولید نفت برنامه سوم توسعه (که خودش ارائه کرده بود)، عدم تحقق اهداف کلان قراردادهای نفتی بیع متقابل علیرغم ایجاد بدهی‌های سنگین برای کشور اشاره کرد. همچنن افزایش سرسام‌آور هزینه‌های اجرایی وزارت نفت با ایجاد صدها شرکت در درون شرکت‌های نفتی و بهم ریختگی ساختار اجرائی شرکت‌ها و پروژه‌های نفتی از ایرادات اصلی مدیریت ایشان در دوره 1376 الی 1384 بوده است و متاسفانه در دور پس از ایشان و تا به امروز ادامه دارد.

در دوره اخیر مهم‌ترین اقدام ایشان، هدردادن چندین سال برای طراحی مدل قراردادی IPC بود که یک کپی دست چندم از قراردادهای کشور های مجاور بود و عملا در تحقق هدف اصلی این قرارداد که تشویق شرکت‌های بین‌المللی به مقابله با تحریم با دادن اختیارات و امتیازات ویژه و منحصر به فرد در این الگوی قراردادی بود، هم ناکام ماند. برکناری شرکت‌های ایرانی از اجرای پروژه‌های مهم و حساسی همچون توسعه فاز 11 پارس جنوبی و واگذاری آن به یک شرکت خارجی و بعد از سال‌ها توقف کار، قرارداد مجدد با شرکت‌های ایرانی برای اجرای همان فاز پس از تخلف واضح شرکت توتال در عدم اجرای قرارداد IPC در این فاز که نشان داد این الگوی قراردادی نه تنها نمی‌تواند مانع اجرای تحریم شود بلکه حتی برای جریمه شرکت متخلف طرف قرارداد هم قابلیت ندارد.

* مجلس، وزارت نفت را از شیوه مدیریت غیر کارشناسی زنگنه نجات دهند

آقای زنگنه مشهور است به استفاده گسترده از  بازنشستگان، نمایندگان ادوار مجلس، اشخاص متنفذ سیاسی، مدیران دیگر وزارتخانه‌ها که غالبا هیچ تخصصی در نفت ندارند. در 6 ساله اخیر شاهد شیوه جدید ایشان برای تحمیل دیدگاه‌های فردی و تخریب ته مانده ساختارهای سیستماتیک کارشناسی در وزارت نفت  بودیم.

انتظار می رود مجموع نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر اساس مبانی و بررسی‌های دقیق کارشناسی و در جهت دفاع از منافع کشور و بدون نگاه جناحی و یا خدای ناکرده منافع شخصی در آستانه انتخابات، بجای توسل به بعضی اقدامات منفعلانه که ممکن است نمایشی یا پوپولیستی هم تعبیر شود، از اختیارت قانونی خود در جهت منافع مردم استفاده کنند و وزارت نفت را از شیوه مدیریت غیر کارشناسی آقای زنگنه نجات دهند.

همچنین از ریاست محترم قوه قضائیه درخواست داریم برای حفظ حقوق مردم ایران، به بند 5 وظایف کمیته تحت نظارت معاون اول قوه قضائیه، رسیدگی علنی و شفاف به دلایل کارشناسی وزارت نفت در حذف کارت سوخت و تبعات آن برای کشور و رقم واقعی خسارت به بیت المال مسلمین را اضافه نماید. اگر کوتاهی نشده از مسئولین وزارت نفت تقدیر شود و اگر کوتاهی شده بدون مصلحت اندیشی های مرسوم  برخورد مناسب قانونی صورت گیرد.

 

وزیر اقتصاد: نرخ ارز در بودجه ۹۹ تغییر چندانی نمی‌کند

فرهاد دژپسند در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در سال قبل 109 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی وصول شد گفت: برنامه ما آن است که برای سال بعد حدود 160 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی در نظر بگیریم.

وزیر اقتصاد در پاسخ به سؤالی در خصوص نرخ محاسباتی ارز در بودجه 99 گفت: در جلسه بررسی بودجه دولت مصوب شد تا همچنان ارز دولتی 4200تومانی به کالاهای اساسی و دارو تعلق بگیرد بنابراین نرخ ارز محاسباتی نسبت به سال جاری تغییر چندانی نمی‌کند.

وی با اشاره به معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها گفت: تلاش می‌کنیم تا هرچه سریع‌تر وضعیت معافیتهای مالیاتی را در اصلاحیه قانون تعیین تکلیف کنیم، بر این اساس فعلاً در این خصوص اظهار نظری نمی‌کنم‌.

 

درجا زدن قیمت طلا در بازارهای جهانی

قیمت طلا در معاملات امروز به علت ایستادن سرمایه گذاران در حاشیه بازار، حتی با وجود بروز تنش های جدید در تجارت جهانی با وضع تعرفه بر کالاهای برزیلی و آرژانتینی از سوی ترامپ، در بازه محدودی در نوسان است.

هر اونس طلا با 27 سنت افزایش 1462.71 دلار فروخته شد.

ترامپ دیروز تعرفه هایی بر واردات فولاد و آلومینیوم از برزیل و آرژانتین اعمال کرد و جبهه های جنگی در جنگ تجاری ایجاد کرد.

جیگار تریودا، تحلیلگر بازار گفت: «تنها دلیلی که قیمت ها چندان افزایش نیافته، این است که تقاضا برای سرمایه گذاری برای طلا در این مناطق نیست.»

وی افزود: «جریان ورود سرمایه به صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا کاهش یافته، تقاضا از سوی سرمایه گذاران بی رمق شده است و به این دلیل قیمت های طلا به این بی ثباتی ناشی از موضوعات تجاری واکنش نشان نداد.»

ذخایر طلای گلدتراست، بزرگ ترین صندوق سرمایه گذاری طلا در جهان 0.7 درصد در روز دوشنبه کاهش یافت و به 889.16 تن رسید که کمترین میزان از 19 سپتامبر به شمار می رود.

آمارها در روز دوشنبه نشان داد، همچنین دلالان، در هفته منتهی به 26 نوامبر، معاملت بزرگی انجام ندادند.

تریودا گفت: «مردم انتظار دارند از تشنج جنک تجاری آمریکا و چین کاسته شود و بعلاوه اینکه فدرال رزرو آمریکا سیگنال هایی داده است که هیچ کاهش نرخ بهره ای انجام نمی شود تا تغییراتی در اقتصاد آمریکا بیفتد از اینرو احساس حاکم بر بازار طلا کاهشی است.»

به علت جنگ تجاری آمریکا و چین، طلا از ابتدای سال جاری میلادی تا این لحظه بیش از 13 درصد افزایش قیمت داشته است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین