۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۸
کد خبر: ۶۴۲۰۳۲
پ
امروز در بازار آزاد قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 5 میلیون و 660 هزار تومان و طرح قدیم 5 میلیون و 647 هزار تومان است.

به گزارش خبرگزاری رسا، مهمترین اخبار اقتصادی یکشنبه 11 اسفند ماه  ۹۸ به شرح ذیل است:

 

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۸/۱۲/۱۱

امروز در بازار آزاد قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید  5 میلیون و 660 هزار تومان و طرح قدیم 5 میلیون و 647 هزار تومان است.

ضمن آنکه قیمت نیم سکه بهار آزادی 2 میلیون و 900 هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی یک میلیون و 770 هزار تومان و سکه گرمی 945 هزار تومان تعیین شده و به فروش می رسد.

قیمت طلای 18عیار هم 576  تومان، طلای 24 عیار 765 هزار و 500 تومان و هر مثقال طلا 2 میلیون و 487 هزار تومان ارزش‌گذاری شده است، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت 1586.1 دلار معامله می‌شود.

هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت دلار 15 هزار و 80 تومان، درهم امارات 4 هزار و 147تومان، یورو  16 هزار و 700 تومان تعیین شده و به‌فروش می‌رسد.

صرافی‌های بانک‌ها امروز یکشنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم 15 هزار و 50 تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت 14 هزار و 950 تومان خریداری می‌کنند، بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها 16 هزار و 350 تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها 16 هزار و 250 تومان است.

 

رشد 9782 واحدی شاخص کل بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران که روز گذشته به دلیل ترس حقیقی‌ها از بیماری کرونا و فروش سهام به شدت افت کرده بود، امروز درصدد جبران برآمده و با جهش 9782 واحد به رقم 515 هزار و 583 واحد رسید. 

شاخص کل با معیار هم‌وزن 4883 واحد رشد کرده و به رقم 174 هزار و 469 واحد رسید. 

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 1876 تریلیون تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس اوراق بهادار تهران که عمده معاملات به صورت الکترونیکی انجام می‌شود، بیش از 6.2 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 73 هزار نوبت معامله دادوستد کردند.

ارزش معاملات در بورس اوراق بهادار تهران امروز به بیش از 4502 میلیارد تومان رسید. 

امروز شاخص قیمت با معیار وزنی، ارزشی 2608 واحد رشد کرده و به رقم 137 هزار و 452 واحد رسید. 

شاخص قیمت با معیار هم‌وزن 3251 واحد افزایش یافت و به رقم 116 هزار و 150 واحد رسید. 

شاخص آزاد شناور با افزایش 14 هزار و 287 واحد به رقم 650 هزار و 314 واحد رسید. 

شاخص بازار اول بورس با افزایش 5873 واحد به رقم 362 هزار و 87 واحد رسید.

شاخص بازار دوم بورس که معاملات عمده و بلوکی در آن انجام می‌شود، امروز با افزایش بی‌سابقه 25 هزار و 426 واحد به رقم یک میلیون و 105 هزار و 171 واحد رسید.

نمادهای صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، ارتباطات سیار ایران، سرمایه‌گذاری امید، مخابرات ایران، توسعه معادن و فلزات همگی در تقویت شاخص بورس تهران مؤثر بودند و نمادهای پالایش نفت اصفهان و فولاد خراسان بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

نمادهای پربیننده امروز مربوط به بانک تجارت، بانک ملت، سایپا، فولاد مبارکه اصفهان، ایران خودرو، ملی مس ایران، بانک اقتصاد نوین و پالایش نفت اصفهان و فولاد مبارکه بوده‌اند.

امروز در فرابورس ایران نیز شاخص کل در پایان معاملات 140 واحد رشد کرد و به رقم 6675 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از 392 هزار میلیارد تومان رسید. 

معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از 2.8 میلیارد حق تقدم و اوراق مالی در قالب 518 هزار نوبت معامله و به ارزش 2795 میلیارد تومان دادوستد کردند. 

امروز ارزش معاملات بورس و فرابورس ایران به حدود 7.5 هزار میلیارد تومان رسید یعنی این مقدار نقدینگی به عنوان سرمایه در گردش برای شرکت‌های بورسی و فرابورسی فراهم شد. 

امروز عمده نمادهای فرابورسی مانند سنگ آهن گوهرزمین، پتروشیمی مارون، توسعه مالی مهر آیندگان، تولید برق دماوند، مولد نیروگاهی جهرم، بیمه کوثر و میدکو همگی در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بودند. 

نمادهای پربیننده در فرابورس شامل ذوب‌آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، توسعه مولد نیروگاهی جهرم، مادیران، بانک دی، توسعه و عمران استان کرمان، زرین معدن آسیا و کشت و صنعت شهداب ناب خراسان بوده‌اند. 

