۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۴
کد خبر: ۶۸۵۷۰۳
قالیباف:

ایران و سوریه همانند جنگ نظامی باید در جنگ اقتصادی نیز پیروز شوند

ایران و سوریه همانند جنگ نظامی باید در جنگ اقتصادی نیز پیروز شوند
رییس مجلس با اشاره به شکست تروریست‌ها، آمریکا و اسراییل علیه محور مقاومت، ایران و سوریه گفت: با ایران و سوریه همانند جنگ نظامی باید در جنگ اقتصادی نیز پیروز شوند.

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در دومین روز سفر خود به کشور سوریه با همتای پارلمانی خود دیدار کرد. 

قالیباف در دیدار با حموده صباغ با اشاره به ارتباطات پایدار و روابط همه جانبه ایران و سوریه تأکید کرد: ارتباطات و روابط بین دو کشور به خصوص در حوزه مسائل سیاسی، دفاعی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی با گذشت زمان بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه مهمترین علت انسجام و تحکیم روابط دو کشور این است که هر ایران و سوریه در خط مقدم دفاع از عزت و امنیت امت اسلامی قرار گرفته‌اند، تأکید کرد: جامعه اسلامی امروز دشمنان مشترکی دارد که اسرائیل و آمریکا در رأس آن هستند.

قالیباف با اشاره به اینکه دشمنان در دهه‌های گذشته هر چه تلاش کردند نتوانستند میان کشورهای اسلامی تفرقه ایجاد کنند، گفت: سوریه و ایران در خط مقدم مقابله با دشمنی‌ها قرار دارند البته منکر این نیستیم که برخی کشورهای اسلامی به امت اسلامی ظلم و خیانت کردند و در کنار دشمنان اسلام به امت اسلام قرار گرفتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: برخی از این کشورها خیلی زود متوجه خطا و اشتباه خود شدند، اما برخی دیگر نیز هنوز متوجه این خطا نشده‌اند و در آینده حتماً متوجه خطا و خیانت خود خواهند شد.

وی با بیان اینکه مردم سوریه در انتخابات اخیر بار دیگر به بشار اسد اعتماد کردند و این یک پیروزی بزرگ برای مردم سوریه است، تأکید کرد: در شرایطی که قرار گرفته‌ایم، مهمترین مسئله برای ما باید مسائل اقتصادی و ارتقاء روابط تجاری باشد چرا که این سطح از روابط اقتصادی و تجاری برای دو کشوری که  سطح بسیار بالایی در حوزه روابط سیاسی، امنیتی و نظامی قرار دارند، زیبنده نیست.

رییس مجلس با تاکید بر اینکه پارلمان های دو کشور باید تلاش کنند تا ارتباطات اقتصادی میان ایران و سوریه بیش از گذشته فعال شود، گفت: یکی از مهم ترین اهداف سفر من این است که بتوانیم به بخش خصوصی دو کشور کمک کنیم تا در حوزه‌های مختلف تجاری، صنعتی و کشاورزی بتوانند به مراودات اقتصادی و تجاری بین ایران و سوریه بپردازند.

سطح مبادلات تجاری بین دو کشور قابل قبول نیست

قالیباف با تأکید مجدد بر اینکه این سطح از مبادلات تجاری بین دو کشور قابل قبول نیست، تأکید کرد: وظیفه ما در پارلمان‌های دو کشور ارتقاء همکاری‌های اقتصادی  و آماده‌سازی مسیر رشد روابط تجاری ایران و سوریه است.

قالیباف در دیدار با حموده صباغ

حموده صباغ: امیدواریم بتوانیم در دوره جدید روابط اقتصادی و تجاری تهران و دمشق را ارتقاء دهیم

در ابتدای این دیدار نیز حموده صباغ رئیس مجلس سوریه ضمن خوشامدگویی به قالیباف و هیأت همراه با اشاره به روابط ریشه‌دار و مستحکم ایران و سوریه تأکید کرد: ایران روابط که توسط رهبران فقید دو کشور؛ آقای حافظ اسد و امام خمینی (ره) پایه گذاشته شده هم اکنون در سطح بسیار بالایی قرار دارد و دو کشور هماهنگی مناسبی با یکدیگر دارند.

وی با بیان اینکه ارتباطات دو کشور ایران و سوریه زمانی به اوج خود رسید که خون شهدای ما با هم درآمیخت، تأکید کرد: ما به خاطر اراده‌ای که داریم بر دشمنان پیروز شدیم و امیدواریم بتوانیم در دوره جدید روابط اقتصادی و تجاری تهران و دمشق را ارتقاء دهیم تا در دوره بازسازی سوریه نیز بتوانیم همکاری‌های مشترک را تقویت کنیم.

جلال زاده: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به دنبال ارتقاء روابط اقتصادی و تجاری ایران و سوریه است

در این دیدار همچنین وحید جلال زاده رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز ضمن ابراز خوشحالی از پیروزی مردم سوریه بر تروریست‌ها و نیز تبریک به مناسبت برگزاری انتخابات اخیر در سوریه و انتخاب آقای بشار اسد به عنوان رئیس جمهور این کشور، تاکید کرد که ما نیز در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  به دنبال ارتقاء روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور هستیم و این مسئله را در کمیسیون به صورت همه جانبه پیگیری خواهیم کرد.

