۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
کد خبر: ۶۲۹۶۶۹
پ
عصر امروز؛
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری با حضور در ستاد انتخابات کشور، از فرآیند ثبت‌نام داوطلبان ورود به مجلس یازدهم بازدید کرد.
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری رسا مستقر در ستاد انتخابات کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور عصر امروز شنبه ۱۶ آذرماه سال ۹۸ به وزارت کشور آمد و از فرآیند ثبت‌نام داوطلبان ورود به مجلس یازدهم در ستاد انتخابات کشور بازدید کرد.

قوه قضائیه به تخلفات انتخاباتی ورود می‌کند

دادستان کل کشور در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران گفت: امروز آخرین روز ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی است و بنده وظیفه خود دانستم که برای عرض خسته نباشید خدمت کسانی که سکاندار ثبت نام هستند، به اینجا بیاییم.

وی ادامه داد: امیدواریم تا آخرین مرحله ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی، روند ثبت‌نام با صحت و سلامت انجام شود.

دادستان کل کشور تصریح کرد: قطعا با توجه به جایگاه مهم و رفیع مجلس شورای اسلامی در نظام جمهوری اسلامی، انتخابات مجلس یکی از مهمترین انتخابات هاست و امیدوارم کسانی که در این انتخابات ثبت نام کرده‌اند و خودشان را در معرض انتخاب مردم قرار داده‌اند، با توجه به کثرت تعداد ثبت نام کنندگان، کسانی که در حقیقت مجموعه شرایط را در خودشان نمی‌بییند و برای آنکه کار مراحل انتخابات آسان‌تر انجام شود، خود آن‌ها انصراف دهند تا تعداد قابل قبولی باشد و شورای نگهبان و همچنین هیئت‌های نظارت، کارشان را با کیفیت بهتر و بیشتری انجام دهند.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین مسائلی که در امر انتخابات باید مورد توجه قرار گیرد، مسئله سلامت انتخابات است و امیدواریم  کسانی که در این انتخابات ثبت نام کرده اند خودشان اهتمام لازم را برای برگزاری یک انتخابات لازم داشته باشند تا نیرو‌های مسئول نخواهند در این زمینه ورود پیدا کنند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری با تاکید بر اینکه امر سلامت انتخابات بسیار مهم است، افزود: اعتماد مردم زمانی که جلب شود و مردم اگر سلامت روند انتخابات را ببینند، قطعا در تحکیم ارکان یک مجلس مقتدر بسیار اثرگذار و نقش آفرین خواهد بود.

دادستان کل کشور بیان کرد: قوه قضائیه در امر انتخابات وظیفه‌ای دارد که آن بحث استعلامات در دادستانی کل است و ستاد‌های پاسخ دهی به استعلامات در حال انجام است و همکاران بنده در حال حاضر در دادستانی کل و از روز نخست ثبت نام انتخابات مشغول انجام وظیفه هستند و پس از پایان ثبت نام انتخابات وظیفه دارند که کلیه وظایف خود را در زمینه پاسخ به استعلامات را به مراکز مربوطه، چون شورای نگهبان و هیئت نظارت اعلام کنند.

وی تصریح کرد: از ملت بزرگوار و عزیزمان که همیشه در صحنه بودند و هستند انتظار داریم که با حضور پرشور خود در نشست انتخابات بیفزایند و تلاش آنان بر این باشد تا یک مجلس مقتدر و مستقل و مجلسی در تراز نظام جمهوری اسلامی داشته باشیم و نقش مجلس در همه امور و در همه حوزه‌ها بی بدیل است و هر گاه مجلس مقتدر، مستقل و توانمند و کارا باشد، قطعا روال امور در کشور آسان‌تر خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری با اشاره به روز دانشجو گفت: امروز ۱۶ آذر ماه روز دانشجو است و بنده در وهله اول لازم است که این روز را به همه دانشجویان و دانشگاهیان تبریک و تهنیت عرض کنم.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: خاستگاه روز شانزدهم آذر در حقیقت در راستای مبارزه با استکبار جهانی بوده است و تعداد دانشجویانی که در ۱۶ آذر به شهادت رسیدند، در ارتباط با مقابله با دخالت‌های نابجای استکبار جهانی و آمریکا در سرنوشت کشورمان بوده است و امیدواریم که دانشجویان این مسئله را همیشه مورد توجه قرار دهند که در این روز نمونه مبارزه خودشان را با هر گونه سلطه گری و استعمار خارجی نشان دهند.

وی بیان کرد: قطعا قوه قضائیه بر اساس وظایف و تکلیف قانونی که بر عهده دارد، در خصوص شکایت‌هایی که درباره روند انتخابات به قوه قضائیه داده می‌شود، ورود می‌کند و ما در سراسر کشور و در دادستانی ها، دادسرا‌ها و دادگاه‌ها شعب خاصی را پیش بینی کرده ایم که هم به تخلفات انتخاباتی به سرعت رسیدگی شود و مسئولان و مامورانی که نظارت بر صحت انتخابات دارند، اگر تخلفی را مشاهده کرده، به قوه قضائیه منعکس می‌کنند و ما هم وظیفه داریم که در اولین فرصت با شعب ویژه‌ای که تشکیل داده ایم، به آن مسائل رسیدگی کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین  منتظری افزود: البته مرجع رسیدگی به برخی از شکایت ها، شورای نگهبان است، اما آنچه که در حوزه قوه قضائیه است، با توجه به تشکیل شعب خاص امیدواریم که بتوانیم در اولین فرصت به این وظیفه قانونی خود را عمل کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا باید مرخصی زندانیان سیاسی به امضا دادستانی برسد، گفت: خیر.  

دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی درباره علت عدم اعلام تعداد بازداشت شدگان اعتراضات اخیر، اظهار داشت: پیش از این هم راجع به این موضوع صحبت کرده‌ام. بازداشتی‌های اخیر به دو الی سه دسته تقسیم می‌شوند، یک دسته افرادی بودند که بلافاصله بعد از تحقیقات جزئی آزاد شدند. اما دسته دیگر افرادی بودند که با قرار‌های بسیار ساده همانند قرار کفالت و با التزام از زندان آزاد شدند. تعداد زیادی از آن‌ها که قرائن و شواهد نشان می‌دهد که در صحنه اغتشاشات مرتکب جرائمی شدند، آن‌ها هنوز در بازداشت هستند.  

حجت الاسلام والمسلمین منتظری گفت: ما امیدواریم با تدابیر اتخاذ شده در دستگاه قضایی این افراد نیز در اولین فرصت تعیین تکلیف شده و افرادی که امکان آزادیشان با قرار فراهم است آزاد شده و آن‌هایی که باید به دادگاه معرفی شوند کیفرخواستشان آماده شود.  

وی تاکید کرد: تلاش دادستانی تسریع در روند این اقدامات است و امیدواریم با همکاری صورت گرفته با نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی افرادی که باید به دادگاه معرفی شوند، این اقدام رخ دهد.

منتظری در ارتباط با علت عدم اعلام تعداد دقیق بازداشت شدگان گفت: دلیل این مسئله آن است که تعداد بازداشتی‌ها متغیر است بنابراین اگر امروز عددی اعلام کنم ممکن است منطبق با واقعیت نباشد.  

دادستان کل کشور اظهار داشت: لذا ما به دو الی سه اصل مهم اشاره می‌کنیم. تلاش ما بر این است که کسانی که دارای تقصیر جزئی بودند آزاد شوند هرچند که بسیاری از آن‌ها آزاد شدند و افرادی که همچنان در بازداشت هستند کسانی هستند که تحقیقات درباره آن‌ها هنوز تمام نشده است.  

وی بیان کرد: ما به نیرو‌های انتظامی اطلاعاتی و امنیتی تاکید کردیم که تلاش‌های لازم برای پایان تحقیقات این افراد را انجام دهند، اینگونه مسائل مستلزم پایان تحقیقات چه در ارتباط با تبرئه شدن آن‌ها و چه در ارتباط با اعلام جرم علیه آن‌ها است.

دادستان کل کشور درباره این سوال کهچرا تعداد کشته شدگان اعلام نمی‌شود،  پاسخ داد: چون اطلاع دقیق ندارم نمی‌توانم اعلام کنم. شما اصرار می‌کنید، ولی من اطلاع دقیقی ندارم، فقط می‌گویم آمار و ارقامی که بنگاه‌های خبری خارج از کشور اعلام می‌کنند با واقعیت خیلی متفاوت است. /۸۵۶/
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین