۲۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۴
کد خبر: ۶۸۴۹۴۰
پ
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گزارش این کمیسیون درباره قطعی های اخیر برق را قرائت کرد.

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، مصطفی نخعی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در نشست علنی امروز (یکشنبه 27 تیر) قوه مقننه و در تشریح گزارش این کمیسیون درباره خاموشی های اخیر و مانع زدایی از صنعت برق کشور ،گفت: در هفته های گذشته حداکثر توان عملی تولید برق کشور 56 هزار مگاوات بوده، در حالی که مصرف برق بالغ بر 66 هزار مگاوات بوده است، لذا ناترازی بالغ بر 10 هزار مگاوات در شبکه برق به وجود آمده است.

وی ادامه داد: اقدامات صورت گرفته وزارت نیرو برای بهبود تراز برنامه مدیریت بار با احتساب صنایع 4 الی 6 هزار مگاوات بوده است، در نتیجه کمبود تولید، اعمال خاموشی هایی در حدود 4 الی 6 هزار مگاوات اعمال شده است.

نماینده نهبندان در مجلس افزود: در سال های اخیر صنعت برق کشورمان با چالش هایی از جمله برهم خوردن توازن عرضه و تقاضای برق به دلیل عدم توسعه تولید و افزایش شدت مصرف، مشکلات محیط کسب و کار برق، مباحث اقتصاد برق و برهم خوردن توازن مالی ناشی از قیمت گذاری دستوری و عدم پرداخت یارانه به تولید، مدیریت غیرمنسجم تولید و توزیع، تحریم و... مواجه بوده است که این مجموعه، چالش ها و زیرچالش های مربوط به آن کشور را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده و احتمال خاموشی های مستمر و ناگهانی را از امسال به بعد متصور ساخته است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس عنوان کرد: عدم مدیریت صحیح تولید، توزیع و مصرف برق موجب بروز چالش های شدید امنیتی در ابعاد داخلی و بین المللی و تبدیل این فرصت گرانبهای تحریم ناپذیر به تهدید خواهد شد، لذا ضروری است تا تمهیدات لازم را راهکارهای سیاستی و عملیاتی متناسب منظور گردد. در صورت عدم توجه و تداوم وضع موجود در زمینه تولید و مصرف برق، قطعی برق به صورت مکرر و با زمان طولانی تر حتی در فصل زمستان ادامه خواهد داشت.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین