۲۴ دی ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۶
کد خبر: ۷۴۹۵۶۸

مراسم بزرگداشت شهید نواب صفوی و همرزمانش برگزار می شود

مراسم بزرگداشت شهید نواب صفوی و همرزمانش برگزار می شود
مراسم بزرگداشت شهید نواب صفوی و همرزمانش علیه طاغوت و استکبار به رهبری امام راحل در آستانه ۶۸ سالگرد شهادت برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، مراسم بزرگداشت شهید نواب صفوی و همرزمانش علیه طاغوت و استکبار به رهبری امام راحل در آستانه سالگرد شهادت ابرمرد پیشگام جهاد و شهادت، اسوه تقوی و شجاعت در مکتب فقه و اجتهاد، والگوی صبر و استقامت، اسوه پیروزی خون بر شمشیر در مرام عاشورای حسینی سردار سربه دار مبارز، شهید نواب صفوی و یاران با وفایش، برگزار می شود.

این مراسم روز چهارشنبه 27 دی ماه 1402 بعد از نماز مغرب و عشاء در بیت آیت الله علم الهدی واقع در تهران، خیابان 17 شهریور نرسیده به میدان خراسان بلوار قیام خیابان شهید مشهدی رحیم شمالی پلاک 58 برگزار می شود. 

گفتنی است، سید مجتبی میرلوحی تهرانی (۱۳۰۳-۱۳۳۴ش) معروف به نواب صفوی روحانی شیعه، بنیان‌گذار و رهبر جمعیت فدائیان اسلام. نواب صفوی دروس حوزوی مانند فقه و اصول، تفسیر قرآن و اصول سیاسی و اعتقادی را در تهران و سپس در نجف فرا گرفت. از علامه امینی و سید حسین طباطبایی قمی به عنوان اساتید وی در حوزه علمیه نجف یاد شده است.

نواب از پیشتازان مبارزات مسلحانه علیه حکومت پهلوی بود. با ظهور احمد کسروی نواب صفوی جهت مبارزه با تفکرات او از نجف به ایران آمد. قتل کسروی، عبدالحسین هژیر، علی رزم‌‎آرا و حسین علاء از جمله فعالیت‎‌های سیاسی و مبتنی بر عقاید مذهبی نواب صفوی و فدائیان اسلام به شمار می ‎رود. برخی از نویسندگان تاریخ ، تلاش‌های نواب صفوی و یارانش را در پیروزی جنبش ملی شدن صنعت نفت ایران موثر دانسته‌اند.

مخالفت با اقدامات دولت دکتر مصدق به دلیل عدم عمل به احکام اسلامی از دیگر فعالیت‌‎های وی بود که حبس را برای سید مجتبی در پی داشت. کتاب «جامعه و حکومت اسلامی» از آثار نواب صفوی است. وی در دوران فعالیت سیاسی خود سفرهایی به اردن و مصر داشت که طی آن در دانشگاه الازهر سخنرانی کرده و با ملک حسین پادشاه اردن ملاقات داشته است.

رهبر فدائیان اسلام و برخی از یارانش در ۲۷ دی سال ۱۳۳۴ش توسط رژیم پهلوی اعدام شدند.

ارسال نظرات