۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
کد خبر: ۶۷۳۸۳۲
پ
هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک میلیون و ۱۰۵ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و قیمت دلار ۲۴ هزار و ۲۰۰ تومان است.

به گزارش خبرگزاری رسا، مهمترین اخبار اقتصادی سه شنبه 14 بهمن ماه ۹۹ به شرح ذیل است:

 

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز ۹۹/۱۱/۱۴

هم‌اکنون در بازار داخلی قیمت طلای 18عیار هر گرم یک میلیون و 105 هزار تومان، قیمت دلار 24 هزار و 200 تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 11 میلیون و 100 هزار تومان وقیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز 10 میلیون و 900 هزار تومان است.

در بازار سبزه‌میدان هم اکنون، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی 6 میلیون و 300 هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی 4 میلیون و 150 هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون و 350 هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

قیمت طلای 18عیار در هر گرم هم یک میلیون و 105 هزار تومان، قیمت طلای 24عیار در هر گرم یک‌میلیون و 472 هزار تومان و هر مثقال طلا 4 میلیون و 790 هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.

قیمت  طلا و سکه طرح جدید در روز جاری نسبت به روزکاری قبل با افزایش جزئی همراه شده است؛ از جمله دلایل نوسان در بازار طلا و سکه تغییرات قیمتی در طلای جهانی و دلار است؛ قیمت ارز در بازار تهران تحت تأثیر خبرهای سیاسی است.

در بازار ارز هم اکنون قیمت دلار 24 هزار و 200 تومان، قیمت یورو 29 هزار و 250 تومان و درهم امارات 6 هزار و 700 تومان اعلام شده است.

در صرافی‌های بانکی نیز قیمت‌ دلار نسبت به روز کاری قبل فعلا ثابت مانده ولی قیمت یورو کمی کاهش یافته است؛ برهمین اساس، قیمت فروش دلار  23 هزار و 870 تومان و قیمت خرید دلار از مردم 23 هزار و 420 تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز معادل 28 هزار و 850 تومان و قیمت خرید یورو نیز 28 هزار و 400 تومان اعلام شده است.

نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می‌کند.

بروز رسانی: سه‌‌شنبه 14  بهمن 11:10

نوع

قیمت لحظه (تومان)

قیمت دلار (صرافی بانکی)

23  هزار و 870

قیمت دلار (بازار آزاد)

24  هزار و 200

قیمت یورو (صرافی بانکی)

28 هزار و 850

قیمت یورو (بازار آزاد)

29 هزار و 250

قیمت درهم

6 هزار و 700

قیمت پوند

32 هزار و 300

بروز رسانی: سه‌شنبه 14 بهمن ساعت 11:10

نوع

قیمت لحظه (تومان)

قیمت سکه بهارآزادی

  10 میلیون و 900 هزار

قیمت سکه بهارآزادی(طرح جدید)

11 میلیون و 100 هزار

قیمت نیم سکه بهارآزادی

6 میلیون و 300 هزار

قیمت ربع سکه بهارآزادی

4 میلیون و 150 هزار

قیمت سکه گرمی

2 میلیون و 350 هزار

بروز رسانی: سه‌شنبه 14 بهمن ساعت 11:10

نوع

قیمت لحظه (تومان)

گرم طلای 18 عیار

یک میلیون و 105 هزار

گرم طلای 24 عیار

یک میلیون و 472  هزار

مثقال طلا

4 میلیون و 790 هزار

انس طلا(دلار)

1849.6

 

شاخص بورس ۲۸ هزار واحد افت کرد

در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه تعداد 12میلیارد و 518میلیون سهم و حق‌تقدم به‌‌ارزش 11هزار و 518میلیارد تومان در یک میلیون و 191هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با افت 28هزار و 238واحدی در ارتفاع یک میلیون و 205هزار و 428واحد قرار گرفت.

بیشترین اثر منفی بر افت دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان و ملی صنایع مس ایران شد و در مقابل نمادهای معاملاتی سرمایه‌گذاری صدر تامین، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و گروه صنعتی پاکشوما با رشد خود مانع افت بیشتر شاخص بورس شدند.

شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روزی منفی را پشت‌سر گذاشتند؛ به‌طوری که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) 7369واحد، کل (هم‌وزن) 2082واحد، قیمت (هم‌وزن) 1362واحد، آزاد شناور 35167واحد و شاخص‌های‌ بازار اول و دوم 25575 و 39961 واحد افت کردند.

در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله 2میلیارد و 264میلیون ورقه به‌ارزش 5هزار و 207میلیارد تومان در 558هزار نوبت، آیفکس 167واحد افت کرد و در ارتفاع 17هزار و 669واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز بیشترین اثر منفی بر شاخص فرابورس به نام نمادهای معاملاتی صنعتی مینو، پلیمر آریا ساسول و فولاد هرمزگان جنوب شد و در مقابل نمادهای معاملاتی سنگ آهن گهر زمین، تولید نیروی برق دماوند و گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی بیشترین اثر مثبت را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.