امروز در جریان معاملات برخی نمادهای بورسی با پیام ناظر بازگشایی، برخی متوقف، برخی دچار وقفه و تعدادی حراج شدند. از جمله می‌توان به توقف نماد کویر تایر، بانک پارسیان اشاره کرد. در پیام دیگری وقفه معاملات در نماد فیبر ایران انجام شد.

بازگشایی نماد حق تقدم البرز دارو روی داد و در پیام دیگری حراج مجدد نماد شرکت غذایی گلوکزان انجام شد. همچنین بازگشایی نماد شرکت لعاب‌ایران، بازگشایی نماد خدمات انفورماتیک، نماد فنرسازی خاور انجام شد.

در پیام دیگر وقفه در نماد معاملاتی شوینده توسعه صنایع بهشهر، وقفه در نماد بانک کارآفرین و همچنین وقفه در نماد بورس اوراق بهادار تهران انجام شد. بازگشایی نمادهای سیمان شرق، پارس خودرو، بانک پارسیان، ایران ترانسفو و شرکت بوتان انجام شد.

 

افت تولید خودرو همچنان ادامه دارد

طی 11 ماهه امسال 762 هزار و 178 دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل افت 12.8 درصدی را داشته است. در این مدت 696 هزار و 690 دستگاه سواری تولید شده که این رقم نیز در مقایسه با تولید سواری در 11 ماهه 97 کاهش 14.5 درصدی را تجربه کرده است.

طی 11 ماهه امسال تولید ون افت 84.4 درصدی و تولید مینی بوس و میدل باس افت 47.3 درصدی را داشته است. در عین حال، تولید وانت با رشد 33 درصدی همراه بوده اما تولید اتوبوس 17.1 درصد و تولید کامیونت، کامیون و کشنده 70.6 درصد افت را تجربه کرده است.

* رشد 54 درصدی تولید بهمن ماه

بهمن امسال تولید انواع خودرو به 91 هزار و 535 دستگاه رسید که نسبت به بهمن سال گذشته 54 درصد افزایش داشته است. در این ماه تولید سواری در کشور به 83 هزار و 128 دستگاه رسید که از رشد 50.6 درصدی برخوردار بوده است. در این مدت تولید ون 75.9 درصد، مینی بوس و میدل باس 50.7 درصد، اتوبوس 94.1 درصد و کامیونت، کامیون و کشنده 26.9 درصد کاهش داشته است. در عین حال، تولید وانت رشد 116.9 درصدی را تجربه کرده است.

* افت 12 درصدی تولید ایران خودرو

در بررسی وضعیت تولید ایران خودرو طی 11 ماهه امسال نیز باید به کاهش 11.7 درصد تولید انواع خودرو و همچنین افت 11.2 درصدی تولید سواری در این گروه صنعتی خودروسازی اشاره کنیم. تولید سواری در این گروه خودروسازی نیز با افت 11.2 درصدی روبرو بوده است.

* رشد یک درصدی تولید سایپا

تولید انواع خودرو در گروه صنعتی سایپا طی 11 ماهه امسال 0.9 درصد رشد داشته و در مقابل، تولید سواری در این گروه خودروسازی با افت 2.3 درصدی همراه بوده است.

 

سقف برداشت از خودپردازها ۵۰۰ هزار تومان شد

طبق سنوات قبل، امسال نیز بانک ها با مجوز بانک مرکزی می توانند در روزهای پایانی سال و همزمان با افزایش تقاضا برای وجه نقد، سقف برداشت نقدی از خودپردازهای خود را افزایش دهند.

برهمین اساس، روابط عمومی بانک ملی ایران،اعلام کرد: بر اساس مجوز بانک مرکزی و با توجه به نیاز مشتریان در روزهای پایانی سال و ایام نوروز، سقف برداشت روزانه وجه نقد برای ملی کارت ها از طریق دستگاه های خودپرداز این بانک از 11 اسفندماه امسال تا 15 فروردین ماه سال 1399 تا سقف پنج میلیون ریال افزایش می یابد.

لازم به ذکر است، اکنون سقف برداشت روزانه وجه نقد از خودپردازهای بانک دو میلیون ریال است.

 

حداقل دستمزد کارگران باید ۴میلیون و ۹۴۰ هزار تومان باشد

علی خدایی،نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره دستمزد کارگران گفت: افزایش دستمزد قرار است به قدرت خرید مردم تبدیل شود و قدرت خرید مردم نیز تقاضای بازار برای خرید است. این یک وجه از نگاه ما است. با توجه به شرایط کشور و جنگ اقتصادی، تقریباً تولیدات کشور، در داخل مصرف می‌شود که نیمی از جمعیت کشور دقیقاً کارگران و خانواده‌هایی هستند که قرار است دستمزد و حقوق آنها بر اساس مصوبه شورای عالی کار افزایش یابد.

