۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۰
کد خبر: ۷۱۷۶۰۶

بهبود جایگاه دموکرات‌ها در مقایسه با جمهوری‌خواهان و افزایش شانس پیروزی

بهبود جایگاه دموکرات‌ها در مقایسه با جمهوری‌خواهان و افزایش شانس پیروزی
یاهو نیوز با اشاره به نتایج جدیدترین نظرسنجی‌ها، دو ماه مانده به انتخابات میان دوره‌ای آمریکا، از بهبود جایگاه دموکرات‌ها در مقایسه با جمهوری‌خواهان و افزایش شانس پیروزی حزب حامی جو بایدن در این انتخابات خبرداد.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از روز یکشنبه ایرنا، در گزارش این رسانه آمریکایی آمده است: نتایج جدیدترین نظرسنجی‌ها در آمریکا نشان می دهد پس از ماه‌ها اشتباه، مصیبت و بدشانسی، «جو بایدن» و هم حزبی هایش حالا منتظر خبرهای بهتری در آستانه انتخابات میان دوره ای هستند.

پایگاه خبری یاهو نیوز در مطلبی با عنوان «نظرسنجی‌های جدید نشان می‌دهد دموکرات‌ها احتمالا در انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۲۲ پیروز می شوند. آیا شما آن را قبول دارید» آورده است: به نظر می رسد قوانین مربوط به سقط جنین، تغییرات آب و هوایی، طرح محبوب کاهش قیمت دارو، کاهش قیمت بنزین و افزایش مشکلات حقوقی برای «دونالد ترامپ» که در صورت ورود به انتخابات، رقیب سرسختی برای رئیس جمهوری دموکرات در سال ۲۰۲۴ خواهد بود، شانس بایدن را افزایش داده است. ضمن آنکه نتایج جدیدترین نظرسنجی ها، حاکی از کسب جایگاه بهتری برای دموکرات ها در رقابت های کلیدی سراسر کشور است.  

این رسانه آمریکایی در ادامه با طرح این سوال که آیا این امر برای پیروزی دموکرات ها در انتخابات نوامبر پیش رو کفایت می کند؟، خاطرنشان کرده است: تا پیش از این نتایج نظرسنجی ها حاکی از سقوط محبوبیت بایدن به یک جایگاه تاریخی در مقایسه با سایر روسای جمهوری آمریکا بود و از شانس کم حزب وی برای انتخابات میان دوره ای پاییز خبر می داد. اما بر اساس آخرین نتایج نظرسنجی پایگاه سنجش داده ها FiveThirtyEight، احتمالا دموکرات ها برنده میدان خواهند بود.

به نوشته یاهو نیوز، نگاهی به الگوی حاکم بر انتخابات میان دوره ای آمریکا نشان می دهد از زمان جنگ جهانی دوم به بعد، ۱۹ انتخابات میان دوره ای در این کشور برگزار شده که از این میان در ۱۶ مورد حزب رئیس جمهور دستکم پنج کرسی مجلس را از دست داده است؛ یعنی همان تعداد کرسی که جمهوری خواهان امسال می توانند با بدست آوردنش بار دیگر اکثریت را بدست آورند.

از طرفی، باتوجه به تجربه نتایج انتخابات میان دوره ای سالهای گذشته، احتمال شکست دموکرات ها در انتخابات مجلس نمایندگان ۸۴ درصد است. زیرا آمریکایی ها در بیشتر موارد در انتخابات میان دوره ای علیه رئیس جمهوری رای می دهند.

از سوی دیگر، با در نظر گرفتن وضعیت کنونی حاکم بر آمریکا از جمله سطح پایین محبوبیت بایدن به عنوان بدترین رئیس جمهوری تاریخ مدرن آمریکا و تورم نجومی در این کشور که به بالاترین سطح از دهه ۱۹۸۰ تاکنون رسیده و فاجعه ای را برای دموکرات ها رقم زده است، تا پیش از این شانس حزب حاکم برای پیروزی در انتخابات اندک برآورد شده بود. با این وجود نظرسنجی های جدید چیز دیگری می گوید.

بر اساس نتایج نظرسنجی پایگاه سنجش داده های FiveThirtyEight، در ماه گذشته، میانگین مخالفت با بایدن بیش از دو امتیاز کاهش یافته و همزمان محبوبیت وی نزدیک به سه امتیاز رشد داشته است. هرچند این میزان، تاثیر چندانی در وضعیت بایدن نداشته و مقبولیت خالص وی دستکم باید ۱۶ امتیاز دیگر رشد کند.

این رسانه با اشاره به دو ماه باقی مانده تا انتخابات میان دوره ای می افزاید: از آنجاکه اکثر رای دهندگان هنوز کاملا هماهنگ نشده اند و دموکرات‌ها باید آرای عمومی ملی را دستکم با چند درصد اختلاف بدست آورند تا کرسی های مجلس را از دست ندهند، می توانند شانس خود را بهبود بخشند.

براساس این گزارش، برای رسیدن به این آستانه، دموکرات ها هنوز راه درازی در پیش دارند. آنها در حال حاضر به طور میانگین نیم امتیاز از جمهوری خواهان پیش هستند و شانس خوبی برای پیروزی دارند و با توجه به مدل پیش بینی FiveThirtyEight، که شانس حزب جمهوری خواه برای بدست آوردن اکثریت ۷۷ درصد است و احتمال پیروزی آنها در ۱۰ ماه گذشته کاهش یافته، می توان گفت دموکرات ها شرایط مناسبی برای پیروزی دارند.    

یاهو نیوز با اشاره به اینکه شخص «میچ مک کانل» به عنوان رهبر اکثریت سنا اذعان کرده است که یکی از دلایل کاهش احتمال پیروزی جمهوری خواهان نبود نامزد مناسب برای حزب است، تشریح کرده است که نامزدهای این حزب که همگی مورد تایید ترامپ بودند، تاکنون عملکرد ضعیفی در رقابت ها نشان داده اند.  

براساس آخرین پیش بینی پایگاه نظرسنجی FiveThirtyEight حزب جمهوری‌خواه از حمایت ۳۷ درصدی در مقایسه با ۶۳ درصد حمایت از دموکرات ها برخوردار است.

نظرسنجی یاهو نیوز با همکاری پایگاه افکار سنجی YouGov نیز نشان می دهد رای دهندگان دموکرات نگران روی کار آمدن دوباره ترامپ هستند. ۷۲ درصد از آنها می گویند که یک دوره دیگر ترامپ بدترین اتفاقی است که می تواند برای آمریکا بیفتد و بسیاری نیز بر این عقیده هستند که «دموکراسی» مهم ترین اولویت آنها برای رای دادن در انتخابات پیش روی نوامبر است.

این رسانه در پایان تاکید دارد که هنوز دو ماه تا انتخابات میان دوره ای باقی مانده و دموکرات ها باید منتظر بمانند و ببینند با توجه به الگوی حاکم بر انتخابات میان دوره ای از زمان جنگ جهانی دوم، آیا اوضاع می تواند برای بایدن برخلاف معمول رقم بخورد. 

ارسال نظرات