 

مشکل تأمین ارز روغن حل شد

عباس تابش در پایان نشست هماهنگی بازرسی و نظارت بر بازار پایان سال ٩٩ و ١٤� � در پاسخ به سوال تسنیم مبنی بر اینکه چند ماه است که مشکل کمبود روغن در بازار وجود دارد ولی هنوز حل نشده است، اظهار داشت: در یک ماه و نیم الی دو ماه گذشته مشکل تأمین ارز واردات روغن خام وجود داشت، ولی از هفته گذشته این موضوع حل شده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مشکل تأمین روغن خام نداریم، ادامه داد: بازرسان مقیم در واحد های تولیدی روغن مستقر بوده و با محوریت نظارت بر انبارها، بنکداری ها و پخش روغن نظارت و بازرسی انجام خواهد شد تا مشکل کمبود آن در بازار حل شود.

رئیس سازمان حمایت در خصوص عدم عرضه تخم مرغ و مرغ به قیمت مصوب نیز گفت: برای تنظیم بازار تخم مرغ بسته بندی قرار شده واحد های بسته بندی به واحدهای تولیدی مرغ تخم گذار متصل شوند، تا مشکل این بخش نیز حل و قیمت ها به تعادل برسد.

تابش در خصوص قیمت مرغ نیز خاطر نشان کرد: برای حل مشکل و تنظیم بازار مرغ نیز مقرر شده وزارت جهاد کشاورزی هر واحد بسته بندی مرغ را به واحد های تولید مرغ وصل کند تا تأمین به اندازه کافی صورت بگیرد. همچنین عرضه مرغ با قیمت مصوب در میدان بهمن شروع شده و امیدواریم قیمت ها به عدد معقول برسد.

وی افزود: عرضه تخم مرغ و مرغ گرم توسط شرکت پشتیبانی امور دام نیز از امروز شروع شده و امیدواریم با جمیع این اقدامات قیمت ها را متعادل و به نرخ مصوب برسانیم.

تابش در خصوص طرح بازرسی و نظارت بازار پایان سال ٩٩ و ١٤� � نیز اظهار داشت: امسال به دلیل شرایط کرونا بر خلاف هر سال، طرح نظارت و بازرسی یک ماه زودتر شروع خواهد شد و بر همین اساس این طرح از ١٥ بهمن ماه شروع خواهد شد.

وی افزود:امسال ارسال پرونده های بازرسی و تخلفات به تعزیرات فیزیکی نبوده و از طریق سامانه سیمبا انجام می شود و به همین دلیل زمان ارسال پرونده و رسیدگی به آن کوتاه تر شده است.همچنین شعب فعال برای رسیدگی نیز به صورت مستمر حضور دارند، و بازرسان سازمان حمایت نیز با خودروهای متحد الشکل اقدام به بازرسی می کنند.

رئیس سازمان حمایت با اشاره به اینکه در صورت نیاز بازرسی های مشترکی با وزارت بهداشت، تعزیرات، نیروی انتظامی و ... خواهیم داشت، تصریح کرد: بازرسی ها در تعطیلات و غیر از تعطیلات نیز انجام می شود و سامانه 124 نیز شبانه روزی فعال است.

 

وزیر صمت: روند افزایشی قیمت‌ها کند شده است

علیرضا رزم‌حسینی در نشست هماهنگی طرح ویژه بازرسی و نظارت ایام پایانی سال ٩٩ و 1400 با اشاره به اینکه گرانی وجود دارد ولی نکته مهم گران‌فروشی است که برای مردم مشکل‌ساز شده است، اظهار داشت: بی‌ثباتی قیمت مردم را اذیت می‌کند و باید از ظرفیت اصناف و انجمن‌ها برای حل این مشکل استفاده کرد.

وی با بیان اینکه روند افزایشی قیمت‌ها کند شده است و اگر ارز به تعادل برسد و تأمین و توزیع کالا از سوی وزارت صنعت و کشاورزی به‌موقع انجام شود مشکلات حل خواهد شد، ادامه داد: امیدواریم تأمین و توزیع کالا به‌همراه نظارت و بازرسی مناسب، برای تعادل در بازار فراهم شود و مسیر تولید تا توزیع بررسی شود.

وزیر صمت ادامه داد: موجودی کالاهای راهبردی مناسب و به‌اندازه نیاز است و هیچ مشکلی در این رابطه نداریم، همچنین کالاهایی نیز در حال ترخیص است، بنابراین در تأمین مشکلی وجود ندارد. بر اساس توافقی که با بانک مرکزی انجام شده است، مشکلی در تأمین ارز نیز نیست و شرایط خیلی بهتر از قبل شده است.

رزم‌حسینی ادامه داد: مهمترین موضوع تأمین کالا است، که مشکل روغن خوراکی نیز حل شده و ان‌شاءالله موجودی انبارها کامل می‌شود و تعجب می‌کنم از اینکه چرا برخی اقدام به احتکار می‌کنند ولی امیدواریم با بازرسی و نظارت بیشتر این مشکل نیز حل شود.

* بازار خودرو، لوازم خانگی و پوشاک در حال متعادل‌شدن است

وی با اشاره به همکاری خوب اصناف در توزیع عادلانه کالا گفت: مردم بدانند که کارخانه‌جات تولیدی داخل در دو تا سه شیفت در حال فعالیت‌اند و حتی ظرفیت کارخانه‌جات نیز افزایش یافته است. بازار خودرو، لوازم خانگی و پوشاک متعادل و در حال واقعی شدن است.

وزیر صمت خاطرنشان کرد: حرکت به‌سمت تعادل قیمتی نشان‌دهنده افزایش تولید و عرضه است و تمرکز اصلی وزارت صمت نیز افزایش این دو مقوله مهم است.

 

حذف ۲۱ هزار بی‌خانه از طرح ملی مسکن به خاطر برآوردهای اشتباه دولت

اخیراً محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت را و شهرسازی درباره آخرین آمار طرح اقدام ملی مسکن پس از پالایش‌های صورت گرفته، از حائز شرایط شناخته شدن ۵۵ هزار و ۸۷۸ نفر از ۲۲۳ هزار و ۹۰۵ نفری که در مرحله سوم طرح اقدام ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند خبر داده است.

بر این اساس تا کنون ۳ مرحله از زمستان سال گذشته تا زمستان امسال در ماراتن ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن از سوی وزارت راه و شهرسازی، نام نویسی از افراد فاقد مسکن انجام شده است.

اما با توجه به آنچه معاون وزیر راه گفته، طبق تازه‌ترین نتایج ثبت‌نام متقاضیان مرحله سوم طرح اقدام ملی مسکن، تاکنون ۲۰ هزار و ۸۳۱ متقاضی درخواست شأن رد شده یا انصراف داده و از مشارکت در این طرح حذف شدند.

اگرچه بر اساس آنچه پیش از این محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و محمودزاده معاون مسکن وی اعلام کرده‌اند، قرار است از لیست ذخیره ۱۶۰ هزار نفری، متقاضیان جدید جایگزین شوند، اما می دولت می‌توانست شرایط ساده‌تری برای ثبت نام این دسته از افرادی که به دلیل ناتوانی در تأمین آورده ۴۰ میلیون تومانی، از طرح ملی مسکن کنار گذاشته شده‌اند، فراهم کند.

مسئولان بخش مسکن وزارت راه و شهرسازی بارها بر متکی نبودن طرح اقدام ملی به تسهیلات دولتی و همچنین عدم اختصاص آن به دهک‌های میان درآمدی تأکید داشته‌اند؛ ضمن اینکه رقم تعیین شده برای آورده اولیه (۴۰ میلیون تومان) را نیز کاملاً کارشناسی عنوان کرده‌اند؛ از سوی دیگر سقف زمانی تأمین آورده اولیه نیز بارها تمدید شده است ولی بهتر بود در کنار تمدیدهای چند باره زمان نهایی واریز آورده اولیه، امکان پرداخت اقساطی این رقم را هم فراهم می‌کردند تا هیچ خانوار بی خانه‌ای از این طرح حذف نشود.

پیش از این نیز برخی از مشمولان طرح اقدام ملی مسکن در گفت وگو با خبرنگار مهر از بالا بودن رقم آورده‌های اولیه و همچنین نامشخص بودن مبلغ نهایی و تمام شده ساخت و ساز به خصوص به دلیل افزایش ناگهانی قیمت مصالح ساختمانی خصوصاً سیمان و میلگرد در ماه‌های اخیر، گلایه کرده بودند.

جواد حق شنا معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در گفت وگو با خبرنگار مهر، از عدم تمکین برخی پیمانکاران طرف قرارداد این بنیاد برای ساخت پروژه‌های اقدام ملی به دستورالعمل ابلاغی وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه با متری ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خبر داده و اعلام کرده بود تعدادی از پیمانکاران که در مناقصه‌های مربوط به پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن که ذیل بنیاد مسکن قرار دارند، برنده شده‌اند، خواستار تعدیل رقم پروژه‌ها به متری ۳.۳ میلیون تومان شده‌اند.

رقمی که با مخالفت معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی مواجه و آن را تکذیب و اعلام کرد: همچنان دستورالعمل ساخت پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن با متری ۲.۷ میلیون تومان به قوت خود باقی است و دستگاه‌های تابعه این وزارت خانه اجازه تغییر آن را ندارند.

از سوی دیگر محمودزاده  از مذاکره وزارت راه با بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن ملی از ۱۰۰ به ۱۵۰ میلیون تومان خبر داده است تا بتواند بخشی از مابه التفاوت هزینه‌های ایجاد شده در اثر گرانی مصالح ساختمانی را پوشش دهد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید
پربحث
پرطرفدارترین