۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۴
کد خبر: ۶۸۶۰۷۲
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا:

حضور نیروی دریایی ارتش در اقیانوس اطلس افتخار بزرگی برای ایران بود

حضور نیروی دریایی ارتش در اقیانوس اطلس افتخار بزرگی برای ایران بود
سرلشکر صفوی گفت: ورود نیروی دریایی ارتش به اقیانوس اطلس و بندر سن پترزبورگ روسیه به رغم تمام کارشکنی‌های آمریکا در طول مسیر، یک افتخار بزرگ برای ایران بود.

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در اختتامیه جشنواره مالک اشتر سازمان حفاظت اطلاعات سپاه در تشریح رویدادها، روند‌ها و راهبرد‌های جهان حاضر اظهار داشت: رویداد‌های جهانی، منطقه‌ای و ملی با موضوع مسائل امنیتی، دفاعی و حفاظت از اطلاعات با سرعت بسیار بالا تحت تأثیر عوامل بسیاری در حال تغیر و تحول است و یکی از این مهم‌ترین رویدادها، ارتقاء نو آوری‌ها و فناوری‌های پیچیده و توسعه ماهواره‌های سرویس‌دهنده دیتا در همه زمینه‌های دفاعی، امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و رسانه‌ای است، به‌صورتی که هم‌اکنون تعداد ماهواره‌های موجود در فضا به بیش از چند هزار رسیده که هم اطلاعات و داده‌ای رسانه‌ای اقتصادی، اطلاعاتی، جاسوسی و... را در کوتاه‌ترین زمان منتقل و یا مدیریت می‌کنند و بر همین اساس، سامانه‌های هوشمند اطلاعاتی و مدیریتی جدید به‌وجود آمده است.

وی افزود: دَرهم تنیدگی و پیوستگی موضوعات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی و امنیتی و قدرت با یکدیگر نیز از مهم‌ترین رویداد‌های عصر حاضر است. روابط این مفاهیم بر یکدیگر تأثیرگذار است؛ مثلاً مفهوم امنیت ملی بطور قطع با سیاست، اقتصاد، قدرت و فرهنگ در تعامل است، به‌طوری که گفته می‌شود در قرن حاضر مبنای قدرت فرهنگ، اقتصاد و فناوری‌های جدید است.

سرلشکر صفوی با تبیین آینده‌پژوهی روند‌های فعلی جهانی گفت: روند‌های فعلی نشان می‌دهد که نظم سیاسی قدرت‌های سابق رو به افول و نزول است. اتحاد جماهیر شوروی از هم پاشید و شکل‌گیری خاورمیانه جدید یا خاورمیانه بزرگ آمریکایی‌ها با شکست مواجه شد و آمریکایی‌ها مجبور به ترک یا فرار از غرب آسیا هستند و آرزوی صهیونیست‌ها از نیل تا فرات برای همیشه نابود شده است.

دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری در بیان راهبرد‌های جهان فعلی ادامه داد: راهبرد تک قطبی‌سازی جهان آمریکایی‌ها یا قدرت هِژِمون و بلامنازع آمریکایی‌ها شکست خورده و آمریکایی‌ها در دهه‌های گذشته دچار غفلت استراتژیک شدند و به حول و قوه الهی قدرت جهان اسلام تا پایان قرن حاضر (شمسی) بروز و ظهور خواهد کرد.

وی با اشاره به روی کار آمدن دولت جدید به ریاست حجت‌الاسلام رئیسی به ارائه پیشنهاداتی برای موفقیت ایشان در شرایط سخت فعلی پرداخت و گفت: اگر در مجموعه کابینه دولت و مدیران تا سطح شهرستان ها، مدیرانی کار آمد، دست‌پاک و باروحیه مردمی و جهادی و انقلابی بکارگیری شوند موفقیت دولت تضمین خواهد شد؛ البته دولت جدید برای استقرار و حل مشکلات، نیازمند فرصت است.

مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا عنوان کرد: دولت جدید برای آمایش سرزمین و اداره جامعه به‌صورت بهینه برای برنامه‌های هفتم که از سال آینده به مدت پنج سال شروع می‌شود و حتی برنامه هشتم تا سطح شهرستان‌ها باید توسط سازمان برنامه و بودجه و همه وزارتخانه‌های مربوطه و حتی تا سطح استانداری‌ها برنامه‌ریزی داشته باشد و برنامه‌های مرتبط را آماده کند.

وی با بیان ضرورت توجه به پتانسیل داخل کشور در اداره امور و حل مشکلات اضافه کرد: به نظر می‌رسد اولویت‌های رئیس جمهور جدید یکی نگاه به داخل کشور و استفاده از پتانسیل‌های داخلی برای حل مشکلات مردم و جامعه و ساماندهی اقتصاد مقاومتی و نگاه دوم نگاه به همسایگان و نگاه سوم نگاه به شرق و قاره آسیا (هند، ژاپن اندونزی، چین و روسیه و..) و نگاه بعدی به ۵۷ کشور جهان اسلام و سپس نگاه به سایر کشور‌ها همچون اروپا و قاره آمریکا باشد تا بتواند موفقیت دولت را تضمین کند.

سرلشکر صفوی همچنین بیان کرد: انتخاب تیم اقتصادی در دولت جدید و اداره امور اقتصادی از مهم‌ترین اولویت‌های ایشان است. متاسفانه در ساختار اقتصادی کشور ۷۰ درصد اقتصاد، دولتی است. دولت بایستی برای اداره بهتر اقتصادی کشور با رویکرد اقتصاد مقاومتی افزایش تولید ملی و تامین نیازمندی‌های اساسی مردم و بعد با رویکرد صادرات و اقتصاد دریامحور تغییر جهت دهد و بازار‌های ۱۵ کشور همسایه را در اولویت خود قرار دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رژه بزرگ دریایی روسیه در بندر سن پترزبورگ که با حضور مقتدرانه ناوگروه نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران همراه بود، گفت: ورود نیروی دریایی ارتش به اقیانوس اطلس و بندر سن پترزبورگ روسیه به رغم تمام کارشکنی‌های آمریکا در طول مسیر، یک افتخار بزرگ برای ایران بود.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در بخش پایانی سخنان خود به ارائه توصیه‌هایی در خصوص مجموعه سپاه و حفاظت اطلاعات سپاه پرداخت.

ارسال نظرات