۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۳
کد خبر: ۶۸۲۶۳۴
پ
هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک میلیون و ۷۰ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۰ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان و قیمت دلار ۲۴ هزار و ۵۰ تومان است.

به گزارش خبرگزاری رسا، مهمترین اخبار اقتصادی سه شنبه 25 خرداد 1400 به شرح ذیل است:

 

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۱۴۰۰/۰۳/۲۵

هم‌اکنون در بازار داخلی قیمت طلای 18عیار هر گرم یک میلیون و 70 هزار تومان، قیمت دلار 24 هزار و 50 تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 10 میلیون و 650 هزار تومان و قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز 10 میلیون و 550 هزار تومان است.

در بازار سبزه‌میدان هم اکنون، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی 5 میلیون و 820 هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی 3 میلیون و 720 هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون و 300 هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

قیمت طلای 18عیار در هر گرم هم یک میلیون و 70 هزار تومان، قیمت طلای 24عیار در هر گرم یک‌میلیون و 425 هزار تومان و هر مثقال طلا 4 میلیون و 636 هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.

* قیمت های درج شده در این خبر با استناد به نرخ های اعلامی از سوی اتحادیه طلا و جواهر است.

در بازار ارز هم اکنون قیمت دلار 24 هزار و 50 تومان، قیمت یورو 29 هزار و 150 تومان و درهم امارات  6 هزار و  570 تومان اعلام شده است.

نوسان قیمت در بازار ارز درحالی رخ داده که در تعطیلات نوروز، با تلاش سفته بازان،‌ قیمت دلار به مرز 26 هزار تومان هم رسیده بود اما انتشار خبرهای مربوط به مذاکرات هسته ای و ... باعث عقب نشینی دلار از این سطح قیمتی شده است.

به اعتقاد کارشناسان دو باور در بازار ارز وجود دارد که موجب نوسانات قیمتی می شود،‌نخست اینکه با مذاکره و بازگشت به برجام و ... قیمت ارز کاهش چشم گیری خواهد داشت و دوم اینکه حتی مذاکره هم نمی تواند مانع از واقعیات موجود اقتصاد ایران شود و امکان کاهش چشم گیر قیمت ارز وجود ندارد و نهایتا دلار در کانال 23-22 هزار تومان جا خوش می کند.

 در صرافی‌های بانکی قیمت‌ دلار و یورو نسبت به روز کاری قبل افزایش یافته است؛ برهمین اساس، قیمت فروش دلار 23 هزار و 574 تومان و قیمت خرید دلار از مردم 23 هزار و 107 تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز معادل 28 هزار و 324 تومان و قیمت خرید یورو نیز 27 هزار و 763 تومان اعلام شده است.

نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می‌کند.

 

جزئیات پرداخت منابع نقدی هدفمندی یارانه‌ها

امید  حاجتی با اشاره به پرداختهای  سازمان هدفمندی یارانه‌ها، گفت: تا کنون مبالغ مختلفی جهت تنظیم بازار کالای اساسی، یارانه نان و گندم، عوامل تولید تخصیص داده شده است.

مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها با اشاره به محدودیت واریز منابع نقدی این سازمان توسط شرکتهای تأمین‌کننده که عمدتاً به‌خاطر جنگ اقتصادی و تحریمهای همه‌جانبه دشمنان، تأثیرگذار بودن بیماری کرونا و عوامل متعدد دیگر است، گفت: در راستای اجرای هرچه بهتر تکالیف قانونی  سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و در اجرای فرامین مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) و همچنین مدیریت صحیح منابع با اولویت پرداخت یارانه نقدی و طرح معیشت خانوار، پرداختهای زیر که بعد از یارانه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند و ماهیت حقوق را دارند انجام گرفت؛

1 ـ وزارت نیرو بابت خرید تضمینی آب استحصالی و تصفیه‌شده از بخش غیردولتی و تأمین خرید برق جزایر جنوب کشور، مبلغ 141 میلیارد تومان و تا این تاریخ مبلغ 454 میلیارد تومان دریافت نموده است.

2 ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت بابت تنظیم بازار کالاهای اساسی و ضروری مبلغ 30میلیارد تومان  دریافت کرده است.

3 ـ بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بابت کمک به مسکن محرومین جامعه مبلغ 500 میلیارد تومان و تا این تاریخ جمعاً مبلغ 600 میلیارد تومان دریافت نموده است.

4 ـ شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران بابت یارانه نان و خرید تضمینی گندم مبلغ 1000میلیارد تومان و تا این لحظه مبلغ 3000 میلیارد تومان دریافت نموده است.

5 ـ پرداخت به وزارت جهاد کشاورزی بابت یارانه نهاده و عوامل تولید و خرید تضمینی بخش کشاورزی از جمله خرید تضمینی زعفران مبلغ 250میلیارد تومان

6 ـ شرکت مادرتخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور مبلغ 100 میلیارد تومان و تا این تاریخ مبلغ 200 میلیارد تومان را دریافت نموده است.

7 ـ سازمان بیمه سلامت کشور مبلغ 750میلیارد تومان و تا این تاریخ مبلغ 2635 میلیارد تومان را دریافت نموده است.

8 ـ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بابت پزشک خانواده مبلغ 150میلیارد تومان و تا این تاریخ مبلغ 300 میلیارد تومان را دریافت کرده است.

وی ابراز کرد: امیدواریم با واریز بموقع منابع این سازمان توسط  شرکتهای تأمین‌کننده، تعهدات خود را با مدیریت منابع و پرداخت تکالیف اجتناب‌ناپذیر در اسرع وقت انجام دهیم و ان‌شاءالله شاهد خدمت‌رسانی هرچه بهتر دستگاه‌های دریافت‌کننده این منابع به ملت شریفمان باشیم.

 

شاخص بورس ۴۴ واحد افت کرد

در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه بیش از 8میلیارد و 754میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر 5هزار و 232میلیارد تومان در بیش از 529هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با افت 44واحدی در ارتفاع یک‌میلیون و 150هزار و 159واحد قرار گرفت.

بیشترین اثر منفی بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی شرکت‌های سیمان اصفهان، ملی صنایع مس ایران و گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید شد و در مقابل شرکت‌های معدنی و صنعتی گل گهر، فولاد مبارکه اصفهان و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با افت خود مانع افزایش بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله یک میلیارد و 714میلیون ورقه به‌ارزش 9هزار و 754میلیارد تومان در 418هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) 95واحد افت کرد و در ارتفاع 17هزار و 362واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز بیشترین اثر منفی بر شاخص فرابورس به نام نمادهای معاملاتی صنعتی مینو، پلیمر آریا ساسول و ذوب آهن اصفهان شد و در مقابل شرکت‌های بیمه کوثر، سرمایه‌گذاری و عمران استان کرمان و توکاریل بیشترین اثر مثبت را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.

 

۳۰۰ هزار تن دانه روغنی توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران وارد می‌شود

محمد جعفری ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: با حمایت قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و به منظور حمایت از تولید داخل و استفاده از ظرفیت کارخانجات روغنکشی مقرر شد 300 هزار تن دانه روغنی توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران وارد شده و بین کارخانجات روغنکشی سراسر کشور توزیع شود.

وی گفت: با توجه به ضرورت بهبود ذخائر کشور و با مساعدت مدیریت شرکت بازرگانی دولتی ایران، واردات 300 هزار تن دانه روغنی در اولویت کاری این شرکت قرار گرفته است و پیش بینی می شود اولین محموله دانه وارداتی طی تابستان وارد کشور شود.

بنا بر این گزارش ظرفیت کارخانجات روغنکشی در کشور حدود پنج میلیون و 400 هزار تن است و طی سال گذشته دو میلیون و 200 هزار تن دانه روغنی وارد کشور شده است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین