۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۵
کد خبر: ۷۱۶۸۷۷

تظاهرات در واشنگتن؛ سوزاندن پرچم آمریکا در اعتراض به حکم سقط جنین

تظاهرات در واشنگتن؛ سوزاندن پرچم آمریکا در اعتراض به حکم سقط جنین
در ادامه اعتراض‌ها به حکم دیوان عالی آمریکا علیه سقط جنین، منابع رسانه‌های از برگزاری تجمعات در برخی شهرهای آمریکا از جمله «واشنگتن دی سی» پایتخت ایالات متحده خبر دادند.

به گزارش گروه جمعیت و خانواده خبرگزاری رسا، در ادامه اعتراضات به حکم دیوان عالی آمریکا علیه سقط جنین، منابع رسانه‌ای عصر شنبه به وقت تهران از برگزاری تجمعات در برخی شهرهای آمریکا از جمله «واشنگتن دی سی» پایتخت ایالات متحده خبر دادند.

دیوان عالی آمریکا روز جمعه بر خلاف حق زنان برای سقط جنین که از ۵۰ سال پیش در قانون اساسی این کشور تصریح شده رأی داد.

۶ قاضی دیوان عالی روز جمعه به لغو حکم تاریخی دادگاه «"رو" در برابر "وید"» که از سال ۱۹۷۳ به زنان اجازه می‌داد در ۶ ماهه نخست بارداری اقدام به سقط جنین کنند را باطل کرد. ۳ قاضی دیگر با این تصمیم مخالفت کردند. حکم دیوان عالی آمریکا به هر یک از ایالت‌ها اختیار می‌دهد قوانین خود برای تعیین اینکه سقط جنین در چه مواردی مجاز و در چه مواردی غیرقانونی است را انتخاب کنند.

 منابع رسانه‌ای عصر شنبه به وقت تهران گزارش کردند که معترضان به تصمیم دیوان عالی در شهر «واشنگتن دی سی» یک پرچم آمریکا را در خیابان‌ها آتش زدند. منابع رسانه‌های گزارش کردند که در «آریزونا» نیز پلیس برای متفرق کردن معترضان  از گاز اشک آور استفاده کرده است.

پیشتر نیز منابع رسانه‌ای در آمریکا از آماده‌باش کامل پلیس در واشنگتن برای مقابله با اعتراضات احتمالی در پی صدور حکمی از سوی دیوان عالی آمریکا برای لغو حق ۵۰ ساله زنان برای سقط جنین خبر دادند.

وبگاه «سی‌ان‌بی‌سی» نوشت که انتظار می‌رود نزدیک به نیمی از ایالت‌ها سقط جنین را غیرقانونی اعلام کنند یا برای آن محدودیت‌های جدی وضع کنند. ایالت‌های دیگر احتمالاً قوانین آزادتری در این حوزه در پیش بگیرند.

حکم مربوط به سقط جنین یک روز بعد از حکم جنجالی دیگری از سوی دیوان عالی آمریکا برای آزادی حمل سلاح در اماکن عمومی صادر شد. این دیوان روز گذشته در حکمی اعلام کرد که آمریکایی‌ها حق حمل سلاح در اماکن عمومی را دارند.

احسان قنبری نسب
ارسال نظرات