گلرو: جمع بندی های این سفر باید به صورت عملیاتی پیگیری شود

همچینن عباس گلرو نایب رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه نیز با بیان اینکه سوریه برای ما یک کشور مهم و استراتژیک است و تلاش می کنیم گروه های دوستی دو کشور تبدیل به یکی از مهم ترین گروه های دوستی در پارلمان های دو کشور شوند.

گلرو باورمندی و رویکرد دقیق به مسائل و نیز پیگیری عملیاتی موضوعات و مسائل دو کشور را عناصر اساسی برای تحقق اهداف دو کشور دانست و تاکید کرد: همه این مسائل و جمع‌بندی‌هایی که در این سفر اتفاق می افتد باید به صورت عملیاتی پیگیری شود.

نشست خبری روسای پارلمان های ایران و سوریه

همچنین در نشست خبری پس از دیدار رؤسای پارلمان های ایران و سوریه نیز آقای حموده صباغ در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه آنچه ایران و سوریه را با هم پیوند می دهد یک روابط عادی نیست و این را من از صمیم قلب می گویم، تاکید کرد: این روابط یک روابط بسیار گسترده و عمیق است که با آمیخته شدن خون پاک شهدا به وجود آمده است و هرچند دو کشور به لحاظ جغرافیایی از یکدیگر دور هستند اما ما راه مشترکی داریم.

رئیس مجلس سوریه با بیان اینکه ما در جنگ اخیر با تروریست ها و صهیونیست و استکبار جهانی نشان دادیم که قدرتمندیم و می توانیم در دل دشمنان ترس ایجاد کنیم و آن ها را به عقب برانیم، تاکید کرد: ما حتی در جنگ اقتصادی نیز این قدرت را داریم که بتوانیم مقابله کرده و آن ها را شکست دهیم.

حمود صباغ تاکید کرد: ما در راه حق قدم برمی داریم و امیدوار به نصر و کمک‌های الهی هستیم و می دانیم که تنها گزینه و سرنوشت محتوم همه ما پیروزی است ان شاءالله.

وی سفر آقای قالیباف به سوریه در شرایط زمانی کنونی را بسیار مهم و ویژه توصیف کرد و تاکید کرد: ما برای سازماندهی و تقویت روابط پارلمانی دو کشور آمادگی داریم و امیدواریم بتوانیم از طریق هماهنگی‌‌ها به ارتقاء روابط اقتصادی دو کشور کمک کنیم.

توسعه روابط تجاری و همکاری های اقتصادی مهم ترین اولویت دو کشور

رییس مجلس شورای اسلامی کشورمان نیز در این نشست خبری با بیان اینکه این سفر در زمان خاصی انجام می شود و در دورانی که مردم شجاع و دولت سوریه بعد از یک دهه مبارزه و جنگ علیه تروریست ها امروز با افتخار در امنیت زندگی کرده و به پیروزی رسیده اند، گفت: مردم سوریه با شرکت در انتخابات سرنوشت ساز و مشارکت بسیار خوب خود، اعتماد مجددشان به آقای بشار اسد را نشان دادند.

قالیباف با اشاره به شرایط جدید منطقه و بیان اینکه آمریکا و صهیونیست‌ها با جنگ اقتصادی و فشار بر مردم نتوانستند به اهداف خود برسند، تاکید کرد: آن‌ها جنگ دیگری را آغاز کردند که یک جنگ اقتصادی علیه مردم و به خصوص کشورهای محور مقاومت است و امروز همه وظیفه داریم که مهم ترین و با اولویت ترین کار ممکن را توسعه روابط تجاری و همکاری های اقتصادی قرار دهیم.

رییس مجلس با تاکید مجدد بر اینکه در یک شرایط حساس قرار گرفته ایم که دشمنان فشار جنگ اقتصادی را بر کشورها افزایش داده اند، تاکید کرد: امروز زمان آن است که ارتباطات اقتصادی و تجاری بین دولت ها و به خصوص بین بازرگانان، صنعتگران و فعالان اقتصادی بخش کشاورزی و نیز حوزه های دیگر اقتصادی در بخش های خصوصی دو کشور فعال و توسعه یابد.

دیداری اطمینان بخش با رئیس جمهور سوریه برای افزایش همکاری های تجاری و اقتصادی  

رییس مجلس با اشاره به دیدار خود با بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز تاکید کرد: در این دیدار مطمئن شدم که این اراده در دولت و ملت سوریه نیز وجود دارد تا بتوانیم همکاری های تجاری و ارتباطات اقتصادی بین دو کشور را افزایش دهیم و امیدوارم در آینده این همکاری ها ارتقاء یابد.

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۴
غدیر درس صفا و معنویت و تقوا در مدیریت کشور و همه‌ بازوهای گرداننده و اجرایی دارد.
0
0