۰۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۸
کد خبر: ۷۳۰۳۰۹
پ
آیت الله اعرافی عنوان کرد؛
مدیر حوزه های علمیه گفت: در اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) برخی اقدامات انجام شده است که تلقی این است که پیوست حوزوی آن رعایت نشده است.
به گزارش سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، آیت الله علیرضا اعرافی امروز در دیدار سقائیان نژاد شهردار قم که در دفتر مدیر حوزه های علمیه برگزار شد با تبریک اعیاد شعبانیه در سخنانی گفت: در منطق اسلام که عقلانی است نظام عبادی با نظام ارتباط اجتماعی درهم تنیده است و کمتر می توان بین نظام عبادی و ارتباط با خدا و خدمت اجتماعی تفکیک قائل شد.

وی افزود: نظام عبادی در اسلام همواره در درون آن یک ارتباط با جامعه و خدمت به مردم نیز تعبیه شده است، لذا همه خدمات اجتماعی که ما انجام می دهیم با یک رویکرد الهی عبادت می شود و مشمول پاداش الهی است.

مدیر حوزه های علمیه تأکید کرد: تار و پود ماه مبارک شعبان و رمضان خدمت و عبادت است و با رعایت سه عنصر اخلاص، امانت داری و صداقت همه کارها تبدیل به عبادت می شود.

آیت الله اعرافی در ادامه سخنان خود در توصیه هایی برای هرچه بهتر خدمت کردن به قم در شهرداری گفت: رویکرد خوبی در ادوار گذشته برنامه ریزی شده که باید با انسجام و قوت ادامه پیدا کند.

وی افزود: داشتن یک پیوست فرهنگی، معنوی و اجتماعی خوب در همه برنامه ریزی ها و کارها بوده است که باید تقویت شود و به آن اهتمام داشت.

مدیر حوزه های علمیه با انتقاد از کم توجهی به معماری اسلامی ایرانی گفت: رویکرد ایرانی اسلامی به شهرسازی و معماری کم می باشد و البته باید گفت در این عرصه حوزه و دانشگاه قصور دارند.

آیت الله اعرافی در توصیه بعدی خود تأکید کرد: باید تلاش کرد که برای خدمت به مردم و روان سازی کارها از ابزارهای نو و هوش مصنوعی با رعایت همه جوانب آن نیز بهره برد.

وی توجه به مقاوم سازی را مهم دانست و افزود: مقاوم سازی و توجه به استحکام بناهای شخصی و عمومی بسیار مهم است و البته در این وضع گرانی ها و نبود فرهنگ مناسب در برخی جاها این کار دشوار است، اما این حوادث و اتفاقاتی که در شهرستان خوی یا ترکیه و سوریه اتفاق افتاد یک زنگ خطری است که باید به آن توجه کرد.

امام جمعه قم توجه به بُعد بین المللی قم به عنوان یک جهان‌شهر را از دیگر نکات مهم دانست و گفت: داشتن یک رویکرد بین المللی به برنامه ها و مدیریت های شهری قم بوده است باید تقویت شود.

مدیر حوزه های علمیه در بخش پایانی سخنان خود ضمن انتقاد از کم توجهی به پیوست حوزوی در ساخت و سازها و پروژه های اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س)گفت: در اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) برخی اقدامات انجام شده است که تلقی این است که پیوست حوزوی آن رعایت نشده است، لذا باید تدابیری اندیشیده شود که رونق علمی و حوزوی در قلب شهر مقدس قم بهتر از قبل ادامه پیدا کند.

خاطرنشان می شود، در ابتدای این دیدار آقای سقائیان نژاد شهردار قم به بیان گزارشی از فعالیت ها و برنامه های انجام شده‌ پرداخت.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
پرطرفدارترین