 وی با بیان اینکه در نگاه به اقتصاد نگرش های متفاوتی با کارفرمایان داریم بیان کرد: برای تعیین دستمزد،یک تکلیف قانونی داریم که باید اجرایی شود. فرار از قانون بحرانی در بین تمام بحران ها است. مطابق ماده 41 قانون کارباید دستمزد کارگران را مطابق نرخ تورم و بند دوم ماده 41 قانون کار،که بیان می کند مزد تعیین شده بدون در نظر گرفتن ویژگی جسمی،روحی و نوع کارباشد، بایددر حدی باشد که حداقل های زندگی را تأمین کند.

 خدایی بیان کرد:ماده 41قانون کار تأکید دارد که دستمزد به دور از در نظر گرفتن ویژگی جسمی،روحی و نوع کار تعیین شود. قانون ما را مستثنا می کند که دستمزد بدون در نظر گرفتن این ویژگی ها برای کارگران تعیین شود. مدت ها است که بند دوم ماده 41 قانون کار مغفول مانده است و بین حداقل های زندگی که در قانون به آن اشاره شده است، فاصله ای وجود دارد. علت اینکه تا کنون این موضوع جبران نشد، این بود که فکر می کردیم شاید نتوان به یکباره عقب ماندگی را جبران کرد،برای سال 99رقم سبدمعیشت کارگران 4میلیون و 940هزار تومان است که با حضور شرکای اجتماعی به نتیجه رسیدیم. این عدد سال گذشته 3میلیون و760 هزار تومان بود، شاید این رقم برای زندگی در تهران جوابگو نباشد اما با توجه به اینکه تعیین دستمزد ملی است به صورت میانگین در کل کشور این رقم را مشخص کردیم. 

وی افزود: برای اینکه نگذاریم فاصله عمیق تر شود، برای بازگرداندن کارگران به ابتدای سال 98، موظف هستیم در حداقلی ترین حالت فاصله ایجاد شده بین سبد معیشت سال گذشته و امسال را جبران کنیم. یعنی تأثیر تورم بر هزینه های زندگی ملاک قرار گیرد.

 نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره مشکلات بنگاه های تولیدی گفت:یکی از بحران ها در بنگاه های تولیدی نبود قدرت خرید در میان مردم است. با در نظر گرفتن تحریم های ظالمانه، بخش عمده خریداران خدمات و محصولات کشور مردم هستند و جامعه کارگری بیش از 42.5 میلیون نفر را تشکیل می دهد، وقتی در تعیین دستمزد، قدرت خریدسرکوب شود به رکودی دامن می زنیم که درجامعه حاکم است.

 خدایی بیان کرد:برای حفظ قدرت خرید کارگران و حفظ شرایط موجود بایدقدرت خرید کارگران در سال گذشته را به دستمزد اضافه کنیم. یعنی یک میلیون و 180هزار تومان باید به دستمزد اضافه شود تا حداقل قدرت خرید مردم حفظ شود.

وی در واکنش به نظر کارفرمایان برای افزایش 15 درصدی افزایش دستمزد گفت: اینکه یک کارگر در یک شهری حاضر است با کمترین حقوق کار کند، ناشی از رضایت است؟ قطعاً ناشی از رضایت نیست. شرایط این را به فرد تحمیل کرده است. سواستفاده از شرایط نیاز فرد استثمار است. نیروی کار در هر کجای کشور با کمتر از حداقل وزارت کار در شرایط استثمار است. چرا که شرایط خوددر عقد قرارداد را از دست داده است. وظیفه نهاد حاکمیتی است که جلوی این تخلف را بگیرد. حدود3.5 میلیون نفر کارگربه صورت غیر رسمی مشغول کار هستند که یکی از مشکلات جامعه کارگری است. زمانی که بنگاه های کمتر از 10 نفر از شمول قانون کار خارج شده اند بدون شک به آنها اجازه دادیم که کارگر به صورت غیر رسمی کار کند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار تأکید کرد: چرا کارفرمایان برای افزایش مالیات بر ارزش افزوده اعتراضی نمی کنند؟ زمانی که مواد اولیه گران شد چرا اعتراض نکردید؟ بر اساس قانون اگر بخواهیمی قانونی رفتار کنیم و به قانون عمل کنیم دستمزد کارگران باید 4میلیون و 940هزارتومان باشد، اما در جلسات مزدی مذاکره می کنیم. اگر قرار است دستمزد به صورت ملی تعیین نشود، وارد مذاکره نخواهیم شد. اعتقاد دارم، مجموع درآمد کارگران درکمترین حالت باید یک میلیون و 180هزار تومان افزایش یابد. سعی می کنیم پیشنهاد 15درصد را نشنویم، در غیر این صورت در میز مذاکره شرکت نخواهیم کرد.ملاک ما باز گرداندن قدرت خرید کارگران است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین