۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴
کد خبر: ۶۳۸۹۵۶
پ
امروز در بازار آزاد قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 5 میلیون و 65 هزار تومان و قیمت سکه بهار آزادی طرح قدیم 5 میلیون و 50 هزار تومان است.

به گزارش خبرگزاری رسا، مهمترین اخبار اقتصادی دوشنبه 21 بهمن ماه  ۹۸ به شرح ذیل است:

 

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۸/۱۱/۲۱

امروز در بازار آزاد قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید  5 میلیون و 65 هزار تومان و قیمت سکه بهار آزادی طرح قدیم 5 میلیون و 50 هزار تومان است.

در بازار آزاد قیمت نیم‌سکه بهار آزادی 2 میلیون و 570 هزار تومان، قیمت ربع‌سکه یک‌میلیون و 560 هزار تومان و قیمت سکه گرمی 933 هزار تومان فروخته می‌شود. قیمت طلای 18عیار هم 516 هزار و 900 تومان ارزش‌گذاری شده است، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت 1570دلار معامله می‌شود.

همچنین در بازار سبزه‌میدان، قیمت طلای 24عیار 689 هزار و 200 تومان و قیمت هر مثقال طلا 2 میلیون و 240 هزار تومان تعیین شده است.

هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت درهم امارات 3 هزار و 819 تومان، یورو  15 هزار و 60 تومان و قیمت پوند انگلیس 17 هزار و 983 تومان تعیین شده و به‌فروش می‌رسد.

صرافی‌های بانک‌ها امروز دوشنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم  13 هزار و 600 تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت 13 هزار و 300 تومان خریداری می‌کنند، بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها 15 هزار و 100 تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها 14 هزار و 800 تومان است.

نوع

قیمت لحظه

قیمت دلار

13 هزار و 600 تومان

قیمت یورو

15 هزار و 100 تومان

قیمت پوند

17 هزار و 983 تومان

قیمت درهم امارات

3 هزار و 819 تومان

قیمت سکه بهار آزادی

5 میلیون و 50 هزار تومان

قیمت سکه طرح جدید

5 میلیون و 65 هزار تومان

قیمت نیم سکه

2 میلیون و 570 هزار تومان

قیمت ربع سکه

یک میلیون و 560 هزار تومان

قیمت سکه گرمی

933 هزار تومان

قیمت گرم طلای 18

516 هزار و 900 تومان

قیمت گرم طلای 24

689 هزار و 200 تومان

قیمت هرمثقال طلا

2 میلیون و 240 هزار تومان

قیمت هرانس طلادلار

1570.9دلار

قیمت پلاتیندلار

973 دلار

قیمت انس نقرهدلار

17.71 دلار

 

وزیر اقتصاد: بورس حباب ندارد

فرهاد دژپسند در خصوص وضعیت بازار سرمایه گفت: این که گفته می‌شود رشد این بازار سهام مربوط به افزایش نرخ ارز است، تنها دلیل بهبود شرایط بازار سرمایه این مولفه نیست.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: البته افزایش نرخ ارز در بهبود شاخص بورس و افزایش قیمت سهام شرکت‌ها بی‌تاثیر نبوده است، اما نقدینگی خوبی که به سمت این بازار آمده یکی از دلایل اصلی رونق بازار سرمایه است.

وی همچنین با بیان این که بر اساس بررسی‌های صورت گرفته وضعیت کنونی بازار سرمایه حبابی نیست، گفت: با توجه به ورود نقدینگی به این بازار و تداوم رشد معاملات، به دنبال افزایش عرضه‌ها هستیم که البته این موضوع فعلا در دست بررسی است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: به سهامداران و تازه‌واردان به بورس توصیه می‌شود با مطالعه وارد این بازار شوند و از ظرفیت‌های مشاوران استفاده کنند تا خدای نکرده ضرر نکنند.

 

گندم با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود

یزدان سیف در خصوص قیمت 3 هزار و 500 تومانی گندم وارداتی اظهار کرد: این قیمت با نرخ ارز آزاد محاسبه شده در حالی که حدود 14 میلیارد دلار از ارزی که امروز به کشور تزریق می‌شود، از محل ارز 4 هزار و 200 تومانی تأمین شده است.

وی با بیان این که قیمت کل کالا‌های اساسی در دنیا از ماه سپتامبر تاکنون افزایش یافته است، گفت: قیمت گندم وارداتی بین 215 تا 250 یورو در هر تن است.

 سیف در خصوص این که آیا قیمت گندم وارداتی گرانتر و یا ارزانتر از گندم داخلی است، افزود: در خصوص کالای وارداتی، متغیر بسیار مهمی به نام نرخ ارز وجود دارد.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: اگر نرخ ارز کشور را میانگینی از 4 هزار و 200 تومان و 12 هزار تومان بازار بگیریم، نرخ گندم داخلی بالاتر از وارداتی خواهد بود.

وی افزود: زنجیره تولید گندم، آرد و نان و مشتقات آن، یکی از زنجیره‌هایی است که با امنیت غذایی کشور مرتبط است.

 یزدان سیف به تولید بیش از 7 میلیارد دلاری آرد و گندم در کشور اشاره کرد و افزود: بیش از 70 هزار میلیارد دلار ارزش افزوده این زنجیره است.

وی با بیان این که زنجیره گندم، آرد و نان یکی از صنایعی است که برای کشور بسیار اهمیت دارد، گفت: هماهنگی حلقه‌های مختلف این زنجیره، می‌تواند به افزایش ارزش افزوده آن کمک کند.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، ارتقاء عملکرد زنجیره گندم، آرد و نان و افزایش ارزش افزوده آن را از اهداف برگزاری این همایش بیان کرد و افزود: باید بتوانیم بازار‌های صادراتی بیشتری را تصاحب کنیم.

سیف با بیان این که در حوزه گندم، آرد و نان ظرفیت‌های بسیار خوبی وجود دارد، گفت: امروز در موضوع صادرات مجدد آرد و همچنین در حوزه محصولات و مشتقات شیرینی و شکلات، حدود 800 میلیون دلار صادرات داریم.

وی در خصوص گلایه گندمکاران در زمینه خرید گندم به قیمت پایین‌تر از قیمت پیشنهادی آنان افزود: تولید گندم، تابعی از عوامل مختلف است که یکی از آن عوامل، قیمت کالاست.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: وزارت جهاد کشاورزی سالانه پیشنهاد لازم را با اتکاء به مشور‌هایی که بخش خصوصی و متخصصان امر در حوزه هزینه تمام شده با آن وزارتخانه می‌دهند، تهیه کرده و آن را به شورای اقتصاد برای بررسی و تصویب ارسال می‌کنند.

 سیف با اشاره به پیشنهاد قیمتی 2 هزار و 297 تومان برای هر کیلو گندم در تیرماه امسال افزود: در سال 97 خرید هر کیلو گندم هزار و 700 تومان بود، اما پیشنهاد جدید 2 هزار و 293 تومان بود که با احتساب افزایش تورم کالای داخلی، حدود 30 درصد افزایش قیمت داشته است.

وی با تاکید بر این که حتماً باید تولید را حمایت کنیم گفت: تولید گندم ارتباط مستقیم با قیمت نانی دارد که مردم مصرف می‌کنند.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: افزایش حدود 30 درصدی که در قیمت گندم داشتیم، اثراتش را در افزایش قیمت نان خواهد داشت و دولت با توجه به سیاست‌های خود تلاش می‌کند این افزایش را از منابع خود تأمین کند.

 سیف بر توجه به قدرت خرید مصرف کنندگان تاکید کرد و گفت: متولیان امر با اتکا به قدرت خرید مصرف کنندگان و هزینه‌های تولید، به قیمت 2 هزار و 200 تومان برای خرید هر کیلوگرم گندم رسیده اند که امیدوارم بتواینم تولید خوبی از 6 میلیون هکتار زمین‌هایی که در زیر کشت گندم قرار دارند، داشته باشیم.

 

سهم کمتر از یک درصد ایران در تجارت غذای حلال

امروز حمزه کلانتری نماینده ولی فقیه در سازمان دامپزشکی کشور  به سهم پایین کشور در گردش مالی غذای حلال در جهان اشاره کرد و گفت:‌متاسفانه با اینکه ایران 4 تا 5 درصد مسلمانان جهان را تشکیل می‌دهد اما تنها یک درصد در گردش مالی غذای حلال جهان سهم دارد.

وی اشاره کرد که بسیاری از کشورها از جمله مالزی، در این زمینه پیشتاز هستند و کشورهای غیرمسلمان حتی آمریکا به سمت تجارت غذای حلال روی آورده‌اند. حتی آمریکا اولین استاندارد غذایی حلال را نوشته است.

کلانتری با بیان اینکه امروزه تجارت غذای حلال در جهان افزایش یافته است،‌گفت: طی چند سال گذشته تجارت غذای حلال دو برابر شده و به رقم 4 هزار میلیارد دلار رسیده است.

 نماینده ولی فقیه در سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه ظرفیت‌های بسیار خوبی در منطقه برای تجارت غذای حلال وجود دارد، گفت:‌550 میلیون مسلمان در منطقه است و علاوه بر آن خیلی از کشورهای غیرمسلمان نیز تمایل به استفاده از غذای حلال دارند و این فرصت مناسبی است که کشور باید به این فعالیت اقتصادی بپردازد.

وی مسائل پیش رو در باره تجارت حلال را بیان کرد و گفت: نخست باید برند سازی در کشور انجام شود و ایران حضور فعال و مؤثر در کنفرانس‌های جهانی داشته باشد و نمایشگاه‌های متعددی برپا کند. همچنین مدیریت واحدی در داخل کشور اعمال شود تا با پرهیز از موازی‌کاری‌ها و نظارت حلال در کشور توسعه یابد.

کلانتری گفت: با اینکه غذای حلال در جهان 20 درصد نسبت به دیگر غذاها گرانتر است اما اشتیاق به این نوع غذاها افزایش یافته است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در نظارت‌های شما عدم تطابق هم وجود داشته است، گفت: یک محموله‌ گوشت اخیرا از رومانی وارد کشور شد که به دلیل عدم تطبیق تاریخ از ورود به داخل جلوگیری کردیم. زیرا بر اساس قانون اگر گوشت گرم تا 5 روز به داخل کشور نرسد یا منجمد می‌شود و یا در مصارف صنعتی تولید سوسیس و کالباس استفاده می‌شود و البته هزینه‌ای از کشور وارد کننده در قبال آن دریافت می‌شود.

 نماینده ولی فقیه در سازمان دامپزشکی کشور  گفت‌: مشکلاتی را نیز در واردات از مغولستان داشتیم که 270 تن گوشت را به دلیل اینکه ناظر شرعی و ناظر بهداشتی ما در آنجا حضور نداشت، محموله را برگرداندیم.

کلانتری افزود: اخیرا پروتکلی را امضا کردیم که از کشورهایی که گوشت وارد می‌کنیم تنها ناظر شرعی به آنجا اعزام می‌شود و دیگر ناظر بهداشتی اعزام نخواهد شد.

وی با بیان اینکه 700 ناظر شرعی در داخل کشور و 50 ناظر شرعی در خارج از کشور در 40 کشتارگاه حضور دارند گفت: همه اینها سلامت بهداشتی دام‌ها را تضمین می‌کنند.

 نماینده ولی فقیه در سازمان دامپزشکی کشور گفت:‌در حال حاضر کشورهای ترکیه،‌مالزی،‌آمریکا و برخی کشورهای دیگر در حوزه تجارت حلال وارد شدند و حتی اسمیک (مؤسسه اندازه شناسی و استاندارد کنفرانس اسلامی) نیز استانداردهای حلال که مورد تائید ما هستند، را تائید کردند.

 

ریزش 7 هزار و 466 واحدی شاخص بورس تهران

بورس تهران که در روزهای اخیر با رکوردشکنی روبه‌رو شده بود، امروز به خاطر مصوبه افزایش مالیات نقل و انتقال سهام، شاخص کل با ریزش مواجه شده و با کاهش 7 هزار و 466 واحد به رقم 447 هزار و 151 واحد رسید. 

همچنین شاخص با معیار هم‌وزن 2 هزار و 145 واحد افت کرده و به رقم 145 هزار و 326 واحد رسید. 

ارزش بورس بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 1625 تریلیون تومان رسید. 

امروز معامله گران بورس بیش از 6 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 774 هزار نوبت معامله و به ارزش 4 هزار و 326 میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

امروز عمده نمادهای مهم بورسی افت داشته و در کاهش شاخص بورس مؤثر بودند که از جمله می‌توان به نماد مخابرات ایران، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی خلیج فارس، پالایش نفت تهران، هلدینگ تاپیکو و بانک ملت اشاره کرد. 

نمادهای پربیننده در بورس شامل بانک ملت، سایپا، بانک صادرات، پالایش نفت اصفهان، پارس خودرو، ملی مس ایران، فولاد مبارکه، ایران خودرو و کشتیرانی بوده‌اند. 

شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی امروز 1992 واحد افت کرده و به رقم 119 هزار و 322 واحد رسید. 

شاخص قیمت با معیار هم‌وزن 1430 و احد کاهش یافته و به رقم 96 هزار و 923 واحد رسید. 

شاخص آزاد شناور با کاهش 8 هزار و 511 واحد به رقم 541 هزار و 136 واحد رسید. 

شاخص بازار اول بورس با کاهش 5 هزار و 472 واحد به رقم 322 هزار و 147 واحد و شاخص بازار دوم بورس با کاهش 14 هزار و 983 واحد به رقم 922 هزار و 160 واحد رسید. 

امروز در فرابورس ایران نیز بازار کاهشی بوده و شاخص کل 98 واحد عقب‌نشینی داشته و به رقم 5 هزار و 660 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از 327 تریلیون تومان رسید. 

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از 3.4 میلیارد برگه سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 751 هزار معامله و به ارزش 2 هزار و 697 میلیارد تومان داد و ستد کرد. 

نماد سنگ‌آهن گوهرزمین بیشتر افزایش در شاخص فرابورس داشته و نمادهای میدکو، ذوب‌آهن، پتروشیمی مارون، نیروبرق دماوند، پتروشیمی زاگرس و مولد نیروگاه جهرم بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند. 

امروز نمادهای پربیننده شامل ذوب‌آهن اصفهان، سمگا، صنایع کاغذ پارس، بانک دی، توسعه و عمران استان کرمان، شهداب ناب خراسان، زرین معدن آسیا، بیمه دی، کشاورزی و دامپروری بینالود و مادیران بوده‌اند. 

امروز همچنین تعدادی از نمادهای بورسی با پیام ناظر متوقف، برخی بازگشایی و تعدادی نیز دچار حراج یا وقفه معاملات شدند. 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین